Kanion Uvac – Serbia    24.08.2019

Do najbardziej spektakularnych cudów natury Serbii należą niewątpliwie wspaniałe meandry rzeki Uvac, gdzie znajduje się rezerwat przyrody chroniący populację sępa płowego. Podczas naszej dwudniowej wizyty w kanionie ruszamy na ciekawą wycieczkę pieszą do punktu widokowego – Molitva, położonego na stromych zboczach kanionu. Trud wędrówki wynagradzają wspaniałe widoki na zielonkawe wody rzeki, która meandruje wśród wysokich, sięgających nawet 350 metrów wapiennych skał. Ale największą niespodzianką jest udział w widowisku, w której główną rolę odgrywają sępy. W roku 1994 tych padlinożerców występowało tu zaledwie 7 par lecz po utworzeniu rezerwatu obecnie populacja liczy już ponad 300 osobników, które w godzinach porannych całymi stadami krążą nisko nad kanionem wypatrując pożywienia.

W dole malowniczy kanion Uvac i nasz Kamp na Sjeničkom jezeru.

Trasę z Polski do Serbii bez większych trudności pokonujemy w jeden dzień. Gliwice – Bratysława – Budapeszt – Novy Sad – Belgrad – Čačak – Kamp na Sjeničkom jezeru ok 1100 km (12 godz. 30 min.).

Późnym popołudniem docieramy do naszej bazy – Kamp na Sjeničkom jezeru położonej w południowo – zachodniej Serbii (10 km na północ od miasteczka Sjenica). Kemping znajduje się nad jeziorem (Sjeničko jezero), przez które rzeka Uvac tworzy swoje bajkowe meandry. Jezioro powstało w wyniku zbudowania tamy od strony miasta Nova Varoš. Nasz kemping jest pięknie położony nad samym jeziorem i posiada bardzo swojski klimat… Zaraz po przyjeździe wita nas przesympatyczny menadżer Sretko, który zapoznaje nas z całym tutejszym przybytkiem. Na miejscu znajdują się : drewniane domki letniskowe o studenckim standardzie, przyczepy kempingowe obudowane drewnem, przystań (łódki wycieczkowe kursujące do jaskini Ledena Pecina), niewielkie pole namiotowe, sanitariaty oraz mini bar serwujący tylko piwo i naturalnie, cevapi. A nam, prostym facetom ze Śląska nic więcej nie potrzeba w szczególności po tak długiej podróży. Zadowalamy się kątem do spania za 5 euro od osoby, ciepłą strawą i zimnym piwem 🙂 . 

Nasze sześcioosobowe lokum z tarasem.

A oto nasz dwuosobowy apartament na parterze (nie tylko dla małżeństw).

Przystań przy kempingu. Za ok 12 euro można było zrobić sobie godzinną wycieczkę statkiem z lokalnym przewodnikiem po kanionie oraz do jaskini Ledena Pecina.

Następnego dnia skoro świt ruszamy na ciekawą wycieczkę pieszą na najsłynniejszy punkt widokowy w rezerwacie Uvac – Molitva, położony na stromych zboczach kanionu rzeki Uvac.

Rezerwat przyrody w kanionie rzeki Uvac leży w południowo-zachodniej części Serbii, pomiędzy górami Zlatibor i Zlatar, niedaleko miejscowości Nova Varoš i Sjenica. Kanion przez wieki był drążony przez wody rzeki Uvac, która meandruje wśród wysokich, sięgających nawet 350 metrów wapiennych skał. W 1979r. w wyniku budowy w pobliżu wsi Akmačići tamy, cała dolina rzeki Uvac została zatopiona i powstało sztuczne jezioro. W rzece żyje kilkanaście gatunków ryb, a nad głowami można śledzić loty ponad 100 gatunków ptaków. Rezerwat został utworzony w 1994 roku, by chronić populację występującego tam sępa płowego. Początkowo było tylko 7 par tego ptaka, ale dzięki ochronie tego gatunku obecnie ich kolonia jest największą na Bałkanach (ok. 300 osobników). Sęp płowy to rzadki gatunek sępa. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 3 metrów, a waga do 11 kg.

Wiszący most przerzucony nad kanionem nieopodal kempingu.

Początek szlaku na Molitvę.

Tablica informująca o wejściu na teren rezerwatu sępa płowego.

Bydło wypasające się na trawiastych halach w bezpośrednim sąsiedztwie kanionu.

Niewielkie stateczki wycieczkowe kursujące po kanionie Uvać, aż do tutejszej  jaskini Ledena pećina.

Po drodze na Molitvę zaliczamy liczne punkty widokowe.

By podziwiać pocztówkowe meandry rzeki Uvac przygotowano punkty widokowe. Najsłynniejszy z nich to wzniesienie Molitva (1247 m n.p.m.), gdzie znajduje się drewniana platforma widokowa. Już po ok 30 min. drogi od kempingu wdrapiecie się na tyle wysoko że będziecie mogli się napawać wspaniałymi widokami na kanion i okoliczne góry Zlatibor i Zlatar. Trasa jest bardzo prosta, podążając wydeptaną ścieżką trzymacie się cały czas prawej strony kanionu. 15 min. przed docelowym punktem dotrzecie do kilku zabudowań, gdzie mieszka m.in. sympatyczny starszy Serb z żoną, którzy handlują domowym krowim serem oraz miodem. Zakupy obowiązkowe! Ser i miodzik – “niebo w gębie”. Do punktu widokowego Molitva docieramy po ok. 2 godz. (w jedną stronę). Tutaj poza wspaniałymi widokami na meandry jeziora i wapienne ściany kanionu dostrzegamy także krążące stada sępów płowych. Dla takiego niesamowitego widoku warto zerwać się z łóżka wcześnie rano. Pamiętajcie, że sępy szybują nad kanionem tylko w okolicach godz. 9 rano, później możecie nie mieć tyle szczęścia aby je zobaczyć. A przyznaje, że pierwszy raz w życiu widziałem tak wspaniałe podniebne widowisko.

W pobliskim gospodarstwie zostajemy poczęstowani pysznym tutejszym serem i miodem.

Dawne wiejskie domostwa serbskie.

Tradycyjne bałkańskie stogi siana.

Punkt widokowy Molitva i meandry rzeki Uvac.

Z Molitvy doskonale widać jaskinię Ledena pećina, która leży na przeciwległym brzegu.

Dzikie konie wypasające się na tutejszych pastwiskach.

Sępy w akcji.

Sęp płowy to rzadki gatunek sępa. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 3 metrów, a waga do 11 kg.

INFO :

  • Dojazd : Gliwice – Bratysława – Budapeszt – Novy Sad – Belgrad – Čačak – Kamp na Sjeničkom jezeru (10 km na północ od miasteczka Sjenica) ok 1100 km (12 godz. 30 min.).
  • Kemping : Kamp na Sjeničkom jezeru. Nocleg : w drewnianym domku 5 euro/osoba, miejsce na polu namiotowym 3 euro/osoba.
  • Trasa :  Kamp na Sjeničkom jezeru – punkt widokowy Molitva (1247 m.n.p.m). Czas przejścia ok. 2 godz. (w jedną stronę)