Zagórze Śląskie – Dolny Śląsk      06.01.2020

Podczas naszych ostatnich wojaży po Środkowych Sudetach odwiedzamy jedną z najpiękniejszych warowni na Dolnym Śląsku. Zamek Grodno, o którym mowa położony jest na zboczu Góry Choina, nad malowniczą doliną Bystrzycy w okolicach niewielkiego Zagórza Śląskiego. Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Po burzliwej historii obecnie zamek zachęca turystów do odwiedzenia swoich “murów” licznymi atrakcjami i tajemnicami… Podczas zwiedzania zobaczymy renesansowe komnaty z licznymi dziełami sztuki, dawne narzędzia tortur, machiny wojenne itp. Na dziedzińcu rośnie stara, rozłożysta lipa (sądowa), pod którą niegdyś pan zamku sądził swoich poddanych, natomiast w podziemiach znajdziecie szkielet księżniczki Małgorzaty, która za nieposłuszeństwo ojcu została uwięziona dożywotnio w tutejszym lochu. Zwieńczeniem naszej wycieczki jest wspaniała panorama rozciągająca się z zamkowej wieży na Jezioro Bystrzyckie i okolice.

Potężna warownia górująca nad doliną Bystrzycy, na zboczach Góry Choina.

Brama wjazdowa do XIII-wiecznego zamku ozdobiona jest imponującym “sgraffito” przedstawiające dwa lwy.

Do zamku prowadzą malownicze szlaki po przez rez. Góry Choina m.in z Zagórza Śląskiego oraz z nad Jeziora Bystrzyckiego.

Brama wjazdowa na zamek górny z renesansowym portalem.

Zamek jest otoczony malowniczym rezerwatem Góra Choina.

Dziedziniec zamkowy i słynna lipa sądowa, pod którą pan zamku niegdyś sądził swoich poddanych za drobne przestępstwa. 

Portal renesansowy.

Najsłynniejsza legenda krążąca na Zamku Grodno opowiada o kasztelance Małgorzacie. W jednym z lochów zamku można zobaczyć szkielet który ma być pozostałościami pięknej kasztelanki Małgorzaty. Jej ojciec, kasztelan pragnął dobrze wydać urodziwą córkę, ta jednak kochała na zabój biednego giermka. Pewnego dnia ojciec sprowadził do zamku bogatego lecz starego szlachcica. Spodobała się mu młoda Małgosia i jej ojciec pomimo próśb córki dał szlachcicowi zgodę na ślub z nią. W dzień po weselu młoda para udała się na zamkowe mury podziwiać widoki. Wtedy kasztelanka zepchnęła starca w przepaść, a sama powróciła do zamku z udawaną rozpaczą i powiadomiła ojca o „nieszczęśliwym wypadku”. Ten jednak wszystko widział i skazał córkę na śmierć głodową, poprzez zamurowanie w lochu

Od lat 70. XX wieku na zamku można podziwiać autentyczny szkielet skonstruowany ze szczątków pochodzących ze średniowiecznego cmentarzyska przez dr Borysławskiego. Lecz wcześniej przez prawie 150 lat turyści podziwiali szkielet niemieckiego listonosza, który sprowadził tu ówczesny właściciel zamku prof. Busching, chcąc “ożywić” nieco legendę o domniemanej księżniczce Małgorzacie…

Sala myśliwska.

Właściciele zamku Ebenowie mieli syna, który codziennie jeździł konno do szkoły wraz z towarzyszącym mu psem. Pewnego dnia młodzieniec nie wrócił ze szkoły, gdyż podczas powrotu wpadł w urwisko. Na szczęście w ostatnim momencie pies zapobiegł tragedii ratując chłopca przed śmiertelnym upadkiem. Szczęśliwi rodzice na pamiątkę postanowili upamiętnić to wspaniałe wydarzenie uwieczniając je na portrecie…

Sala tortur.

Maska hańby to popularne w średniowieczu narzędzie tortur. Zakładano je ofiarom zakutym w dyby, obwożonym po mieście w klatkach lub czasem puszczanym na wolność. Miały wiele różnych form, zależnie od przewinienia. Choć mogą wydawać się komiczne, to w rzeczywistości były przyczyną cierpienia utrudniając odżywianie i oddychanie, uniemożliwiając normalne życie.

Krzesło inkwizytorskie – narzędzie tortur stosowane w Europie Środkowej głównie do bolesnych przesłuchań. Tego typu praktyki stosowane były jeszcze do końca XIX wieku.

Zabytkowe mury kryją wiele tajemnic…

Makieta średniowiecznej warowni. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie ok 1198 roku przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, jednak brak źródeł potwierdzających ten fakt.

Widok z wieży zamkowej na Jezioro Bystrzyckie. A nad nim ośrodek wczasowy, malownicza kładka oraz plaże.

Widok na Zagórze Śląskie z wieży zamkowej.

Niemiecka pocztówka przedwojenna przedstawiająca Zamek Grodno (niem. Kynsburg).

Zamek położony jest w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi.

LINKI :