Spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej    03.05.2013 

bardo 2

Na pomysł spływu wpadliśmy kilka tygodni przed majówką, którą zaplanowaliśmy na Ziemi Kłodzkiej. Region ten bogaty jest we wszystkie możliwe atrakcje które turysta może sobie wymarzyć : góry, zamki, uzdrowiska, twierdze, zabytkowe kopalnie czy jaskinie. My natomiast znaleźliśmy coś jeszcze. Jeden dzień podczas naszego długiego weekendu postanowiliśmy poświęcić na rafting po Nysie Kłodzkiej. Po sprawdzeniu informacji na temat spływu w internecie, a następnie kontakcie telefonicznym skorzystaliśmy z usług firmy Ski – Raft , która jest jednym z miejscowych organizatorów spływów pontonowych i kajakowych po rzekach w tym regionie.

20130503154 bardo 1

W dniu spływu niestety pogoda nas nie rozpieszczała, było zaledwie kilka stopni , parę osób zmieniło plany i wybrało się na zwiedzanie twierdzy w Kłodzku. Mimo padającego deszczu i niezbyt przyjemnej aurze nasza szóstka decyduje się na wodną przygodę. O 11.00 zgodnie z umową meldujemy się na przystani wodnej w Bardzie przy ul.Skalnej. Tu czekają na nas już instruktorzy oraz auto z 6-osobowym pontonem. Na przystani odbywamy krótkie szkolenie, dokonujemy opłaty (38 zł za osobę dorosłą) oraz dostajemy niezbędny sprzęt : wiosła i kapoki.Wsiadamy do busa i ruszamy na początek naszego spływu w górę rzeki do przystani Ławica.

20130503158 20130503168

Gdy docieramy na miejsce naszego startu pogoda wiele się nie poprawia ale przy najmniej nie pada już tak mocno,wodujemy nasz ponton, ubieramy kamizelki i w drogę. Za plecami zostawiamy zabudowania opuszczonej fabryki,a przed nami rozpościera się szerokie koryto Nysy Kłodzkiej. Rzeka ta niestety nie ma zbyt chlubnej historii, w czasie powodzi w 1997 roku powódź spowodowała ogromne spustoszenie na tym terenie a jej skutki widać do dnia dzisiejszego.

Na trasie znajduje się kaskada, dopływając do niej musimy przenieść nasz ponton. Schodzimy na chwilkę na ląd i robimy sobie krótką przerwę śniadaniową. Po przekąsce płyniemy dalej naszą krętą doliną.Nurt przyśpiesza nieco pod koniec naszego spływu, po ponad 3 godzinach malownicza trasa dobiega końca. Dopływamy do przystani  w Bardzie, gdzie przed wysiadką o mały włos nasze wiosła nie popłynęły by dalej same,ale na szczęście udało się je wyłowić. Nikt również nie zaliczył kąpieli w Nysie, ale i tak byliśmy mokrzy, przez ciągle towarzyszący nam deszcz. Wytaczamy się na brzeg, jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie w naszych przeciwdeszczowych uniformach z naszą rzeką i zabytkową barokową bazyliką w tle. Po spływie przebieramy się w naszych autach i jedziemy na coś rozgrzewającego do Polanicy – Zdrój.

20130503172 20130503173

INFO :

  • Spływy pontonowe po Nysie Kłodzkiej : przystań wodna w Bardzie ul.Skalna 1
  • Cena biletu : ulgowy 28 zł,normalny 38 zł
  • KontaktSki-Raft w Bardzie