30.12.2018   Wysokie Tatry – Stary Smokowiec – Hrebienok

Podczas naszego tegorocznego wypadu sylwestrowego w Tatrach odwiedzamy jeden z najpiękniejszych górskich kurortów słowackich jakim jest Stary Smokowiec. Po za piękną uzdrowiskową zabudową oraz widokami zapierającymi dech w piersiach na najwyższe wierzchołki Tatr, odwiedzić możemy tutaj już od kilku sezonów nietypową atrakcję, jaką jest lodowa świątynia. Tatrzańska lodowa katedra położona jest na pobliskim Hrebienoku (1285 m.n.p.m). Jest to wyjątkowy lodowy kościół połączony z elementami przyrody tatrzańskiej, który co roku przybiera inną formę. W tym sezonie nasze oczy zachwyca ważąca 225 ton oraz mierząca ponad 25 metrów wysokości lodowa bazylika św. Piotra w Rzymie wraz z kolumnadą Berniniego.

  

Lodowa świątynia prezentuje się już 6 sezon główny architekt tego projektu oraz pomysłodawca lodowej wystawy co roku inspiruje się tematyką sakralną. W poprzednim sezonie np. mogliśmy podziwiać wnętrze imponującej ważącej 190 ton barcelońskiej katedry – Sagrada Familia.

Od 23 listopada 2018 na Hrebienku po raz kolejny możemy zachwycać się niezwykłą architekturą przekutą w lodową bryłę. O precyzję detali zadba Adam Bakoš z zespołem słowackich, czeskich i hiszpańskich rzeźbiarzy. Na budowę przewidziano aż 1880 bloków lodu, które łącznie ważą ponad 225 ton. 

W tym roku lodowa świątynia na Hrebienku będzie ukryta w jeszcze większej kopule o średnicy 25 metrów. Sama też będzie większa i jeszcze piękniejsza niż dotychczas. 

Tłumy ludzi stojący w kolejce do lodowej bazyliki.

Budowla hipnotyzuje precyzją wykończenia i detalami, które podkreśla przyjemne oświetlenie. Warto odwiedzić ten słowacki unikat (mimo tłumów odwiedzających) i przenieś się choć na moment w baśniową krainę lodu. Jeszcze większe emocje zapewniają tutejsze koncerty na żywo, które organizowane są w sezonie zimowym. 

Kolejka szynowa na Hrebienok (1285 m.n.p.m) ze Starego Smokowca .

Zabytkowy kościół w Starym Smokowcu.

INFO : 

  • wstęp do świątyni lodowej jest bezpłatny
  • Tatrzańska lodowa świątynia otwarta jest zazwyczaj do marca każdego roku.
  • Na Hrebienok można dotrzeć kolejką “szynową” (9 euro – w dwie strony) lub odbyć przyjemny 1 godz. spacer zielonym szlakiem z centrum Starego Smokowca.
  •  Z Hrebienoka polecam zjechać z powrotem do Smokowca na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km (wypożyczalnia sanek znajduje się przy górnej stacji kolejki – 1 zjazd = 6 euro).
  • parking w Starym Smokowcu 5 euro/dzień.  
 
 
 
LINKI :