Góry Orlickie      22.02.2020

Na jeden z ostatnich zimowych “wypadów” w tym sezonie wybraliśmy się w nieco mniej znane lecz wyjątkowo urokliwe Góry Orlickie. Większości tutejsze okolice mogą kojarzyć się np. z białym szaleństwem w kurorcie Zieleniec lub pobytem w pięknym uzdrowisku Duszniki Zdrój. Góry Orlickie są najwyższym pasmem Sudetów Środkowych położone w większości po stronie czeskiej, poza fragmentem północno-wschodnim należącym do naszego kraju. Góry te są pasmem o łagodnym charakterze oraz niewielkich przewyższeniach, z pięknymi szerokimi leśnymi ścieżkami, które w zimie w szczególności upodobali sobie narciarze biegowi, natomiast w lecie idealnie nadają się dla miłośników dwóch kółek. Tym razem sprawdziliśmy jak wyglądają warunki na trasach pieszych oraz biegowych prowadzących od znanego czeskiego schroniska – Masarykova Chata do najwyższego punktu w całych Górach Orlickich, jakim jest Wielka Desztna (czes. Velká Deštná, 1115 m n.p.m.) wraz ze swoją nowo postawioną wieżą widokową na samym szczycie.

Czerwony szlak prowadzący z przełęczy Šerlich – 1010 m n.p.m w kierunku Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m) to idealna trasa dla rozpoczynających swą przygodę z narciarstwem biegowym.

Masyw Śnieżnika widziany z czerwonego szlaku prowadzącego na Wielką Desztną.

Szlaki w okolicach przełęczy Šerlich i Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m) w zimie idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego natomiast w lato przyciągają głównie miłośników pieszych wędrówek oraz amatorów dwóch kółek.

Szerokie ścieżki prowadzone przez łagodne zalesione stoki to często spotykany element krajobrazu Gór Orlickich.

Bufet pod szczytem Wielka Desztna.

Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m) – najwyższy szczyt Gór Orlickich.

Wieża widokowa na Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m), najwyższym szczycie Gór Orlickich.

Wieża widokowa wznosi się na najwyższym szczycie Gór Orlickich, Velká Deštná (dawniej: Sedmihradská hora).

Widok na północną część Gór Orlickich w tym najwyższy polski wierzchołek tego pasma, jakim jest Orlica (1084 m n.p.m).

Widok z wieży na ośnieżone okoliczne szczyty zapiera dech w piersiach.

Trasy narciarstwa biegowego wokół masywu Wielka Desztna liczą kilkadziesiąt kilometrów i w sezonie zimowym są znakomicie utrzymane przez naszych południowych sąsiadów.

Ach ta zima…

Czerwony szlak prowadzący na szczyt Wielka Desztna, tzw. Jiraszkowy Szlak (czes. Jiráskova cesta).

Zaledwie godzinę drogi pieszo od popularnego Zieleńca znajduje się schronisko Schronisko im. Masaryka na Šerlichu Masarykova Chata, która jest także najważniejszym punktem węzłowym tras narciarstwa biegowego w tym regionie.

Chata na Šerlichu to najczęściej odwiedzane miejsce w czeskiej części Gór Orlickich (1027 m n.p.m.).

Dla spragnionych ciszy i świętego spokoju na bazę wypoczynkową i wypadową w regionie Gór Orlickich oraz Bystrzyckich idealnie nadaje się cudownie położona w dolinie “Dzikiej Orlicy” niewielka wieś Lasówka, dosłownie gdzieś na “samym końcu świata”…😉 Na nocleg polecamy fajną, klimatyczną miejscówkę, która was pozytywnie zaskoczy… Leśny Domek , o którym mowa to idealne miejsce na pobyt dla rodzin z dziećmi oraz z waszymi pupilami.

Dzika Orlica to niewielka górska rzeka w Sudetach, rozdzielająca w południowej części Góry Bystrzyckie od Orlickich, dopływ Orlicy, należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego.

Leśny domek to bardzo klimatyczne miejsce, położone w zacisznej okolicy. Idealne miejsce do odpoczynku i “naładowania baterii”.

Widok ze wsi Lasówka na czeską część Gór Orlickich.

LINKI :