Kutná Hora    20.08.2008

st-barbaras-church-kutna-hora-en-kutna-hora-stredocesky-kraj-kutna-hora-st-barbara-church-at-the-night_6f55ac355ca3dbdbbda844c4f13b1e24_1000_free

Kościół św.Barbary.

Kutná Hora to  niewielkie miasteczko położone ok. 65 km od Pragi. Niestety ze względu na bliskość swojej większej i bardziej rozsławionej koleżanki często jest pomijana przez pędzących do czeskiej stolicy turystów. A szkoda, gdyż to prowincjonalne 20 tyś. miasteczko może się poszczycić nie mniej bogatą historią niż wyżej wspominana Praga. Niewątpliwie największymi atrakcjami,które przyciągają tysiące turystów rocznie jest zabytkowa architektura miasteczka oraz jedyna w swoim rodzaju, mroczna Kaplica Czaszek w dzielnicy Sedlec. W 1995 r. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zostały zapisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

P1080268

trochę historii..

Kutna Hora od XIII wieku przez jakieś 400 lat  była potężnym ośrodkiem górnictwa srebra.Szybko stała się drugim po Pradze największym i najbogatszym ośrodkiem miejskim w kraju.Już w średniowieczu miasto osiągnęło takie rozmiary, iż dorównywało ówczesnemu Londynowi.Króla czeskiego Wacław II uznano za pierwszego odkrywcę tutejszych złóż, drogocennych metali. On także sprowadził fachowców z włoskiej Florencji, którzy przyczynili się do założenia królewskiej mennicy. Wydobycie cennego kruszcu przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Działo się tak aż do czasu wojen husyckich, które nie oszczędziły miasteczka od ofiar i zniszczeń. Mimo licznych strat, majętność mieszkańców pozwoliła na szybką odbudowę miasta. Wtedy także wzniesiono najpiękniejszą świątynię w mieście jaką jest Katedra św. Barbary. Na początku XVII wieku, na całym świecie wielkie mocarstwa zaczęły podbijać nowe,nieodkryte tereny, a następnie  zakładano w tych miejscach kolonie. W związku z polityką kolonialną sprowadzano coraz większe ilości szlachetnych kruszców do Europy. Przez ten fakt, wartość srebra w całej Europie, także i w Czechach mocno straciła na wartości. Na dodatek zapasy cennego kamienia w miejscowych kopalniach kurczyły się coraz szybciej, aż w końcu doszło do wyczerpania zasobów. W XVII wieku nadeszły ciężki czasy wojny trzydziestoletniej, które zdziesiątkowały ludność miasta, a żeby tego było mało w kolejnym stuleciu doszło do wielkiego pożaru, który całkowicie odmienił losy miasta. I tak po okresie wielkiej sławy i bogactwa Kutna Hora opustoszała i ponownie stała się małym prowincjonalnym miasteczkiem. Jedno co pozostało po burzliwych dziejach tego miasteczka to liczne zabytki, które mamy szczęście podziwiać do dnia dzisiejszego.

Kutná Hora ma do zaoferowania szeroką gamę zabytków i atrakcji. Najważniejsze z nich, które koniecznie trzeba zobaczyć to :

  • Muzeum Górnictwa Srebra wraz z nieczynną lecz udostępnioną do zwiedzania kopalnią. Wstęp to wydatek rzędu od 70 do 140 Kc (trzy trasy do wyboru). Ekspozycja znajduje się w dawnym zameczku szlacheckim zwanym potocznie Hradkiem,w którym mieści się także ciekawa kaplica św. Wacława.
c-kutna-hora-silver-mine-1

Hradek – siedziba czeskiego muzeum srebra.

kutna_hora_w_kopalni

  • Ossuarium – Kaplica Czaszek, oficjalnie kościół cmentarny Wszystkich Świętych znajdujący się w dzielnicy Sedlec. Jest to najbardziej makabryczna i zarazem najpopularniejsza atrakcja niewielkiego miasteczka. Historia tego miejsca sięga XIII stulecia. Kiedy to pewien opat rozsypał w tym miejscu świętą ziemie przywiezioną przez niego z Jerozolimy. Od tego czasu było to najbardziej oblegane miejsce pochowku w kraju. Dochodzi jeszcze fakt, gdyż kilkadziesiąt lat później przez Europę przetacza się epidemia dżumy, która zbiera śmiertelne żniwo także wśród mieszkańców miasta. Z czasem nie było już możliwości pochówku, ciągle rosnącej liczby zwłok. Zatem postanowiono wszystkie ludzkie szczątki zebrać i złożyć w formie ogromnej piramidy. Na początku XIX wieku w miasteczku znajdowało się już ponad 40 000 ludzkich szkieletów. Pod koniec dziewiętnastego stulecia władze postanowiły zrobić porządek w tej sprawie. Sprowadzono znanego rzeźbiarza  Františka Rinta, który w sposób twórczy zagospodarował kości. I tak oto powstały prawdziwie mroczne arcydzieła : kapliczki, ołtarze, żyrandole, herb rodu Schwarzenbergów oraz wiele innych zdobień wykonanych z tysięcy ludzkich szczątków. Aby zwiedzić “mauzoleum śmierci” należy kupić bilet wstępu w wysokości 90 Kc (normalny).
029

Kościół cmentarny Wszystkich Świętych.

Kutna_Hora_Bone_Church_2010_04

 

P1080260

kutna-hora-ossuary-1413893181P1080285  P1080273  P1080270

  • Katedra św. Barbary jest uznawana za najpiękniejszą świątynie w mieście, przypomina swym kształtem nieco “namiot tureckiego sułtana”.Gotycki kościół został wybudowany w XIV wieku przez miejscowych górników, miał on dorównać swym rozmachem praskiej katedrze św. Wita. Wymiary świątyni są imponujące i wynoszą 70 na 40 metrów. Kościół przykryty jest trzema potężnymi kopułami, we wnętrzu znajduje się wysoka na 30 metrów nawa główna, zwieńczona sklepieniem krzyżowym oraz cztery nawy boczne. Na uwagę zasługuje także, znajdująca się tuż obok kościoła, późnogotycka Kaplica Bożego Ciała.

72771432

Danube River 1180

800px-Cathedral_St_Barbara_-_vault

  • Kościół św. Jakuba to najstarsza świątynia w mieście. Ta gotycka budowla posiada charakterystyczną 84 – metrową krzywą wieżę, która prawdopodobnie przechyliła się w wyniku dawnej eksploatacji złóż srebra.
020

Widok na stare miasto i najstarszą świątynie w mieście – gotycki kościół św.Jakuba.

P1080336

  • Kościół klasztorny Panny Maryi zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego, a jego długość wynosi aż 87 metrów. Świątynia charakteryzuje się przede wszystkim brakiem wież oraz barokowym wystrojem, na co wpływ miały wojny husyckie.

e88196e6af8de3839ee383aae382a2e4bfaee98193e999a2e69599e4bc9a

Kutna-Hora-Vlassky-dvur110709_11maly_panorama

  • Muzeum Alchemii , to ciekawe miejsce znajduje się w pobliżu wyżej wymienionego kościoła św. Jakuba. Wystawa poświęcona jest pozyskiwaniu średniowiecznych metali szlachetnych po przez wykorzystanie nauki i magii.

muzeum

Do pozostałych cennych zabytków należą także m.in : klasztor Urszulanek, gotycka kamienna fontanna oraz morowa kolumna z początku XVIII wieku (wybudowana przez mieszkańców dla upamiętnienia ponad 6000 ofiar zarazy) znajdująca się na Starym Mieście.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gotycka fontanna na Starym Mieście.

P1080359 P1080340  P1080325

mapa KH

LINKI :