Czeski Raj  06.05.2012

Prachovské skály

Prachowskie Skały.

Na zakończenie majowego pobytu w  Karkonoszach, w drodze powrotnej na ukochany Śląsk, pragniemy zajrzeć do naszych południowych sąsiadów. Krótko przed wyjazdem znalazłem kilka informacji na temat uroczego zakątku jakim jest –  Czeski Raj. Postanowiliśmy odwiedzić ten pełen atrakcji przyrodniczych i historycznych region w północnych Czechach. Będąc tylko przejazdem (niestety), zostaliśmy zmuszeni do wybrania jedynie kilku z najciekawszych atrakcji w okolicy. Nasz wybór pada na słynne Prachowskie Skały tworzące tzw. skalne miasto oraz majestatyczne ruiny zamku Trosky. Natomiast na zakończenie, obowiązkowo zajrzymy jeszcze do legendarnego mieszkańca tutejszych lasów  – bajkowego Rumcajsa :). To zapewne tylko niezbędne minimum jakie należy zobaczyć będąc w tym turystycznym raju…

Po kilku dniach pobytu w Szklarskiej Porębie opuszczamy nasze sympatyczne schronisko młodzieżowe Wojtek ,które notabene było bardzo dobrą bazą wypadową w  przystępnej cenie. Aby  dostać się do Czeskiego Raju, wybieramy optymalnie najkrótszą oraz najszybszą trasę. Granicę z Czechami przekraczamy w pobliskich  Jakuszycach, chwilę później przejeżdżamy przez słynny Harrachov , podziwiając zza szyby naszego samochodu ogromne skocznie “mamucie”, następnie drogą krajową nr 10 kierujemy się na miasto Tanvald i Železný Brod. Dalej podążamy w kierunku południowym podrzędną trasą 282 aż do miejscowości Troskovice. W region Czeskiego Raju prowadzą bardzo malownicze drogi, na horyzoncie podziwiać będziemy mieli okazje liczne zamki oraz ich ruiny z których słynie region. Mimo że do serca Czeskiego Raju jest zaledwie 60 km od granicy z Polską, warto użyć nawigacji ze względu na bardzo “zakręcony” układ tutejszych dróg, a także ze wzgledu aby uniknąć wjazdu na odcinki płatne (DK 35), w szczególności gdy wybieramy opcje tylko przejazdową, tak jak my.

trosky09051404353

Zamek Trosky.

Po ponad godzinnej podroży docieramy do pierwszej atrakcji jaką są romantyczne ruiny zamku Trosky z dwoma symbolicznymi  wieżami, niczym z Władcy Pierścienia. Charakterystyczne ruiny umiejscowione są na dwóch wierzchołkach góry, która rozpoznawalna jest z odległości ponad 50 km . Po dotarciu na miejsce samochód parkujemy u stóp wzgórza zamkowego, po czym udajemy się spacerkiem aby zwiedzić dawną warownie.

Osobliwe ruiny gotyckiego grodu zostały założonego pod koniec XIV wieku przez panów z Vartenberku, które szybko stały się głównym symbolem całego Czeskiego Raju. Zamek wybudowany został na dwóch stromych bazaltowych skaliskach, co  uczyniło na kilka wieków gród nie do zdobycia. Podczas zwiedzania  zapoznajemy się nie tylko z bogatą historią zamku i z jego rozwojem budowlanym, mamy okazję wspiąć się na słynne wieże zamkowe Babę i Pannę, skąd roztacza się wspaniała panorama na tutejszą okolicę.

Warto się tu wybrać w okresie letnim, gdyż w lipcu i sierpniu odbywają się na zamku liczne pokazy hodowli i tresury ptaków drapieżnych.

Zwiedzanie terenu zamku Troski odbywa się samodzielnie bez przewodnika. Wstęp nie jest zbyt wygórowany, bilet dla osoby dorosłej to 70 CZK, natomiast dla maluchów 45 CZK (do 15 lat).

28722,54fa421f59,zamek-trosky

W ramach ciekawostki warto wspomnieć iż góra Trosky przed 16 milionami lat była czynnym wulkanem. Każdy z jej szczytów wyrzucał lawę jeden raz, Panna jest nieco młodsza niż Baba. Najpierw powstał potężny stożek z wyrzucanych kamieni a następnie komin, który wypełnił się roztopionym bazaltem. U podnóża Panny i w ścianie można zauważyć dwa rodzaje skał. Pozostałości stożka mają brązowy kolor i zawierają kawałki piaskowca, które leżą w podłożu szczytu. Bazalt jest czarno-szary i miejscami tworzy charakterystyczne słupy.

Po spenetrowaniu zabytkowych ruin udajemy się 13 km na południowy wschód, kierując się  na Prachov. Po ok 20 minutach drogi docieramy na duży dobrze oznakowany parking znajdujący się przy naszej kolejnej wielkiej atrakcji jaką jest skalne miasto – Prachowskie Skały.

Jest to fenomenalny labirynt skalny zbudowany z licznych piaskowcowych wież, filarów, platform, rozpadlin oraz wąwozów. Przypuszcza się, że Prachowskie Skały stanowią pozostałość po prehistorycznym morzu kredowym, które rzeźbione było niegdyś przez naturę setki tysięcy lat. Dziś na terenie tego geologicznego rezerwatu mamy do dyspozycji kilka szlaków turystycznych z licznymi punktami widokowymi ulokowanych na skalnych tarasach.

prachowskie skały czeski raj 6

Po opłaceniu biletu wstępu (60 CZK normalny,30 CZK ulgowy) do wyboru mamy dwie interesujące ścieżki dydaktyczne dzięki którym możemy zapuścić się w głąb tego skalnego labiryntu . Pierwsza z nich, na którą my także się decydujemy ze względu na ograniczona ilość czasu, to tzw. mała trasa zwiedzania, oznaczona kolorem żółtym. Wiedzie przez wąską – 35 cm szczelinę skalną, skąd dalej dostajemy się do dwóch najsłynniejszych punktów widokowych, natomiast droga powrotna wiedzie przez korytarz cesarski pomiędzy potężnymi blokami skalnymi. Krótsza opcja zajmuje ok 45 minut spacerkiem i liczy 1,5 km długości. Dla posiadających nieco więcej czasu przewidziana jest tzw. duża trasa zwiedzania, która poprowadzi was przez siedem punktów widokowych, pokonując setki wykutych w skałach schodów i prześlizgują się przez wąskie szczeliny pomiędzy ogromnymi głazami. Trasa tworząca pętlę ma długość 3,5 km, jej przejście zajmuje około 2,5 h i oznaczona jest kolorem zielonym.

DSCN5805 DSCN5808 DSCN5833 DSCN5839DSCN5835 DSCN5811 DSCN5843

Do najbardziej znanych i najpiękniejszych miejsc Prachowskich skał należą punkty widokowe Vyhlídka Czeskiego Raju i Vyhlídka Míru, korytarz cesarski (nazwany tak dla upamiętnienia odwiedzin cesarza Franciszka I.), Pochyła Wieża, a także kamienna rzeźba skrzata Pelíška. W pobliżu Prachowskich skał warto odwiedzić także ruiny skalnego zamku Pařez.

prachovske-skaly

Mapa szlaków turystycznych na terenie rezerwatu Prachowskie skały.

Po krótkiej ale intensywnej wizycie w skalnym mieście ruszamy do oddalonej o        6 km nieoficjalnej stolicy regionu – zabytkowego lecz nieco sennego Jiczina.

08640007

Zabytkowe centrum Jiczina z lotu ptaka.

Jiczin to nastrojowe, stare miasto pełne bajek i magicznych zakątków. W Jiczinie włada niepodzielnie rozbójnik Rumcajs, który mieszkał tu zanim… stał się rozbójnikiem.

To niewielkie miasteczko położone na obszarze popularnego regionu turystycznego Czeski Raj. Założone zostało w XIII wieku a swój największy rozkwit przeżywało za czasów panowania Albrechta Wallensteina (1583-1634). Wtedy to poszerzono granice miasta a także wzniesiono zaprojektowany przez włoskich architektów pałac księcia oraz wybudowano kościół św. Jakuba. Do najważniejszych zabytków Jiczyna zaliczyć możemy m in. stanowiącą jeden z symboli miasta 52 metrową XVI wieczną bramę Valdicką (Valdická brán), wczesnobarokowy Pałac Wallensteinów (obecnie muzeum), wybudowaną w drugiej połowie XVIII wieku Synagogę, XVII wieczny kościół św. Jakuba Większego, XIV wieczny kościół św. Ignacego oraz otoczonymi malowniczymi kamieniczkami rynek. Z Jiczyna pochodzi także bohater książek Václava Čtvrteka i czechosłowackiego filmu animowanego Rozbójnik Rumcajs w reżyserii Ladislava Čapka. Każdego roku we wrześniu organizowany jest w mieście Jiczyński Festiwal Bajek.

zaslal Ale¨ HozdeckýDSCN5855 DSCN5866 DSCN5871

Będąc choćby przejazdem w miasteczku obowiązkowo zaliczyć trzeba dwie najważniejsze atrakcje w mieście. Po pierwsze, powinniśmy wdrapać się na punkt widokowy umieszczony w renesansowej 52 metrowej wieży – Valdická brána, która jest jednym z symboli miasta (wstęp 25 CZK). Następną atrakcją w szczególności dla najmłodszych będzie krótki spacer szlakiem Rumcajsa. Rozpocząć go należy w Miejskim Centrum Informacyjnym, gdzie znajduje się Galeria Radka Pilařa, którą niedawną zmieniono w interaktywny „Świat Rumcajsa“. Dzieci mogą tu w formie zabawy zapoznać się z bajkowymi postaciami i z pomocą pomysłowych urządzeń poruszać nimi. Bajkowy szlak należy zakończyć przy ulicy Pod Koštofránkem gdzie odwiedzić można znany warsztat szewski słynnego rozbójnika.

cechymoravasrpen0158 DSCN5881 ševcovna s Rumcajsem 3

Dzięki słynnemu rozbójnikowi Jiczin ma coś, czego nie ma żadne inne miasto w Republice Czeskiej – własne bajkowe opowieści, które znają wszystkie czeskie dzieci a także dzieci za granicą 🙂 Po zakończeniu wizyty u słynnego rozbójnika, żegnamy się powoli z miasteczkiem a tym samym z całym Czeskim Rajem. Po intensywnym dniu w tym ciekawym regionie kierujemy się w stronę przejście granicznego Náchod / Kudowa Zdrój a następnie dalej w stronę Górnego Śląska.

Bajkowe zamki, skalne miasta oraz najsłynniejszy szewc świata, jakim był Rumcajs to tylko niektóre atrakcje tego wspaniałego regionu. Zapewne warto będzie zaplanować tu następny długi weekend z przyjaciółmi lub z rodziną.

LINKI :