Góra Św. Anny i okolice    21.04.16

20160421_142827

Poruszając się po Krainie Św. Anny zaobserwujemy licznie występujące alejki obsadzone czereśniami z charakterystycznymi białymi kwiatami.

Trasa wycieczki : Strzelce Opolskie Zamek (zn. czerwone) – Janków (zn. czerwone) – Olszowa Park Miniatur Sakralnych (zn. żółte) – Janków (zn. żółte) – Czarnocin (zn. czerwone) – Poręba (zn. żółte) – Góra Św. Anny (zn. żółte) – Żyrowa (zn. żółte) – Oleszka (zn. czerwone) – Wysocki Las (zn. czerwone) – Ligota Górna (zn. czerwone) – Niwki (zn. czerwone) – Poznowice (zn. czerwone) – Las Dąbrowa (zn. czerwone) – Szymiszów (zn. czerwone)  – Strzelce Opolskie Zamek (zn. czerwone)

Charakterystyka trasy : Wycieczka o średnim poziomie trudności . Większość trasy przebiega szlakiem rowerowym po terenach leśnych i rolniczych, natomiast sporadycznie poruszać się będziemy po drogach o utwardzonej nawierzchni. Nasz wypad najwygodniej będzie odbyć na rowerze trekkingowym lub crossowym ze względu ,gdyż większość trasy przebiega bezdrożami. Na szlaku są dwa intensywne i dość męczące podjazdy. Pierwszy podjazd ze wsi Poręba (kościół) na Górę Św. Anny, szlak prowadzi ostro w górę wzdłuż “dróżki kalwaryjskiej”(ok. 200 metrów w pionie). Natomiast drugi podjazd (ok. 150 m przewyższenia) zaliczymy ze wsi Oleszka do wiaduktu, którym przeprawimy się na drugą stronę autostrady. Na szlaku zobaczyć możemy liczne regionalne atrakcje turystyczne, m.in. : zabytkowy zespół parkowo – pałacowy w Strzelcach Opolskich, Park Miniatur w Olszowej oraz słynne Sanktuarium na Górze Św. Anny. Trasa rowerowa po Krainie Św. Anny to idealny pomysł na aktywny weekend z całą rodziną.

Czas przejazdu : ok. 4,5 godz. (dodatkowo : zwiedzanie Parku Miniatur ok. 1 h , Sanktuarium Św. Anny i kamieniołom wapienia i nefelinitu na Górze Św. Anny ok. 1h)

Odległość : ok. 47 km

20160421_11542920160421_133516 20160421_141645  20160421_141708

Atrakcje na trasie :

  • Ruiny Zamku i Park w Strzelcach Opolskich

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1303 roku. Już w 1534 r. popadł w ruinę ale do jego odbudowy przystąpiono w drugiej połowie XVI wieku. Charakterystyczna wieża zamkowa powstała najpóźniej bo w połowie XIX wieku. Obok zamku znajduje się masztalarnia – obiekt, który został wybudowany przez hrabiego Renarda. Trzymano tutaj ogiery sprowadzone z Anglii – konie pełnej krwi przeznaczone na wyścigi. Ten sam hrabia założył wokół zamku park, w którym zasadzono wiele drzew, które teraz stanowią pomniki przyrody.

Historia strzeleckiego parku sięga początków XIX w. Hrabia wysyła swego ogrodnika – Schmidta do Londynu, aby porobił plany i przeprowadził studia krajobrazowe tamtejszych parków. Zakładanie parku rozpoczęto w 1832 r. Właściciel sprowadził do Strzelec liczne gatunki drzew i roślin. Ręcznie przekopano i obsadzono ogromny tren wokół zamku. Tworzenie tego zielonego zakątku zajęło ogrodnikom ok. 30 lat. Dziś park liczy powierzchnie 62 ha  stanowi osobliwość botaniczną, historyczną i turystyczną co czyni ją jedną z największych atrakcji  miasta i Ziemi Strzeleckiej.

 DSCN1232DSCN1239 20160421_095532

  • Park Miniatur Sakralnych w Olszowej

To jedna z najmłodszych atrakcji w regionie. W Parku podziwiać możecie najpiękniejsze katedry i bazyliki odtworzone w skali 1 :25. W jednym miejscu zobaczycie 16 najciekawszych budowli sakralnych z Polski i Europy. Znajdują się tu m.in : Katedra Wawelska, Sanktuarium na Jasnej Górze czy imponująca wielkością Bazylika i Plac Św. Piotra w Rzymie. Bilet wstępu do parku miniatur to wydatek rzędu 15 zł (ulgowy) lub 17 zł (normalny), są także bilety rodzinne. Wystawa miniatur to nie jedyna atrakcja na terenie kompleksu w Olszowej . Dla najmłodszych przygotowano 100 metrowy park linowy dla dzieci w wieku od lat 3 do 13 (12 zł) oraz Bajkowy Sad, który jest największym w okolicy placem zabaw dla dzieci. Na miejscu znajduje się również Restauracja Spichlerz ,a dla mocno zmęczonych czekają pokoje noclegowe Złota Podkowa.

20160421_110559DSCN1257 DSCN1244

  • Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Park Krajobrazowy obejmuje teren wokół najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej jaką jest Góra Św. Anny (400 m.n.p.m). Od nazwy tego wapienno-bazaltowego wzniesienia pochodzi nazwa miejscowości oraz rezerwatu przyrody, którego znaczną część (5 ha) stanowi obszar chroniony Natura 2000.Głównym przedmiotem ochrony jest specyficzna budowa geologiczna tego obszaru. Ciekawostką jest to, że Góra Św. Anny jest najdalej wysuniętym na wschód wulkanem w Europie. Na terenie Parku Krajobrazowego odwiedzić można dawny kamieniołom wapienia i nefelinitu. W niecce po kamieniołomie, w roku 1938 roku Niemcy wybudowali potężny amfiteatr liczący 3 tyś. miejsc siedzących oraz ok. 30 tyś. miejsc stojących. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Na zachód od zespołu klasztornego znajduje się tu także Muzeum Czynu Powstańczego oraz wybudowany w 1955 roku pomnik upamiętniający bohaterów III powstania śląskiego. W miejscu dzisiejszego pomnika mieściło się przed II wojną światową mauzoleum poświęcone ku czci pięćdziesięciu Niemców poległych w bitwie o Górę Świętej Anny.

167527

  • Sanktuarium Św. Anny na Górze Św. Anny

Sanktuarium Św. Anny wchodzi w skład kompleksu klasztornego franciszkanów, do którego z trzech stron prowadzą strome schody. Po za tym w skład zespołu wchodzą także zabudowania klasztoru, arkadowy dziedziniec zwany Placem Rajskim oraz kapliczki kalwaryjskie, malowniczo położone na południowych i wschodnich stokach góry. Przy klasztorze znajduje się także blisko dwuhektarowy ogród i XVIII wieczny cmentarz. Gotycko-barokowy kościół to jednonawowa budowla z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, pod którym umieszczono kryptę grobową. Nawa przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. W ołtarzu głównym znajduje się cudami słynąca drewniana figura św. Anny Samotrzeć z końca XV wieku, zawierająca relikwie świętej. Na Placu Rajskim, ustawiona jest kamienna grupa Ukrzyżowania. Przylegający do kościoła od strony południowej klasztor tworzy wraz z nim czworobok z krużgankowym wirydarzem pośrodku. Na pierwszym piętrze klasztoru funkcjonuje muzeum ze zbiorami sakralnymi oraz związanymi z historią franciszkanów na Śląsku.
Barokowy zespół kaplic Drogi Krzyżowej, stacji Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, tworzący swoisty park kalwaryjski, wzorowany był na Kalwarii Zebrzydowskiej. Obiekty poddawano wielokrotnie remontom; w latach 80. XIX wieku dwie kaplice wzniesiono na nowo, pozostałe otrzymały nowe wyposażenie, niektóre wnętrza pokryto eklektycznymi polichromiami. Jedna z kaplic zespołu, Marii Magdaleny, przeznaczona była na kaplicę grobową rodu von Gaschin. Całość wtopiona jest w naturalny krajobraz o bogatym, zwartym drzewostanie. Osobny, mniejszy zespół stacji Drogi Krzyżowej,powstał wokół tzw. Groty Lourdzkiej.

20160421_132920 DSCN1277 20160421_133253 20160421_130338

  • Pałac w Żyrowej

Pałac  jest jedną z najbardziej okazałych budowli magnackich na Śląsku Opolskim. Pierwotnie obiekt stanowił własność księstwa opolskiego, po 1280 wchłonięty został do dóbr kościelnych klasztoru w pobliskiej Jemielnicy, a następnie stał się siedzibą rodową rodziny von Zyrowskich. W 1631 został kupiony przez barona, później hrabiego Melchiora Ferdynanda von Gaschina, który rozbudował pałac w XVIII wieku. Ostatecznie obiekt znalazł się w posiadaniu rodziny v. Francken-Sierstorff (1899-1945). Po II wojnie światowej mieściło się w nim sanatorium dla dzieci. Obecnie jest własnością prywatną. Nowy właściciel podjął już prace remontowe. Prawdopodobnie w planach jest zaadoptowanie budynku na kompleks hotelowy, ale czas pokaże. Póki co za zgodą stróża możemy wejść do przypałacowego parku i podziwiać piękno rezydencji jedynie z zewnątrz.

20160421_140519

  • Pomnik myśliwca na rynku w Strzelcach Opolskich

Na urokliwym strzeleckim rynku naprzeciwko budynku neoklasycystycznego ratusza znajduje się symboliczna budowla ,która jest ściśle związana z historią i pochodzeniem miasta. Spiżowy pomnik myśliwca, został postawiony w 1929 r. Postać myśliwego związana jest z dawnymi strzelcami oraz myśliwymi, którzy wraz z księciem polowali w okolicznych lasach na dziką zwierzynę.

20160421_154303

LINKI :

20160421_095158

Mapa szlaków rowerowych w Krainie Św. Anny.