Spływ kajakowy Nidą   15-16.07.2017

W ten lipcowy weekend odwiedziliśmy malowniczą lecz nie koniecznie wszystkim  znaną krainę zwaną Ponidziem. Głównym celem naszego krótkiego pobytu w tym miejscu był spływ kajakowy Nidą – najciekawszą rzeką województwa świętokrzyskiego. Meandrująca rzeka wśród bezkresu łąk i pól, wraz z położonymi nad jej brzegami wioskami tworzy niezwykły krajobraz tej krainy, który koniecznie musicie zobaczyć…

Na nasz kajakowy weekend wybraliśmy się do niewielkiej miejscowości Krzyżanowice położone na malowniczą Nidą nieopodal bardziej znanego Pińczowa w południowo – wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Od rodzimych Gliwic do tego uroczego zakątka dzieli nas zaledwie 2,5 godziny jazdy samochodem (165 km). Sobotnim popołudniem naszą czternastoosobową grupą ze Śląska docieramy do sielskiego zakątka jakim jest Agroturystyka nad Nidą w Krzyżanowic Średnich. Witamy się z naszym sympatycznym gospodarzem – panem Mirosławem, a następnie rozkładamy nasze obozowisko. Jedni wybrali komfortowe, przytulne pokoje w domu właścicieli (30 zł/os) inni zaś opcje biwakową na tutejszym polu kempingowym. Po szybkim rozbiciu naszego namiotowego miasteczka, korzystamy z uroków wsi oraz naszego gospodarstwa. Cała posesja otoczona jest malowniczymi polami oraz łąkami, właściciele posiadają liczne stadko kóz oraz całą sworę sympatycznych czworonogów, które szybko znajdują wspólny język z naszym pupilem oraz całą resztą towarzystwa. Na posesji do dyspozycji gości znajduje się miejsce na grilla i ognisko, duża zadaszona wiata oraz dostęp do prądu i sanitariatów. Po krótkiej ulewie zasiadamy w końcu do wspólnej wieczerzy. Przy grillu poznajemy sympatyczną ekipę włosko – polską z którą szybko się integrujemy, oczywiście w naszym swojskim stylu:) lecz nie za ostro, gdyż tak jak i my w dniu jutrzejszym wybierają się na spływ po Nidzie. 

Gospodarstwo Agroturystyczne ”Nad Nidą” w Krzyżanowicach Średnich.

Nasze obozowisko.

Wiata i palenisko – idealne miejsce na wieczorne posiadówki.

Boćki – nieodłączny symbol polskiej wsi.

Rolniczy krajobraz Ponidzia.

Po krótkiej nocy, lada świt leniwie wywlekamy się z naszych namiotów. Ale śpiew ptaków, rosa pod nogami i odbijający się blask wschodzącego słońca od łanów zbóż wstrzykuje w nas dawkę pozytywnej energii na cały poranek :). Po szybkim ogarnięciu i spałaszowaniu śniadania dojeżdża reszta ekipy. Jesteśmy już w komplecie, więc możemy startować. Pan Mirosław pakuje nas do swojego busika i z całym kajakowym “majdanem” zawozi nas na początek spływu w górę rzeki do pobliskiej wsi Kowala. Każdy z nas dostaje od gospodarza zestaw obowiązkowy : wiosełko, kamizelkę oraz kilka cennych rad na drogę. Po chwili jesteśmy już w kajakach i rozpoczynamy nasz 17 km odcinek. Rzeka Nida jest rzeką nizinną za czym idzie dość spokojną i łagodną. Dużo większe trudności można napotkać na początkowych odcinkach  Białej oraz Czarnej Nidy, nasz odcinek jest za to idealny dla rodzin z dziećmi oraz początkujących, gdyż rzeka jest szeroka, mało w niej przeszkód a do tego płynie przez bardzo malownicze, odkryte tereny rolnicze.

Po ok 30 minutach od startu dopływamy do dużej plaży (po lewej stronie) w Krzyżanowicach, gdzie czeka na nas reszta ferajny, która wybrała opcję kąpielowo – plażowo – leniuchową :). Tutaj dzieciaki zażywają rześkiej kąpieli, a ja robię szybki test na odwagę naszego czworonoga, czy będzie nadawał się na kolejne kajakowe wycieczki ??? Po chwili strachu oraz kilku okrążeniach na rzece, nasza suczka przekonuje się do plastikowej łodzi, teraz już wiemy że następnym razem również popłynie z nami. Kończymy przerwę i ruszamy w dalszą drogę. Za ok 500 metrów po lewej stronie mamy kolejną przystań (tabliczka Krzyżanowice), gdzie można zacumować oraz zaopatrzyć się w małe co nieco w pobliskim sklepie (350 metrów od rzeki).

Nie należy pominąć faktu iż, podczas naszego dzisiejszego spływu poruszamy się po terenach niezwykle cennych przyrodniczo. Aby chronić tutejszą faunę i florę utworzono w tym celu Nadnidziański Park Krajobrazowy. Rzeka ze względu na swój naturalny meandrujący charakter oraz licznie występujące koryta, zatoczki, bagna oraz starorzecza jest prawdziwą perłą przyrodniczą naszego kraju.

Wracając do naszego spływu, z Krzyżanowic rzeka niesie nas pośród pól i łąk do miejscowości Chroberz, gdzie znajduje się duży most drogowy pod którym przepływamy. Tuż przed mostem po prawej stronie mamy  przystań kajakową, natomiast za, znajdziemy sklep oraz fajną miejscówkę na nocleg nad samą Nidą. My płyniemy dalej, na krótki postój wybieramy nieco spokojniejsze miejsce na jednej z dzikich nadnidziańskich plaż, gdzie zatrzymujemy się na krótki lunch oraz kąpiel. Po godzinie wiosłowania na już nieco leniwej rzece, przy prażącym słońcu ( nakrycie głowy wskazane !) docieramy do drugiego mostu na naszej trasie w miejscowości Nieprowice. W tym miejscu całą grupa, szczęśliwie, bez ofiar w ludziach 🙂  kończymy nasz 17 kilometrowy spływ. Nasza kajakowa przeprawa zajęła nam ok. 4 godzinach, z dwoma przerwami na jedzenie oraz kąpiel. Po 15 minutach od zakończenia spływu pan Mirosław podjeżdża swoim “dyliżansem” i zabiera całą naszą ferajnę na bazę.

Ruszamy na miejsce startu.

Plaża w Krzyżanowicach – idealne miejsce na piknik i kąpiel.

Pierwsze kajakowe lekcje z naszym pupilem.

Most drogowy na Nidzie w miejscowości Chroberz.

Omijanie obalonych drzewa, to tak na prawdę jedyne utrudnienia na naszej całej trasie.

Malownicze, szerokie koryto Nidy.

Most drogowy w Nieprowicach. Tuż za nim nasz spływ dobiega końca.

Rolniczy krajobraz Ponidzia.

Przystań Nieprowice – koniec spływu.

Zachęcam wszystkich do odwiedzin tej sielskiej krainy, a w szczególności  Gospodarstwa pana Mirosława w Krzyżanowicach. Zaliczycie malowniczy spływ kajakowy, skorzystacie z uroków świętokrzyskiej wsi,  zakosztujecie smakowitej kuchni tutejszej gospodyni, a przede wszystkim zrelaksujecie się i odpoczniecie od miejskiego zgiełku i naładujecie swoje akumulatory pozytywną energią :).  

INFO :

  • Nida to lewy dopływ górnej Wisły.Biała Nida i Czarna Nida to jej dwa odcinki źródłowe, na których można rozpoczynać spływy kajakowe. Jednak za początek rzeki Nidy uważa się Białą Nidę. Jej długość, razem z Białą Nidą wynosi 151 km. Głębokość waha się od 0,4 do 2,6 m zaś szerokość od 6 do 79 m. 
    Rzeka Nida jest jedną z najbardziej nasłonecznionych a tym samym najcieplejszych polskich rzek. Temperatura wody dochodzi latem do 27 stopni C.
  • Trasa naszego spływu : 57,0 km – (P) wieś Kowala, uwaga na linę nad lustrem wody (początek spływu)
    51,0 km – (L) Krzyżanowice, ośrodek, kolejna lina nad wodą
    46,0 km – most, pod mostem pale, (P) wieś Chroberz – sklep, za mostem (P) gospodarstwo agroturystyczne – możliwy nocleg
    41,5 km – (P) Nieprowice, most (koniec spływu)
  • Agroturystyka nad Nidą położona jest w miejscowości Krzyżanowice Średnie (10 km na południe od Pińczowa) w województwie świętokrzyskim. Gospodarze oferują : miejsca noclegowe w pokojach gościnnych oraz na polu namiotowym, wyżywienie, spływy kajakowe po Nidzie, wypożyczalnie rowerów, miejsca na ognisko i grilla, darmowy parking i dostęp do Wi -Fi. 

LINKI :