Beskid Kysucki 29.09.2019

  Wiecie że mamy niesamowitą słabość do naszych południowych sąsiadów… Dlatego dzisiaj ponownie odwiedzamy słowackich przyjaciół 🇸🇰. Gościmy z wizytą w Beskidzie Kysuckim w niewielkiej wsi Vychylovka, znajdującej się tuż przy granicy z Polską (ok. 45 km od naszego Zwardonia). W cudownym otoczeniu gór znajduje się tu Skansen Wsi Kysuckiej (Muzeum kysuckiej dediny), gdzie zgromadzono budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, a także starą karczmę, w której podają dania kuchni regionalnej i lokalne piwo. Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych i nie tylko, będą wszędobylskie owieczki biegające luzem po skansenie oraz możliwość przejażdżki ciekawą, leśną kolejką zwrotnicową.

Kaplica Marii Panny Różańcowej.
Muzykanci w tradycyjnych kysuckich strojach.

 Skansen powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku i obecnie jest największą etnograficzną ekspozycją na terenie Słowacji. W skansenie zgromadzono jak to tej pory około 35 różnego rodzaju drewnianych domostw, młynów, budynków gospodarczych czy sakralnych charakterystycznych dla regionu kysuckiego. Część z nich przywieziona tu została z terenów które zatopiono po wybudowaniu zapory wodnej w Nowej Bystrzycy. Odwiedzając muzeum w Vychylovce zobaczyć możemy m in. młyn wodny, karczmę, cmentarz czy charakterystyczną białą kaplicę Marii Panny Różańcowej. W sezonie letnim na terenie skansenu organizowane są różnego rodzaju regionalne wydarzenia kulturalne, podczas których zapoznać możemy się z miejscowym folklorem. Dodatkową atrakcją jest tu dawna zabytkowa leśna kolejka wąskotorowa. Powstała ona na początku XX wieku i służyła głównie do zwózki drewna. Obecnie dla turystów uruchomiony został prowadzący przez wioskę przeszło 3,5 kilometrowy odcinek.

Biała kaplica Marii Panny Różańcowej.
Wnętrze jednej z drewnianych chat i znajdujące się wewnątrz maszyny tkackie.
Drewniana kapliczka z Matką Boską wisząca na jednym z domostw.

Nieodłączną częścią skansenu jest zabytkowa leśna pętlowa kolejka zwrotnicowa wraz z orawską częścią kolei tworzą Kysucko-Orawską leśną kolej. Odcinek kolei o długości 11 km jest w chwili obecnej zabytkiem kultury. Bardzo cenny jest system pętlowo-zwrotnicowy, za pomocą którego pokonywano różnicę wysokości (217,69 m) na względnie krótkim odcinku (linią powietrzną odległość 1500 m). To jeden z dwóch tego typu systemów, które zachowały się do dziś w Europie.

Historyczna leśna pętlowa kolejka zwrotnicowa funkcjonuje podczas sezonu w miesiącach od maja do października. Trasa prowadzi ze stacji Skansen – 2 zwrotnicowa pętla – stacja Kubátkovia – stacja Skansen.
W tygodniu, w dni robocze działa pociąg motorowy. Przez weekend jeździ historyczny, parowy pociąg – przejażdżka nim jest niezapomnianym przeżyciem. Po wizycie Muzeum Wsi Kysuckiej w Vychylovce przenosimy się do sąsiedniej miejscowości by móc podziwiać zdecydowanie jedną z najmłodszych drewnianych atrakcji na terenie Słowacji.

Slovenský orloj w Starej Bystrzycy (Starej Bystrici)

Czy wiedzieliście o tym, że astronomiczny zegar z kurantami tzw. orloj możecie podziwiać nie tylko w Pradze czy Ołomuńcu ale i na Słowacji? Właśnie w Starej Bystrzycy znajduje się unikalny i jedyny orloj na Słowacji.

Pomysł budowy Słowackiego orloja pojawił się w 2003 roku podczas rekonstrukcji Rynku św. Michała Archanioła w Starej Bystrzycy. Obecnie jest największą drewnianą rzeźbę na Słowacji. Przedstawia siedzącą Madonnę – Matkę Bożą Bolesną, patronkę Słowacji. Projekt, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Viliam Loviška, był najpierw w całości odlany z gliny. Na podstawie glinianego modelu architekt Ivan Jarina przygotował dokumentację techniczną. Prace rzeźbiarskie w konstrukcji z gontów były możliwe dzięki zastosowaniu 80 drewnianych wsporników, które utworzyły szkielet orloja.

Podczas naszego ludowej wycieczki zobaczyliśmy piękno drewnianej architektury, poznaliśmy ciekawą historię miejsc oraz ludzi, którzy dawniej zamieszkiwali te sielskie tereny. Polecam odwiedzić także inne wspaniałe zabytki, których w regionie jest całe mnóstwo…

LINKI :