Dolní Morava   31.12.2017

Czy kiedykolwiek spacerowaliście w chmurach ? Nie ? Teraz jest to możliwe, dzięki co raz częściej powstającym mega konstrukcjom dla celów widokowo – spacerowych w naszych pięknych górach. W ostatnich latach pojawiły się m.in. : “Ścieżka w obłokach” w resorcie Dolní Morava w północnych Czechach, Ścieżka w koronach drzew w Bachledowej Dolinie w słowackich Tatrach czy kolejna rodzima, która ma być wykonana w całości z drewna i zostać udostępniona do zwiedzania w Krynicy  jeszcze w tym roku. W związku z nowo powstającymi atrakcjami nasuwa się na myśl pytanie, czy tak lawinowo rosnąca ilość powstających stalowo-drewnianych konstrukcji i cała komercyjna infrastruktura im towarzysząca nie zaburzą górskiego krajobrazu i jego naturalnego piękna ? Aby to sprawdzić postanowiliśmy wybrać się na krótką wycieczkę do naszych południowych sąsiadów w region Śnieżnika do miejscowości Dolní Morava.

Podczas naszego pobytu sylwestrowego w Nowym Gierałtowie w Górach Bialskich, postanowiliśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę z przyjaciółmi do naszych południowych sąsiadów. Wybór padł na jedną z najmłodszych atrakcji turystycznych w regionie – Ścieżka w obłokach – Dolni Morava znajdująca się tuż przy granicy z polską u pod nuży potężnego Śnieżnika (1425 m.n.p.m), nieopodal przejść granicznych w Boboszowie i Nowej Morawie. 

Sky Walk, czyli spacer w chmurach znajduje się na terenie dużego resortu Dolni Morava. Już z samego parkingu na którym pozostawiamy nasze pojazdy, możemy podziwiać cel naszej dzisiejszej wycieczki. Gigantyczna stalowo – drewniana wieża o wysokości 55 metrów znajduje się pod górą Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Z parkingu pod samą ścieżkę w chmurach dotrzemy oznakowaną trasą (ok. 1 godz.) lub przy pomocy kolejki krzesełkowej. Wyjazd wyciągiem zajmuje kilka minut i kosztuje 200 CZK. Bilety na ścieżkę można zakupić od razu przy kasie biletowej przy dolnej stacji wyciągu lub przed wejściem na samą atrakcję. Osobiście polecam trasę spacerową do ścieżki w obłokach , gdyż nie jest ona zbyt forsująca i każdy bez większych problemów sprosta podejściu . Tuż przy naszej super konstrukcji położone jest schronisko turystyczne – Slaměnka ,gdzie można kupić ciepłą strawę i wyborne czeskie piwo. Po minięciu schroniska w pełnej krasie ukaże wam się potężna konstrukcja wysoka na 55 metrów, przypominająca swym wyglądem gigantyczną spiralę. Na wysokość zarezerwowaną dla szybujących ptaków dostaniemy się pieszo, bez najmniejszego ryzyka, po szerokich i łagodnych ścieżkach przystosowanych także dla rodziców z wózkami, a także osób niepełnosprawnych. Wzdłuż ścieżki zamontowane są liczne tabliczki informacyjne, które uczą i opisują krajobraz. Po zdobyciu najwyższego piętra mamy dwie możliwości, zawrócić drewnianą ścieżką lub użyć bezpiecznie wyprofilowanej zjeżdżalni o długości 101 m – emocje gwarantowane! Dodatkowe atrakcje to tunele między piętrami oraz „gniazda” z sieci na wysuniętych tarasach. Przy dobrej pogodzie z samej góry roztaczają się doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W oddali podziwiać można także grzbiety Jeseników, Suchy Vrch i Karkonosze. Przyznaję że Ścieżka w chmurach to naprawdę ciekawa atrakcja dla najmłodszych ale i nieco starszych odwiedzających, która otwarta jest przez okrągły rok.  Miłośnicy przygody i rozrywki dzięki dużej ilości różnorakich atrakcji na pewno nie będą się tu nudzić. Z drugiej strony ciśnie się na usta aspekt estetyczny gigantycznej konstrukcji , który nieco zaburza harmonijny krajobraz miejscowej przyrody. Przyjedźcie, sprawdźcie i oceńcie sami 🙂 . 

  Ciekawostki:

 • Na potrzeby budowli zużyto 380 ton stali, 300 m3 modrzewiowego klejonego drewna oraz aż 250 m3 heblowanych pełnych modrzewiowych bali. Drewno pochodziło z austriackich Alp z wysokości ponad 1000 m n.p.m.
 • Konstrukcja jest osadzona na fundamentach i mikropalach zakotwiczonych aż 6,5 m w skale.
 • Wieża została przystosowana by przetrwać wichury nawet do 200 km/h.
 • Przy dobrych warunkach pogodowych na wieży może znajdować się równocześnie do 4000 osób.
 • Kładka zawieszona jest na konstrukcji stalowej o łącznej długości 600 m.

INFO :

 • Ścieżka w Chmurach Dolni Morava jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Można ją zwiedzać także w wózkach!
 • Bilety można kupić w Infocentrum Marcelka, albo na górze przy wejściu na wieżę.
 • Koszt dla osoby dorosłej: 350 CZK (wjazd wyciągiem + wejście na wieżę), 200 CZK (wejście na wieżę). Koszt dla dziecka 3-5 (do 3 lat bezpłatnie): 190 CZK, 120 CZK. Bilet rodzinny (2+3): 790 CZK, 500 CZK – opłaca się już przy jednym dziecku powyżej 5 roku życia! Bilet na zjeżdżalnie: 50 CZK
 • W kasie można płacić koronami czeskimi, albo kartą.
 • Na wieżę Ścieżka w Chmurach Dolni Morava można wjechać wyciągiem, wejść trasą spacerową, albo po trasie nartostrady.
 • Jeśli chodzi o gastronomię w okolicy, polecam Gospodę Farma Morava w miejscowości Mala Morava, serwują tu wyśmienite lane piwo Holba z pobliskich Hanušovic i dania obiadowe (duże porcje w rozsądnej cenie).
 • Noclegi : Agroturystyka Nidzielówka w Nowym Gierałtowie w Górach Bialskich (cisza, spokój, sympatyczni właściciele)

LINKI :