Słowacki Raj    15.08.2020
 

Na kilkudniowy wypad wybieramy się do naszych południowych sąsiadów. Tym razem wybór pada na Słowacki Raj, którego chyba nie trzeba nikomu reklamować… Znajdziemy tu przepiękne wodospady, głębokie wapienne wąwozy oraz ciekawe szlaki z licznymi drabinkami, kładkami i łańcuchami… Jednym słowem miejsce idealne na aktywny wypoczynek.

Odwiedzamy najmłodszą atrakcję Słowackiego Raju jaką jest Via ferrata Kysel’. Od sierpnia 2016 r. Horska Zachranna Sluzba udostępniła turystom pierwszą “żelazną drogę” w Słowackim Raju. Nie jest do szczyt marzeń dla obytych z żelaznymi drogami, ale warto się tu wybrać choćby dla wspaniałych walorów przyrodniczych tego uroczego wąwozu. Zdecydowanie polecam via ferratę Kysel, szczególnie początkującym via ferratowcom. Na pewno warto tu przyjechać na swój ferratowy „pierwszy raz” dla osób oswojonych z ekspozycją (na przykład po przejściu innych wąwozów w Słowackim Raju). Dla dzieci trasa może być za trudna ze względu na miejsca, które trzeba przejść mocno odchylając się od skały – potrzebna siła rąk, ale nastolatkowie już bez problemu dadzą radę. W sześciostopniowej skali A-F ma trudność C ale realne trudności ferraty moim zdaniem to stopień B. Ale przede wszystkim Kysel to naprawdę piękny, dziki wąwóz i choćby z tego powodu warto go przejść! 
Przejście “żelaznej drogi” to fantastyczna przygoda, duża dawka emocji oraz momenty gdzie poczujecie dreszczyk adrenaliny – chociażby wtedy, kiedy wspinacie się pionowo po stalowych szczeblach wzdłuż Wodospadu Olbrzymiego (słow. Obrovský vodopád).

Prawie dwugodzinna wędrówka i wspinaczka biegnie dnem potoku Kysel (odcinek Kysel’Ustie – Obrovsky vodopad), gdzie do pokonania mamy dystans ok 1,4 km i 170 metrów przewyższenia. Trasa nie jest ani bardzo łatwa, ani bardzo trudna ale za to bardzo widowiskowa.  Szlak dla turystów otwarty jest sezonowo w terminie 15.06 – 31.10. Bilet wstępu na ferratę i wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask) kosztuje 15 euro od osoby (5 euro wstęp + 10 euro sprzęt), które możemy nabyć np. w punktach przy parkingu Podlesok oraz Čingov.

Początek niebieskiego szlaku z Podlesoka w kierunku Hornadu. Widok na Tatry Wysokie.

Bydło wypasające się w okolicach Podlesoka.

 Gardło Hornadu (Hrdlo Hornádu).

Przełom Hornadu.

Malownicza dolina Hornadu.

Stalowa kładka na Hornadzie.

Wiszący most nad Hornadem.

Klastorska roklina – ujście.

Klastorska roklina to jeden z wielu wąwozów w Słowackim Raju. Nie jest tak popularny jak Sucha Bela czy Wielki Sokół, ale nie mniej urokliwy i spokojniejszy.

Sama Klastorska roklina nie jest długa, ma jakieś 1,5 kilometra. A czas jej przejścia podawany jest jako godzina drogi do góry. Ale to właśnie tam, wg ich ogólnodostępnego informatora, jest największa koncentracja wodospadów jeżeli chodzi o wszystkie wąwozy w Słowackim Raju.

Najdłuższa drabina i najbardziej widowiskowy fragment wąwozu Klastorska roklina.

Kláštorisko (pol. Klasztorzysko, 744 m n.p.m.) – rozległa polana w centrum Słowackiego Raju, na której skupia się obsługa ruchu turystycznego w tym obszarze (jest to jedyny ośrodek turystyczny w Słowackim Raju).

Dla tych którzy chcą zaliczyć przygodę z ferratą niezbędne wyposażenie możecie wypożyczyć (10 euro) m.in przy chacie na Kláštorisku.

Rozległa polana na Kláštorisku, z której roztaczają się jedne z najładniejszych panoram w całym Słowackim Raju.

Widok na wąwóz Kysel.

Początek naszej “żelaznej drogi”. Ferrata Kysel’ oznaczona jest na długości całej trasy białym kwadratem przeciętym skośną zieloną kreską.

Kyseľ, ústie – początek ferraty, gdzie uzbrajamy się w nasz sprzęt (kask, uprząż i lonża).

Pierwsze stalowe stopnie poprowadzone nad krystalicznie czystym strumykiem wprowadzają nas w głąb wąwozu.

Pierwszy ciekawy punkt na trasie to potężna, naturalna, drewniana tama ( Pred barikadu).

Liczne powalone drzewa to naturalne przeszkody, które spotkać możemy chyba we wszystkich wąwozach Słowackiego Raju.

Pierwszy na naszej trasie – Barikadový vodopád.

Barikadový vodopád to jedno z najładniejszych miejsc na naszej trasie.

Dzięki metalowym stopniom szybko wspinamy się w górę.

Jest to pierwszy moment na ferracie gdzie można poczuć nutkę adrenaliny.

Wspinaczka na Barikadový vodopád.

Via ferrata Kysel’ została udostępniona dla ruchu turystycznego w 2016 roku. Wcześniej przez 40 lat pozostawała zamknięta po tym, jak w roku 1976 pożar strawił 30 ha wąwozu Kysel’ siejąc spustoszenie i niszcząc roślinność, która porastała wąwóz i jego zbocza.

 

Temnica to kolejne bardzo klimatyczne przejście wzdłuż ścian wąwozu. Panuje tu specyficzny mikroklimat – jest bardzo wilgotno, bardzo ciemno i bardzo zielono.

Ściany wąwozu wypiętrzają się i zbliżają się do siebie na niewiele ponad metr – to tzw. Temnica.

Przechodząc ten fragment trasy należy mocno asekurować się rękoma i znacznie się wychylać.

Potężny Obrovský vodopád.

Ferrata tuż przy wodospadzie pokonuje wysoką pionową ścianę.

Obrovský vodopád – pionowe podejście po stalowych szczeblach i najbardziej widowiskowy fragment ferraty.

Jest to najbardziej eksponowany fragment via ferraty Kysel.

Wkraczamy na fragment żółtej trasy, która dostosowana jest także do przejścia bez sprzętu odpowiedniego na ferraty.

Kláštorisko. Na polanie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z przełomu XIII i XIV stulecia.

Ruiny klasztoru kartuzów dały początek nazwie całej polanie.

Kláštorisko to główne centrum turystyczne i najważniejszy węzeł szlaków w Słowackim Raju.

Przy chacie na Kláštorisku możecie za 7,5 euro wypożyczyć rower i zaliczyć fantastyczny, piętnastominutowy zjazd do Podlesoka.

Zjazd do Podlesoka…

Autocamp Podlesok to idealna baza noclegowa oraz wypadowa na szlaki Słowackiego Raju.

Podlesok to najważniejszy punkt wypadowy wycieczek do centralnej i północno-zachodniej części Słowackiego Raju. Stąd wychodzi się do uważanego z najpiękniejszy wąwoz Suchá Belá oraz Przełom Hornadu.

INFO :

  • Trasa przejścia : Autocamp Podlesok – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorisko, chata – Kyseľ, ústie – Obrovský vodopád – Pod Kláštoriskom – Nad Podleskom – Autocamp Podlesok. Czas przejścia całej trasy to ok. 6 godz. oraz dystans 15 km.
  • Ferrata przebiega na odcinku Kyseľ, ústie – Obrovský vodopád.
  • Trasa via ferraty ma łącznie 1,4 km, a przewyższenie wynosi około 170 metrów. Przejście tego odcinka zajmuje około 2 godziny tempem spacerowym.
  • W sześciostopniowej skali A-F ferrata Kysel ma trudność C.
  • Szlak dla turystów otwarty jest sezonowo w terminie 15.06 – 31.10.
  • Bilet wstępu na ferratę i wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask) kosztuje 15 euro od osoby (5 euro wstęp + 10 euro sprzęt), możemy je nabyć np. w punkcie przy parkingu Podlesok, Čingov oraz przy chacie Kláštorisko .
  • Wstęp do parku : jednodniowy bilet to koszt 1,5 euro na osobę dorosłą, zaś trzydniowy bilet kosztuje 3,5 euro na osobę.
  • Zakwaterowanie Autocamping Podlesok, Podlesok, 05315 Hrabusice, ATC Tatran-Čingov, Čingov – Slovensky raj, 05311 Smižany.