Złoty Potok     28.04.2019

Kolejny weekend przed nami… Tym razem zapraszam was na Jurę Krakowsko – Częstochowską do Złotego Potoku położonego w malowniczej Dolinie Wiercicy. Okoliczne szlaki przyciągają w szczególności miłośników pieszych wędrówek oraz amatorów dwóch kółek. Podczas jednodniowej wycieczki w Złotym Potoku na odwiedzających czeka mnóstwo wyjątkowych atrakcji.

W ciągu kilku godzinnego spaceru wzdłuż źródłowego odcinka Doliny Wiercicy zobaczymy m.in : wyjątkową skalną Bramę Twardowskiego, Źródła Zygmunta i Elżbiety, Diabelskie Mosty (piękne ostańce skalne w rezerwacie Parkowe), zabytkowy młyn wodny Kołaczew, grotę Niedźwiedzią czy znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd ruiny zamku Ostrężnik. W samej miejscowości obowiązkowym punktem programu będą odwiedziny klasycystycznego Pałacu Raczyńskich czy wizyta w Dworku Krasińskiego, w którym obecnie znajduje się muzeum poświęcone naszemu wielkiemu poecie. Natomiast największą atrakcją z której od lat słynie Złoty Potok jest stworzona przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego pstrągarnia , która w XIX wieku była pierwszym największym pstrągowym gospodarstwem rybackim w kontynentalnej Europie. Pstrągarnia działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego i można tu kupić żywe ryby (nie tylko pstrągi lecz też karpie i jesiotry), dodatkowo działa tu smażalnia ryb, w której możemy zakosztować pysznej miejscowej smażonej lub wędzonej rybki.

Brama Twardowskiego – ten skalny ostaniec nazwany tak został przez samego Zygmunta Krasińskiego ze względu na dziurę w wapiennej skale, którą według legendy miał zrobić Twardowski pędząc na swym kogucie..

Żółty szlak prowadzący od źródeł rzeki Wiercicy (źródła Zygmunta i Elżbiety) w kierunku centrum Złotego Potoku.

Dolina leniwie płynącej rzeki Wiercicy.

Staw “Sen nocy letniej”.Staw został tak nazwany przez poetę Zygmunta Krasińskiego. Należy do kilku “baśniowych stawów” na rzece Wiercicy, które stały się później częścią większego założenia, jakim była Pstrągarnia Raczyńskich.

Dawny młyn wodny Kołaczew, obecnie leżący na Szlaku Architektury Drewnianej.

Grota Niedźwiedzia, w której to znaleziono wiele szczątków zwierząt epoki lodowcowej, m.in. mamuta, nosorożca włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego. Obecnie występuje tu kilka gatunków nietoperzy.

Malowniczy Szlak Orlich Gniazd, przebiegający doliną Wiercicy, łączy na tym odcinku rejon Ostrężnika ze Złotym Potokiem.

Na potężnej skale znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Ostrężnik.

Pozostałości ruin zamku Ostrężnik.

W skale, na której wzniesiono warownię, znajduje się Jaskinia Ostrężnicka z korytarzami o długości ok. 90 metrów, która jest obiektem wycieczek speleologów. Legenda głosi, że zostali w niej zasypani rabusie wraz ze swoimi łupami.

Klasycystyczny Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku wybudowany został z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego, ojca naszego słynnego wieszcza.

W parku w Złotym Potoku, obok pałacu Raczyńskich stoi uroczy, parterowy dworek niemałych rozmiarów. To tutaj poeta Zygmunt Krasiński wraz z rodziną spędził cudowne lato w 1857 roku, przed tragiczną śmiercią córeczki Elżbietki. Obecnie w środku mieści się muzeum poety.

Staw przypałacowy.

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku.

INFO :