Magurka Wilkowicka – Beskid Mały   25.08.2018

Wraz z naszą ekipą (małe wypady) pragniemy zaprosić wszystkich, którzy kochają zwierzęta i wędrówki na wspólny górski spacer z czworonogami w Beskidzie Małym. Spotykamy się 25.08.2018 (sobota) o godzinie 09:00 na parkingu na Przełęczy Przegibek (663 m.n.p.m). Następnie we wspólnym turystycznym gronie ruszymy niebieskim szlakiem na szczyt Magurki Wilkowickiej (909 m.n.p.m). Na szczycie znajduje się rozległa polana, gdzie nasze psiaki będą mogły się zintegrować, a właściciele posilą się i zrelaksują w tutejszym schronisku turystycznym. Pamiętajmy, że nasze psiaki obowiązkowo muszą być na smyczy i każdy właściciel odpowiada za swojego pupila podczas wycieczki !!! Gdy nasycimy się pięknymi widokami, a nasze czworonogi już się “wybawią” wrócimy na parking do samochodów. Nasz “psi wypad” ma nie tylko charakter turystyczny i socjalizacyjny ale przede wszystkim charytatywny.

Podczas naszej wycieczki towarzyszyć nam będzie moja dobra znajoma Agnieszka, która jest wielką miłośniczką zwierząt i wolontariuszką Fundacji im. Maćka Kozłowskiego Pan i Pani Pies, którą mamy zamiar wesprzeć (http://www.panpanipies.pl/).
Podczas naszego wypadu Agnieszka opowie nam o niesieniu pomocy porzuconym zwierzętom, działalności w fundacji oraz jej problemach i potrzebach.
Każdy kto będzie chciał pomóc, będzie mógł wrzucić „grosik” do fundacyjnej puszki lub zakupić symboliczną „cegiełkę”. Chcemy również zorganizować mini-zbiórkę darów rzeczowych, które później Aga przekaże podopiecznym Fundacji.
W sprawie pytań o „mały wypad” piszcie na priva lub malewypady@gmail.com .
Jeśli macie pytania odnośnie Fundacji – Agnieszka chętnie odpowie 🙂

Kilka słów od Agi:
Witajcie!
Ogromnie się cieszę, że będę mogła wziąć udział w tak zacnym wydarzeniu i przy okazji opowiedzieć Wam co nieco o byciu wolontariuszką :).

Kim jestem? – zadeklarowaną psiarą, która największą radość czerpie z pomocy czworonogom.

Dlaczego akurat Fundacja Pan i Pani Pies? – miałam możliwość poznania kilku organizacji prozwierzęcych „od kuchni” i szczerze – jeszcze w żadnej „kuchni” nie było tak czysto i przejrzyście jak tutaj 😉

Czego potrzebuje Fundacja i jej Podopieczni? – biorąc pod uwagę to, że psy (a jest ich zawsze ok. 50) będące pod opieką Fundacji przebywają głównie w hotelach dla zwierząt i płatnych domach tymczasowych, najpilniejszą potrzebą są przede wszystkim pieniądze.
Jednak to, co zawsze się przydaje to :
· koce (najlepiej polarowe, ponieważ są lekkie, ciepłe i szybko schną 🙂 )
· kołdry
· smycze
· obroże
· zabawki
· preparaty/obroże przeciw pchłom i kleszczom
· dobrej jakości karma sucha i mokra ( tzw. „marketówkami” psów nie uszczęśliwiamy)

Zatem, jeśli macie ochotę zrobić psiakom prezent – nie krępujcie się!
Na pewno będą przeszczęśliwe :).

Pozdrawiamy Was serdecznie i do zobaczenia na szlaku.
Mateusz i Aga 

INFO :
Pamiętajmy że wędrować będziemy szlakiem turystycznym, gdzie poruszają się m.in. turyści z małymi dziećmi czy rowerzyści dlatego należy uważać i pilnować swoich pupilów, aby nikomu nic się nie stało. Proszę o obowiązkowe trzymanie psa na smyczy, aby nie doszło do żadnych przykrych incydentów. Na szczytowej polanie będzie odpowiedni czas i miejsce gdzie nasze czworonogi będą mogły się zintegrować. 

Czas przejścia: wg oznaczeń 1 godz. w jedną stronę (Przeł. Przegibek – Magurka Wilkowicka). Dużą grupą z naszymi pupilami niebieskim szlakiem zakładam ok. 1: 30, a w dół – niebieskim narciarskim ok. 1.45 – 2 godz. Całość imprezy szacujemy na ok. 6 godzin.

Dojazd: Parking na Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.) położony jest przy drodze pomiędzy Bielsko-Białą a Międzybrodziem Bialskim. Znajduje się tu spory parking na którym stoi charakterystyczny zajazd „Gawra” (dania barowe, napoje, słodycze, stoliki wewnątrz i na zewnątrz). GPS : 49.79327, 19.12942

Początek naszej trasy rozpoczyna się na przełączy Przegibek (szlak niebieski). Po przejściu na drugą stronę jezdni znajdziemy dwie rozchodzące się drogi – w lewo szlak narciarski, w prawo pieszy niebieski. Szlak pieszy prowadzi zachodnim stokiem Sokołówki szeroką, ale kamienistą i miejscami dosyć stromą drogą, po pewnym czasie staje się łagodniejsza i mniej kamienista. Droga w większości lasem lub jego skrajem – po drodze ładne widoki na Bielsko-Białą. Po połączeniu ze szlakami czerwonym i zielonym droga prowadzi łagodnym grzbietem, brak cienia rekompensują widoki – m. in. na górę Żar z elektrownią szczytowo-pompową i Jezioro Międzybrodzkie. Wkrótce dociera się do rozległej polany, szczytu Magurki (909 m n.p.m.) i Schroniska PTTK (nr tel. 033 817-04-21) W schronisku restauracja (zupy, dania mięsne i jarskie, w tym naleśniki i pyszne kluski na parze z powidłem śliwkowym, stoliki w sali i na zewnątrz), możliwość noclegu. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok.