Czeski Krumlov   07 – 08.08.2016

cesky_krumlov

Wakacyjny urlop dobiegał już końca, przed nami pozostał już tylko najmniej lubiany przez wszystkich moment – powrót do domu. Po wypoczynku na chorwackim wybrzeżu, nocy w romantycznej Wenecji oraz górskim pobycie w słoweńskich Alpach pozostały nam do dyspozycji ostanie dwa dni do zagospodarowania. Ten czas postanowiliśmy poświęcić na odwiedziny jednego z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek w Europie.

W cudownym alpejskim zakątku jakim jest Dolina Bohinj pogoda zaczynała się pogarszać. Aby nie spędzić następnego, deszczowego dnia jak mopsy w namiocie, jednogłośnie ogłaszamy ewakuacje z naszego pola. W ciągu godziny mamy już plan awaryjny. W drodze powrotnej odwiedzimy Czeski Krumlov  -najpiękniejsze miejsce w Republice Czeskiej, oczywiście zaraz po Pradze 🙂 .

Następnego dnia pakujemy manatki skoro świt. Po wrzuceniu ostatniej torby do auta zaczyna padać, nasz plan o opuszczeniu alpejskiej doliny, okazał się być słuszny. Kierujemy się na Salzburg, Linz a następnie na Czeskie Budziejowice by po przejechaniu ponad 500 km dotrzeć do niewielkiego, prowincjonalnego miasteczka w południowych Czechach, (ok. 30 km na północ od Czeskiego Krumlova) gdzie poprzedniego dnia udało się nam “zaklepać” nocleg. Jankov to urocza wioska z kilkoma domami na krzyż i małym ryneczkiem, na którym znajdują się dwa najważniejsze miejsca w życiu Czecha – kościół i gospoda. Po szybkim  zakwaterowaniu w pensjonacie u Madlenky , głodni jak wilki udajemy się do pobliskiej Jankovskiej hospody, gdzie zajadamy się pysznym smażonym serem i popijamy browar pochodzący z pobliskich Czeskich Budziejowic –  Budějovický Budvar. Posiadówka w knajpie nieco się przeciąga. Po zakończeniu dietetycznej wyżerki :), robi się późne popołudnie, plany związane ze zwiedzaniem Czeskiego Krumlova przekładamy na dzień następny. Ale żeby dzień nie zakończył się zbyt szybko, po naszym czeskim obżarstwie postanawiamy odwiedzić okrzyknięte wielką sławą, sąsiednie Holašovice. Po dwu kilometrowym spacerze malowniczą drogą dochodzimy do liczącej ok. 300 mieszkańców wioski z tradycyjną wiejską architekturą.  Holašovice to perełka barokowej architektury ludowej, dzięki wspaniałej zabudowie miejscowość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kompleks dwudziestu dwóch, XVIII wiecznych murowanych gospodarstw świadczą o dużej zamożności ówczesnych mieszkańców, głównie Niemców i Austriaków. Większość z nich zachowała się w nienaruszonym stanie, najstarsze z domostw liczą prawie 300 lat. Dzisiaj w odrestaurowanych, historycznych zabudowaniach znajdziecie głównie kwatery, gospody oraz punkty z pamiątkami. Do Holašovic najlepiej zawitać w lipcu na coroczny festyn Selské slavnosti, podczas którego zobaczyć można lokalne rzemiosło wiejskie i posłuchać ludowej muzyki m.in gry na dudach.

czeskieunesco__16_

Holaszowice są przykładem dobrze zachowanej środkowoeuropejskiej wioski, posiadającej średniowieczny układ urbanistyczny. 

halosovice

Wieś Holaszowice z późnobarokową wiejską zabudową została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.

dum_c-_5_holasovice

Okazałe XVIII i XIX-wieczne zabudowania gospodarcze w stylu t.zw. południowoczeskiego wiejskiego baroku.

Po krótkim spacerze wśród zabytkowych wiejskich zabudowań wracamy do Jankova. Podczas powrotu w oddali podziwiamy jedyną i zarazem największą elektrownie jądrową w Czechach – Temelin.

Następnego dnia, wstajemy skoro świt pakujemy swoje manatki i ruszamy na  Český Krumlov

dsc06973

Po dotarciu do miasta nasz samochód pozostawiamy na dużym parkingu płatnym (35 Kc/1 godz.) w północnej części Starego Miasta ( ul. Chvalšinská).  

Jesteśmy w miejscu które jest zaliczane do najładniejszych średniowiecznych miast Europy. Český Krumlov stanowi przykład idealnie zachowanego małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. Ten zabytkowy kompleks miejski ze względu na swe walory i dużą atrakcyjność wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zachęcamy was do zwiedzania go w trybie indywidualnym, bo tylko w taki sposób będziecie w stanie zapuścić się w liczne romantyczne uliczki i zakamarki , które są pełne tajemnic i wesołego gwaru. 

dsc06979

Zwiedzanie zaczynamy od przejścia pod imponującym Mostem Płaszczowym, który pełni rolę “bramy” do zabytkowego centrum.

dsc06988

72 metrowa wieża zamkowa obecnie służy turystą jako najlepszy punkt widokowy w mieście. 

dsc06990

dsc06995

Wąskie uliczki Starego Miasta.

ea0cb55697ec5aee

Most Płaszczowy.

Bezpośrednio z parkingu udajemy się do zabytkowego centrum. Pierwszą imponującą budowlą którą napotykamy na swej drodze jest  trójpoziomowy wiadukt “Plášťový Most” (płaszczowy most) z 1761 roku rozciągającym się pomiędzy zamkiem a teatrem i ogrodami. Przechodząc pod arkadami potężnego mostu tym samym jesteśmy już na Starym Mieście. By chłonąć klimat tego miejsca spacerujemy po niezwykle urokliwych średniowiecznych uliczkach, które przepełnione są klimatycznymi knajpkami i straganami. Odwiedzamy ciekawe Muzeum Obchodu lub Muzeum Shop (ul.Radniční 29), które przenosi nas w świat dawnych wystaw sklepowych (wstęp wolny).

dsc07000 dsc07010 dsc07003 dsc06998 dsc07019 dsc07022

Po godzinie “szwędania się” docieramy do serca miasta jakim jest rynek –  náměstí Svornosti. Na głównym placu miejskim znajdują się  pięknie odrestaurowane kamienice, pośród nich znajduje się symboliczna Kolumna Maryjna, ale wśród wszystkich budowli króluje biały budynek ratusza w którym obecnie znajduje się centrum informacji turystycznej oraz Muzeum Narzędzi Tortur, które warto odwiedzić. Na rynku zatrzymujemy się nieco dłużej. Zasiadamy i zamawiamy “małą czarną” w jednej z licznych, przytulnych kawiarenek by móc poczuć magię tego miejsca. Po krótkiej kontemplacji w tym romantycznym zakątku ruszamy na południowy wschód od rynku gdzie znajduje się strzelisty Kościół św. Wita , który został wzniesiony w stylu gotyckim. Następnie kierujemy się na wschód ulicą Horni , przy której znajduje się Muzeum Regionalne, a tuż obok imponujący most o kilku poziomach arkad. Z mostu roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto oraz Zamek usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad rzeką. Na rzece widać liczne pontony, gdyż popularną rozrywką w regionie jest rafting po Wełtawie organizowany przez liczne miejscowe firmy.

dsc07032

Miejscowe pamiątki na jednej z witryn sklepowych.

dsc07027

Słup maryjny ze studnią na rynku wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie morowej zarazy.

dsc07038

Barokowe kamienice na náměstí Svornosti.

dsc07052

Po krótkiej sesji zdjęciowej na tarasie widokowym udajemy się do najważniejszego zabytku miasta jakim jest Hrad, którego historia sięga XIII wieku. Jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, zaraz po praskich Hradczanach.  Budowla posiada aż pięć oryginalnych dziedzińców, każdy z nich został wybudowany w innym stylu. Na pierwszym z nich znajduje się lapidarium z barokowymi rzeźbami. Z drugiego renesansowego placu za niewielką opłatą dostaniemy się na 72 metrową “kolorową wieżę”. Trzeci i czwarty reprezentuje styl gotycki. Z tego miejsca rozpocząć można zwiedzanie zamkowych komnat, do dyspozycji są dwie trasy turystyczne. Natomiast ostatni z dziedzińców stanowi przejście do zamkowego teatru, którego trasa prowadzi przez wspaniały kilku poziomowy most płaszczowy. Wspaniała budowla, która poz walorami natury estetycznej była wyjątkowym osiągnięciem XVIII – wiecznej techniki.

dsc07098

Dziedziniec zamkowy.

dsc07113

Most Płaszczowy łączy wzgórze zamkowe z terenami zielonymi, gdzie znajdują się ogrody włoskie oraz teatr.

dsc07114

Widok na Wełtawę wijącą się wśród zabytkowych zabudowań Starego Miasta.

dsc07125

Widok na Stare Miasto wraz z górującym nad nim Kościołem św. Wita.

dsc07127

Od 1302 roku zamek był własnością i główną siedzibą rodu Rožmberków. Panowanie tego rodu przyczyniło się do owocnego rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta.

Po przejściu na drugą stronę gigantycznego wiaduktu z jednej strony podziwiamy wspaniałą panoramę zabytkowego centrum natomiast z drugiej wznosi się   Zámecké divadlo – rokokowy teatr, który ze względu na ilość dekoracji i kostiumów oraz skomplikowany zespół urządzeń do zmiany dekoracji stawia teatr wśród najwspanialszych tego typu zabytków na świecie. Ostatnią atrakcją na trasie naszej wycieczki będą piękne ogrody włoskie rozciągające się na powierzchni 11 ha, które idealnie nadają się do odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu tego wyjątkowego miasta. Dla tych którzy w  Českým Krumlovie zamierzają spędzić nieco więcej czasu niż my, polecam odwiedzić także Muzeum Figur Woskowych (ul. Kajovska 68 ), Dom Bajek (ul. Radniční 29) czy kopalnie grafitu, którą zwiedza się w specjalnym ubraniu ochronnym (ul. Chvalšinská 162).  

dsc07137 dsc07142 dsc07145

To wspaniałe miasteczko jest idealnym miejscem na romantyczny wypad we dwoje, choć z rodziną i przyjaciółmi także nie będziemy się tutaj nudzić. Nie tylko  Český Krumlov zasługuje na naszą uwagę. Południowo – zachodni zakątek kraju to wyjątkowo uroczy i spokojny region – Czechy sielankowych wiosek i sennych miasteczek, łagodnych gór i dziewiczych lasów, ale także Czechy wolne od hałasu i przemysłu. Nie macie wyjścia, pozostaje tylko spakować manatki i w drogę …

Linki :