Warszawa  14.11.2015

Old-Town-Square-Warsaw-Poland

Widok na Stare Miasto

Co ciekawego można zobaczyć w naszej stolicy w ciągu jednego dnia ? W tej prawie 2 mln metropolii jest wiele ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić. Nie uda wam się na pewno zaliczyć wszystkiego w tak krótkim czasie. Ale zachęcam was aby wpaść do Warszawy choćby przejazdem na jeden dzień, bo naprawdę warto. Przedstawię wam kilka najciekawszych  propozycji, które udało mi się odwiedzić w ciągu 24 h.

Stadion Narodowy

Swój maraton warszawski zaczynam od zwiedzenie jednej z najmłodszych atrakcji turystycznych jaką jest Stadion Narodowy. Największa arena piłkarska w Polsce,duma PZPN-u, powstała w latach 2008-2011. Pomieścić jest w stanie 58 500 widzów. Wybudowany został w związku z organizacją piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2012 i zajął miejsce swojego starszego kolegi – Stadionu Dziesięciolecia, który przez ostatnie lata swojego użytkowania znany był bardziej pod nazwą “Jarmark Europa”, z racji swojego handlowego charakteru. Koszt budowy obiektu wyniósł prawie 2 mld złotych.

13.06.2006. WARSZAWA Z LOTU PTAKA Z SAMOLOT FOTOGRAFIA LOTNICZA WARSZAWA FOT. JERZY GUMOWSKI / AGENCJA GAZETA STADION DZIESIECIOLECIA JARMARK EUROPA

Stadion Dziesięciolecia został wybudowany w 1955 roku,zburzono go po ponad 50 latach istnienia.

stadion-narodowy-pcelite

Wybierając się do stolicy własnym transportem, warto skorzystać z dużych parkingów (Park&Ride), które znajdują się przy niektórych stacjach metra  (większość poza ścisłym centrum). My zostawiamy auto przy alei Poniatowskiego 1 na dużym parkingu pod stadionem. W pobliżu znajduje się stacja nowej linii metra M2, którą będziemy się przemieszczać po centrum stolicy. Aby zwiedzić stadion ,trzeba udać się do punktu informacji,gdzie w kasach zakupujemy bilet na jedną z czterech tras. W przypadku zwiedzania indywidualnego,wyznaczony jest grafik,który narzuca konkretną trasę na daną godzinę. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem,o równych godzinach. Ja załapałem się na trasę ekskluzywną.Opiekun naszej grupy pokazuje nam kolejno płytę stadionu na której obecnie budowane jest lodowisko,można było także zasiąść na trybunach i przez chwile poczuć się jak kibic. Odwiedziliśmy również szatnie piłkarzy naszej reprezentacji i eleganckie łaźnie w których regenerują się po meczu. Następnie zobaczyliśmy stanowiska komentatorskie oraz dwie z 65 loży VIP jakie znajdują się na stadionie. Największa z nich miała ok 100 m2 powierzchni, inna zaś kryształowa była zaprojektowana przez panią Ewe Minge. Przewodnik pokazał nam również kaplicę wielu wyznań oraz tunel, który zachował się z dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Zwieńczeniem naszej prawie godzinnej wycieczki było wejście na koronę stadionu, skąd roztaczał się fantastyczny widok na PGE arenę. Od naszego opiekuna na zakończenie dowiedzieliśmy się  kilku interesujących ciekawostek m.in: rekordowa frekwencja na stadionie wyniosła do tej pory 62 000 widzów, na meczu siatkówki Polska – Serbia w 2014 roku; kilku hektarowy dach stadionu narodowego rozkłada się w 15 min; na terenie obiektu znajduje się aż 965 toalet; natomiast loża prezydencka na czas Euro 2012 została wynajęta Romanowi Abramowiczowi przez UEFA za (jedyne) 5 mln zł.

20151120_133903

20151120_134223

20151120_134907

20151120_142334

Ławka rezerwowych.

20151120_141949

Szatnia polskiej reprezentacji.

5

Wanny z hydromasażem w szatniach piłkarskich.

20151120_140826

20151120_144242

20151120_145134

Loża Kryształowa.

20151120_145425

internet_szerokopasmowy_ue

Przekrój Stadionu Narodowego.

   Centrum Nauki Kopernik

Ze stadionu udajemy się do pobliskiej stacji metra, wysiadamy na następnym przystanku w kierunku centrum ,tutaj na warszawskim Powiślu znajduje się największe centrum nauki w Polsce.

7ad1e02f10_thmb800_warszawa_centrum_nauki_kopernik_102_jpg

Takie kolejki przed wejściem do “Kopernika” to standard.

Centrum Kopernik powstało w 2010 roku, aby popularyzować i szerzyć ideę nauki wśród młodszych ale i również starszych odwiedzających, w jedynej tego typu placówce w kraju.

centrum-nauki-kopernik2-05

W Koperniku mamy możliwość zobaczenia oraz uczestnictwa w interaktywnych atrakcjach, które oglądamy na 6 wystawach stałych :

  • Człowiek i środowisko : tutaj możecie wypróbować symulator jazdy pod wpływem alkoholu oraz zobaczyć na dużym zdjęciu satelitarnym Warszawy informacje o ekosystemach miejskich,np. będziecie mieli okazje zobaczyć wybieg dla goryli w stołecznym zoo lub zajrzeć do gniazda sokołów znajdującego się na Pałacu Kultury i Nauki.
  • Świat w ruchu : możecie tu wsiąść do symulatora trzęsienia ziemi lub  zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.
  • Strefa światła : tu poznacie co to jest pokój Amesa i przetestujecie lustro weneckie.
  • Korzenie cywilizacji :w tym miejscu natomiast poznacie historię koła, posłuchacie modlitw różnych religii świata, odgłosów metra czy kas w supermarkecie. Na terenie wystawy zobaczyć można robota wzorowanego na postaci Elektrybałta wymyślonej przez Stanisława Lema.
  • Bzzz! : wszelkie zagadnienia i ciekawostki związane z przyrodą znajdziecie w tej galerii.
  • RE; generacja : poznacie co to jest technologia blue box,będziecie mogli sprawdzić się jako mówca w parlamencie, oraz zobaczyć dyskotekę wytwarzającą własną energię.

csm__MG_1019_560_fb8d10efde

W centrum warto odwiedzić również Planetarium Niebo Kopernika oraz jeśli skończyliście 13 lat możecie poeksperymentować w laboratoriach, gdzie będziecie mogli np. wyprodukować wodór lub zaprogramować własnego robota.

csm__MG_1224_560_7d5f950543

New_IMG_7664

Dla najmłodszych przy galerii Korzenie Cywilizacji znajduje się Teatr Robotyczny.

Wahad³o Foucaulta

Wahadło Foucaulta

20151120_155141

Na zwiedzanie całego kompleksu (wystawy stałe+planetarium+laboratoria+teatr) będziecie zapewne potrzebować całego dnia, jeśli wybierzecie wersje podstawową, czyli stałe ekspozycje potrzebujecie ok 3-4 godzin, ostrzegam aby przy zwiedzaniu centrum wziąć pod uwagę postój w kolejce do kas, mnie zajęło to niecałą godzinę. Bilet na wystawy to koszt 27 zł normalny oraz ulgowy 18. Na parterze centrum znajduje się bistro, gdzie konsumpcja jest w przystępnej cenie(dania obiadowe ok 15-20 zł). Na terenie Kopernika znajduje się parking płatny – 5 zł/godz.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Po zakończeniu naszej naukowej przygody,wskakujemy do metra i udajemy się na warszawską Wole. Wysiadamy na stacji Rondo Daszyńskiego skąd w kilka minut docieramy do muzeum, które znajduje się w pięknie odrestaurowanym budynku starej zajezdni tramwajowej przy ul. Grzybowskiej.

20151121_103353

Budynek dawnej zajezdni tramwajowej na warszawskiej Woli, obecnie siedziba Muzeum Powstania Warszawskiego.

20151121_103153

32-metrowa wieża widokowa na terenie muzeum.

Muzeum zostało otwarte z okazji  60 rocznicy Powstania Warszawskiego w 2004 roku i obecnie jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszej stolicy, a przy okazji można tu odbyć wyjątkową i nieszablonową lekcją historii.

Gdy przekraczam bramę dawnej zajezdni tramwajowej wchodzimy na duży plac,po  prawej stronie znajduje się wejście na główną hale wystawową, natomiast obok drzwi palą się znicze pod pamiątkową tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ja, kieruję się na wprost do niewielkiego budynku w którym znajdują się kasy biletowe oraz niewielki sklepik z pamiątkami. Cena wstępu nie jest zbyt wygórowana jak na tego typu atrakcje w centrum stolicy. Bilet dla osoby dorosłej to wydatek 18 zł. Opłacam wstęp i kieruję się do hali wystawowej. Przed wejściem do środka korzystam jeszcze z możliwości zostawienia bagażu w jednej ze stalowych szafek zamykanych na klucz znajdujących się na głównym placu.

20151121_103952

Na pierwszym planie budynek kas Muzeum Powstania , w tle warszawskie “drapacze chmur” , które rosną w stolicy jak grzyby po deszczu.

Gdy wchodzę do środka da się odczuć specyficzną atmosferę ,która panuje w środku. Przy pomocy różnych efektów wizualno – dźwiękowych, odwiedzający to miejsce mogą cofnąć się nieco w czasie i poczuć się jak mieszkańcy okupowanej Warszawy. Na wstępie widzimy szereg dawnych aparatów telefonicznych z których możemy posłuchać ciekawych opowieści osób, które brały udział w powstaniu.

Telefony_z_relacjami_powstanców_parter_Muzeum_Powstania_Warszawskiego

Idziemy kilka kroków dalej, znajdujemy się w dużej sali, gdzie znajdują się liczne eksponaty z okresu II wojny m.in: fotografie, prasa, rzeczy życia codziennego.Na wielu prezentacjach multimedialnych znajdujących się na ścianach możemy zobaczyć jak wyglądało życie w okupowanej stolicy oraz warszawskim getcie. Bardzo poruszającym miejscem jest mała studnia, w której znajduje się pokaz drastycznych scen przedstawiające tragiczne zbrodnie wojenne oraz ich ofiary. Na licznych broszurach i tablicach zamieszczone są informacje o ważnych wydarzeniach z okresu wojny i powstania m.in : o akcji “Burza” czy godzinie “W”. Po krótkiej kontemplacji,kieruje się do następnego pomieszczenia. Przechodzimy obok odtworzonego  z okresu powstańczych zmagań, betonowego bunkra oraz drukarni, która w czasie II wojny światowej była największą instytucją podziemną tego typu na świecie produkującą nawet do miliona egzemplarzy gazet i broszur propagandowych w ciągu jednego dnia. Następnie wchodzimy do potężnej hali w której znajduje się największy eksponat w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kamienica_Pinkusa_Lothego_Muzeum_Powstania_Warszawskiego

Kamienica Pinkusa Lothego, zrujnowana podczas powstania.

Replika_bunkra_Muzeum_Powstania_Warszawskiego

Replika bunkra.

Największą i pod wieloma względami najciekawszą atrakcją muzeum jest makieta samolotu Liberator B-24J z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych. Jest to rekonstrukcja maszyny, której podczas lotu ze zrzutem zaopatrzenia dla powstańczej Warszawy poległa polska siedmioosobowa załoga. Po dokładnym obejrzeniu maszyny oraz wszelkich przedmiotów związanych z akcją pomocy dla powstańców,zajmuje miejsce w długiej kolejce, która ustawiła się aby obejrzeć film “Miasto  Ruin”.

31776

Replika amerykańskiego bombowca Liberator B-24J w skali 1:1 .

Krótki 5 minutowy film “Miasto Ruin” z lotu ptaka, to obraz pokazujący skalę zniszczeń po zbombardowaniu Warszawy w technologi 3D. Wstrząsające są napisy na zakończeniu prezentacji ,mówiące o tym że przed wojną Warszawę zamieszkiwało 1.300.000 mieszkańców, natomiast po zakończonym powstania w zrujnowanym mieście pozostało zaledwie 1000 osób.

af9108366be3feef315b5375d9fbbf43

Fragment zbombardowanej Warszawy.Scena z filmu Miasto ruin.

Po zobaczeniu filmu udaję się na piętro,gdzie znajdują się : eksponaty broni, odtworzone prymitywne groby powstańców, mieszkanie konspiracyjne, a nawet autentyczna stylowa kawiarenka z okresu okupowanej Warszawy. Na kilka minut zatrzymujemy się, aby odbyć krótki pokaz powstańczej propagandy w odtworzonym kinie Palladium, które w okresie okupacji mieściło się w Warszawie przy ul. Złotej. To właśnie tu w 1944 roku  wyświetlano części filmu  Warszawa walczy, ukazującego bohaterska postawę mieszkańców stolicy. Ciekawą atrakcją muzeum, a także nietypową lekcją historii były kartki z kalendarza – z każdego dnia powstania oraz broszury informacyjne, które można było pobrać w wielu miejscach, podczas zwiedzania obiektu( za darmo).

20151121_115906   20151121_120853   20151121_121056

Powstanie-Warszawskie-wikipedia

Fotografia najstarszego Warszawskiego biurowca wybudowanego w latach 30 dla towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential ,na zdjęciu budynek trafiony pociskiem z niemieckiego moździerza w sierpniu 1944 roku.

20151121_120133

20151121_120117

Kino_Palladium_Muzeum_Powstania_Warszawskiego

Po zwiedzeniu ekspozycji na piętrach, pozostało nam jeszcze zejście do podziemi, tu mogliśmy zakosztować konspiracyjnych metod i przemknąć po fragmencie kanałów, którymi dawniej powstańcy przemieszczali się po oblężonej stolicy. Jest tu również wystawa poświęcona wkroczeniu Adolfa Hitlera do Warszawy oraz zajęciu miasta przez wojska niemieckie. W Muzeum oprócz przedstawienia walki powstańców i wszystkiego tego. co z nią związane nie pominięto  również wątku ludności cywilnej. Na wystawach znajdują się zdjęcia z codziennego życia mieszkańców Warszawy.

20151121_121925

Kanały, te brudne i ciemne korytarze wielu osobą biorącym udział w powstaniu uratowały życie.

20151121_122220

mpw9
Wyobrażacie sobie życie podczas wojny i powstania. Ciągły lęk, terror oraz codzienny widok śmierci. To były straszne czasy. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa lekcja pokory oraz czas na głębsze przemyślenia…..
Naprawdę polecam wam odwiedzić to muzeum. Nawet dla osób nieprzepadających za historią, dzień w tym miejscu będzie bardzo interesujący i pouczający. Można się tu wiele dowiedzieć w atrakcyjny sposób – nie tylko to zobaczyć, ale też usłyszeć, a nawet poczuć.

Powoli nasza wycieczka w stolicy dobiega końca. Udajemy się jeszcze na rynek Starego Miasta na przysłowiową kawę a następnie metrem podjeżdżamy na nasz parking pod Stadionem Narodowym, skąd zaczynaliśmy nasze warszawskie “tournee”. Miejsca, które opisałem, zapewne nie mogą się jeszcze równać z takimi perełkami historycznymi jak Pałac Kultury i Nauki, Łazienki czy warszawska starówka. Natomiast, powyżej opisane miejsca to najmłodsze atrakcje stolicy, choć jednocześnie biją rekordy oglądalności i popularności.
Polecam wszystkim aby odwiedzić te wyjątkowe miejsca, zapewniam że każdy znajdzie coś dla siebie.

Linki: