Góry Bystrzyckie  05-07.06.2021


W samym sercu Gór Bystrzyckich odwiedzamy fantastyczne miejsce, które zapewne już wkrótce stanie się prawdziwą gratką dla miłośników dwóch kółek : Singletrack Glacensis – Pętla Jagodna.

W dniu 10 czerwca br. w Spalonej, w urokliwych Górach Bystrzyckich dokonano odbioru kolejnej pętli Singletrack Glacensis należącej do najdłuższej sieci tras rowerowych prowadzących wąskimi leśnymi drogami w górskim terenie. Trasa poprowadzona została wokół najwyższego szczytu Gór Bystrzyckich – Jagodnej (977 m n.p.m). Pętla ma formę rekreacyjną o średnim stopniu trudności.
Brama wjazdowa i zakończenie pętli znajdują się powyżej schroniska “Jagodna”. Trasa ma ok. 15 km długości i prowadzi na szczyt – Jagodna (977 m n.p.m.), gdzie znajduje się wieża widokowa.

Ścieżka łatwa kondycyjnie i nieco wymagająca technicznie na całej długości jest jednokierunkowa. Odcinki podjazdów stosunkowo proste do pokonania. Natomiast zjazdy kręte z profilowanymi zakrętami, które dostarczą nam sporo pozytywnej adrenaliny. Nawierzchnia szutrowa utwardzona z licznymi udogodnieniami w postaci drewnianych kładek oraz kamiennych przejazdów. Podjazd kończy się przy wieży widokowej na szczycie Jagodnej (977 m n.p.m) z której roztaczają się wspaniałe widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika oraz Góry Orlickie.
Brama wjazdowa na trasę znajduje się ok. 400 m od parkingu przy Schronisku “Jagodna”. Na początku trasy oraz przy wieży widokowej znajdują się zadaszone miejsca odpoczynku. Na parkingu jest publicznie dostępny samoobsługowy punkt serwisowy, a tuż obok wypożyczalnia i serwis rowerowy.

Podsumowując Singletrack Jagodna to obowiązkowy punkt programu dla miłośników aktywnego wypoczynku i sposób na udany dzień na rowerze połączony z możliwością podziwiania wspaniałych widoków z wieży na Jagodnej.

Początek “Pętli Jagodna”.

Trasa czerwona startuje na polanie przy Schronisku Jagodna i prowadzi specjalnie wytyczoną ścieżką przez dziką przyrodę Gór Bystrzyckich w stronę szczytu Jagodnej.

Ścieżka na całej trasie poprowadzona została głównie przez teren leśny.

 

Nawierzchnia szutrowa utwardzona z licznymi udogodnieniami w postaci drewnianych kładek oraz kamiennych przejazdów.

Trasa w niektórych momentach zaskakuje licznymi zakrętami.

Na szczycie Jagodnej (977 m n.p.m.) powstała niedawno wyjątkowa konstrukcja w postaci wieży widokowej. Wysokość całkowita obiektu wynosi 23 metry, natomiast na poziomie 19 metrów nad ziemią znajduje się duża, okrągła platforma w formie gondoli.

Wieża widokowa na szczycie Jagodnej to doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie, w tym bezpośrednio na panoramę Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich.

Łagodnie opadające stoki Gór Bystrzyckich.

“Jagodna” to jedno z najbardziej lubianych przez turystów schronisk w Sudetach. Warto tu wstąpić na lokalne przysmaki takie jak np. : racuchy z jagodami, pierogi ruskie czy grule z gzikiem.

 
INFO : 
  • Długość pętli : 14,1 km
  • Czas przejazdu : ok 1,5 h
  • Trudność trasy : średnia
  • Na nocleg w tej okolicy zachęcam do wspaniałej miejscówki jaką jest Leśny Domek w Lasówce, zaś na lokalne przysmaki warto wstąpić do Schroniska “Jagodna” w Spalonej (wyborne racuchy z jagodami oraz pierogi ruskie).
  • Wypożyczalnia rowerów górskich znajduje się przy Schronisku “Jagodna” w Spalonej. Polecam także mobilną wypożyczalnie z dowozem na telefon z Kudowy-Zdrój, która posiada szeroki wybór górskich rowerów elektrycznych  – Szalona Wypożyczalnia.

LINKI :