Góry Izerskie   04.05.2015

Orle – obecnie schronisko turystyczne w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Zabytkowy budynek leśniczówki to dawna siedziba dawnego zarządcy huty.

Góry Izerskie od lat przyciągają tysiące rowerzystów. Od wiosny do jesieni to doskonały sposób na poznawanie tych wspaniałych gór po polskiej jak i po czeskiej stronie. My na naszą pierwszą offroadową wycieczkę po Górach Izerskich wybieramy 35 km pętlę, którą rozpoczynamy na parkingu w Jakuszycach. Stąd udajemy się malowniczą drogą do zabytkowego schroniska Orle, które są pozostałością po dawnej hucie szkła Carlsthal , a następnie do jednej z najwyżej położonych miejscowości w Czechach jaką jest Jizerka. Dalej już po czeskiej stronie po świetnie przygotowanych trasach rowerowych szusujemy do Chaty Smedava  i na Pytlackie kamienie. Naszą  wycieczkę kończymy na dworcu w Harrachowie skąd malowniczą kolejką izerską wracamy do Jakuszyc…

  Trasa rowerowa : Jakuszyce (886 m) – Schronisko Orle (840 m) – Jizerka (865 m) – Górska Chata Smedava (847 m) – Pytlackie kamienie (975 m) – Jizerka (865 m) – Harrachov vlak (740 m)

Czas przejazdu :  4-5 h

Suma przewyższeń : ok. 700 m

DSCF0213

Pomiędzy Jizerką i schroniskiem Orle znajduje się drewniany most na Izerze, będący turystycznym przejściem granicznym Orle – Jizerka.

Niewielkie dorzecze Izery po polskiej stronie, jako jeden z niewielu obszarów kraju, obok dorzecza Dzikiej Orlicy, należy do zlewiska Morza Północnego.

Hnojový dům , po polsku dom gnojowy – pierwotnie obora dla krów, a później izba muzealna z prymitywnym schroniskiem na terenie wsi Jizerka.

DSCF0221

Jizerka – Hotel Panský dům.

Jeżeli nie macie własnego sprzętu, nic nie szkodzi…Wypożyczenie porządnych rowerów krosowych na Polanie Jakuszyckiej (idealnie nadających się na wycieczkę po tych terenach) to wydatek rzędu 50 zł (na cały dzień).

Piękna wiosna… na rozległych halach Jizerki.

DSCF0227

Malowniczy stożek Bukovca (1005 m) – jednego z najwyżej położonych wystąpień bazaltowych w Europie, z rzadką fauną i florą.

DSCF0233

 W dole słynna Jizerka obecnie przysiółek Kořenova – wieś we wschodniej części czeskich Gór Izerskich. Położona jest na rozległej łące, na prawym brzegu Izery, między Středním Jizerským Hřebenem a Vlašským Hřebenem, na wysokości 862 m n.p.m. i jest jedną z najwyżej położonych wsi w Czechach.

INFO :

  • wypożyczalnia rowerów w Jakuszycach (wynajem roweru na cały dzień 50 zł.)
  • Powrót z Harrachova do Jakuszyc Kolejką Izerską, możliwość transportu rowerów, koszt przejazdu ok. 5o Kc.

LINKI :

Trasa Jakuszyce ↔ Harrachov, vlak w serwisie mapa-turystyczna.pl