Śląsk Opawski   14.05.2017

Śląsk Opawski to stosunkowo mało znany lecz bardzo malowniczy region w północno – wschodnich Czechach, znajdujący się tuż przy granicy z Polską. Wybierając się na jedno dniową wizytę w te urokliwe strony na pewno warto odwiedzić serce regionu jakim jest Opawa, z zabytkowym rynkiem i Muzeum Ziemi Śląskiej – najstarszym w Czechach. Zajrzeć należy także do pobliskiej miejscowości Hradec nad Morawicą, gdzie znajdują się dwa bajkowe zamki w raz z angielskim parkiem. Zaś dla miłośników militariów oraz najmłodszych nie lada atrakcją będzie potężny kompleks czechosłowackich fortyfikacji z okresu II wojny światowej Hlucin – Darkowice. 

Z naszych rodzimych Gliwic w rejon Opawy mamy przysłowiowy rzut beretem. Trasa będzie dla nas łatwa, prosta i przyjemna. Wybieramy ekonomiczny wariant przejazdu – bez zakupu winiety. Kierujemy się na Ostrawę, wciąż jeszcze bezpłatną autostradą A1. W centrum miasta zjeżdżamy na ich DK 11 (na Opawę), Uwaga ! radzę nie przejechać tego węzła, gdyż to ostatni moment na zjazd dla nie posiadających winietki, dalej może spotkać was niemiła niespodzianka. :)Po ok 20 km przed samą Opawą skręcamy na drogę 461 żeby po paru kilometrach wpaść na DK 57 prowadzącą na Nowy Jiczin. Po przejechaniu ok. 115 km docieramy do pierwszej atrakcji na naszej turystycznej trasie. To Hradec nad Morawicą (Grodziec nad Morawicą) niewielka miejscowość na Śląsku Opawskim, mogąca się poszczycić dwoma pięknymi zamkami z ogromnym parkiem angielskim. Aby dostać się do zamków, w centrum miejscowości skręcamy w prawo, a następnie stromym podjazdem pniemy się pod górę by po chwili znaleźć się na dużym placu tuż przy “Czerwonym Pałacu”. Na placu znajduje się parking, gdzie za drobną opłatą (10 Kc/godzina) pozostawiamy nasze auta. Udajemy się pod potężną, stylizowaną na średniowieczną bramę zamku czerwonego, by tu zakupić bilety wstępu. Z racji tego że na dzisiejszą wyprawę wybraliśmy się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, decydujemy się na nieco okrojony schemat zwiedzania. Tym razem odpuszczamy wizytę w bogato wyposażonych i zdobionych komnatach pałacowych ( zwiedzanie 70 lub 120 Kc). Natomiast decydujemy się na spacer po parku okalającym kompleks pałacowy, który będzie równie interesujący, w szczególności dla naszych pupili 🙂  ( bilet normalny 20 Kc, pieski 10 Kc).

Brama wjazdowa ze swoimi strzelistymi wieżami przypominającymi nieco zamek z bajki.

Neogotyckie zabudowania Zamku Czerwonego.

Bogate zdobienia na bramie wjazdowej.

Mury obronne Zamku Czerwonego.

W skład hradeckiego kompleksu pałacowego, wchodzi Biały i Czerwony Pałac, Biała Wieża i mury obronne, nazywane często „Perłą Śląska“. Ich nazwy pochodzą od kolorów ścian – jeden zbudowano z czerwonej cegły, drugi zaś pokryto białym tynkiem. Dawny wczesnośredniowieczny zamek był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiejszy wygląd uzyskał pod koniec XIX wieku, kiedy to został przebudowany w stylu romantycznego gotyku tudorskiego i rozbudowany między innymi o tzw. Białą Wieżę. Wzgórze zamkowe położone jest w malowniczym otoczeniu, w dolinie rzeki Moravicy. W rozległym parku angielskim, znajduje się mnóstwo ciekawych gatunków drzew pomiędzy którymi wiją się liczne ścieżki i alejki. Utworzony został pod koniec XVIII wieku, co ciekawe jest drugim, co do wielkości, parkiem zamkowym na Morawach i Śląsku. W kompleksie pałacowym znaleźć dziś możemy liczne sale i komnaty wraz z bogatą kolekcją obrazów i porcelany, które udostępnione zostały do zwiedzania (Zamek Biały) oraz hotel i restauracje (Zamek Czerwony). We wnętrzach pałacowych znajdziemy także piękną salę koncertową, gdyż dawniej Hradec za sprawą swoich panów stał się ważnym ośrodkiem kultury muzycznej: w zamku przebywał Ludwig van Beethoven, a także Niccolò Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs “Hradec Beethovena“. 

Biała Wieża.

Dziedziniec Zamku Białego wybudowanego w stylu neoklasycystycznym.

Punkt widokowy Bezručova vyhlídka (425 m.n.p.m) znajdujący się na terenie parku przypałacowego. Z drewnianego tarasu rozpościera się piękna panorama na zamek i dolinę rzeki Morawicy.

Widok z bramy Zamku Czerwonego.

 W ciągu dwu godzinnego spaceru obeszliśmy znaczną część przypałacowego parku. Dzięki licznie wytyczonym alejką i drużką po pagórkowatym terenie miejsce to idealnie nadaje się do biegania, jazdy na rowerze czy spacerów z dziećmi lub psami. Ok 45 minut spacerkiem od naszego zamku, na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama na zabytkowe budowle oraz całe miasteczko. Po miłym czasie spędzonym na łonie natury wszystkim wyostrzyły się apetyty. Aby już tradycyjnie zakosztować specjałów czeskiej kuchni, tym razem udajemy się kilka kilometrów na północ, do stolicy regionu – Opawy.

Sercem regionu jest miasto Opawa, jedno z najstarszych czeskich miast silnie związane z tradycją oraz historią Śląska, położone jest zaledwie 30 km na zachód od Ostrawy, tuż przy granicy z Polską. Warto tu zajrzeć by zobaczyć przyjemne centrum i kilka ciekawych zabytków takich jak starówka, barokowy kościół św. Wojciecha, Teatr Śląski czy Muzeum Ziemi Śląskiej – najstarsze w Czechach.

Po przybyciu, parkujemy na opawskiej starówce tuż przy jednym z ważniejszych placów miejskich –  Dolní NáměstíTo właśnie tutaj udajemy się do jednego z licznych lokali aby zasmakować tradycyjnej czeskiej kuchni. Zasiadamy na ogródku przy pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy, vis-à-vis barokowego kościoła św. Wojciecha. W restauracji  u Bílého koníčka zamawiamy kultowe już potrawy takie jak: Cesnaková polievka (zupa czosnkowa), Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou (smażony ser z frytkami i sosem tatarskim), Hovězí guláš (gulasz z knedlami) a także  Pecene kolano (pieczone golonko) do tego wszystkiego oczywiście nie może zabraknąć lanego piwa – čapované pivo. Niestety muszę stwierdzić że czeska kuchnia nie należy do najlżejszych i z pewnością nie jest fit, ale wszystko tutaj było rewelacyjne i nikt nie żałuje wyboru, trudno najwyżej jutro trzeba będzie zostać godzinkę dłużej na siłowni :). Wszystkim przybywającym do Opawy lub przejeżdżającym przez te urocze miasto polecam ten lokal, który po za doskonałym jedzeniem w dobrej cenie ma także sympatyczną i miłą obsługę.

Barokowy kościół św. Wojciecha.

Restauracja u Bílého koníčka przy jednej z kamienic przy Dolnym Rynku.

Hovězí guláš (gulasz z knedlami) – sztandarowe danie kuchni czeskiej.

Po tym niepoprawnym obżarstwie przyszła pora nieco pozwiedzać. Zaglądamy do barokowej świątyni pod patronatem św. Wojciecha mieniącej się z zewnątrz w dwóch odcieniach fioletu. Następnie udajemy się na Horní náměstí (Górny rynek) gdzie piękne secesyjne kamienice sąsiadują ze szpetnymi komunistycznymi “klockami”, które zostały wybudowane tuż po wojnie podczas której to miasto doznało ogromnych zniszczeń. Na środku placu podziwiamy imponującą, strzelistą budowle ratusza. Tuż obok stoi piękny klasycystyczny budynek Teatru Śląskiego  (Slezské divadlo)  oraz najciekawszy zabytek na placu, gotycki kościół Wniebowzięcia NMP posiadający najwyższą wieżę na Śląsku – 102 m !. Po krótkim zwiedzaniu opuszczamy serce regionu Śląska Opawskiego i udajemy się 10 km na wschód, w kierunku Ostrawy do niewielkiej miejscowości Kravaře. 

Opawski ratusz.

Przepięknie odrestaurowane secesyjne kamienice na Górnym Rynku.

Teatr Śląski (Slezské divadlo).

Odwiedzamy to miejsce dosłownie przejazdem, na chwilkę. Ale warto wysiąść z auta i zobaczyć choćby z zewnątrz ten piękny pałac. Zabytek pochodzi z XVIII wieku i utrzymany jest w stylu barokowym. Pałac należał do znamienitych europejskich rodów m.in Eichendorffów czy Schaffgotschów, którzy posiadali liczne posiadłości na Dolnym Śląsku. Na uwagę zasługuje kaplica archanioła Michała i robiący wrażenie monumentalny fresk stropowy oraz niezwykły ołtarz. Fresk wykonał jeden z najsłynniejszych przedstawicieli sztuki barokowej malowideł ściennych na Morawach – Ecksteinen.

We wnętrzach pałacu można podziwiać ekspozycję poświęconą historii miasta i okolic. Warto wybrać się tu chociażby na krótki spacer, gdyż zabudowania otoczone są pięknym i obszernym parkiem krajobrazowym, na terenie którego można spróbować swoich sił na tutejszym polu golfowym.

Wejście do Pałacu Kravaře.

Z pałacu Kravaře, przenosimy się w klimat militarny okresu II wojny światowej, gdyż kilka kilometrów dalej na wschód pomiędzy miastem Hlučín i Darkovice (przy drodze nr 469 prowadzącej do granicy z Polską) znajduje się potężny obszar umocnień czechosłowackich Hlucin – Darkowice. 

W skład kompleksu wchodzą cztery bunkry przeciwpiechotne – Štípky, Alej, Orel, Oboru oraz jeden obiekt lekkiej fortyfikacji, tzw. Řopík. Bunkier Alej jest wyposażony w oryginalne uzbrojenie i jest również dostępny z zewnątrz. Bunkier Obora odrestaurowano i przywrócono mu wygląd z 1938 roku, bunkier Orel pozostawiono w stanie z 1945 roku.

Strefa umocnień wraz z bunkrem MO-S 19 Alej.

Wnętrze bunkru MO-S 19 Alej, zostało udostępnione do zwiedzania.

Zabawa na Rudym 102 🙂

Do prawie wszystkich bunkrów mamy możliwość podjechania, autem a następnie obejśia, a nawet wdrapania się na nie. W fortyfikacji Alej możemy zobaczyć jak wygląda wnętrze w pełni uzbrojonego schronu. Przy bunkrze U Orla mamy okazję zasiąść na słynnym czołgu T-34, którego dobrze wszyscy pamiętamy z ekranizacji Czterej pancerni i pies. Biegając po bunkrach, między czołgami można poczuć się się trochę jak małe dzieci bawiące się w wojnę, a nasi czworonożni przyjaciele hasają niczym serialowy Szarik. Z fortyfikacji z racji swojego strategicznego, wyniosłego położenia roztacza się wspaniała panorama na okolice Ostrawy oraz Beskid Śląsko – Morawski. Tutejsze fortyfikacje w pełni zachęcają do aktywnego wypoczynku, gdyż ze względu na poprowadzoną ciekawą trasę rowerową z Hlučina do Darkoviček, nie brakuje tu miłośników dwóch kółek, którzy w ten sposób postanawiają zwiedzić ten unikatowy obiekt.

Samodzielny schron piechoty MO-S 20 “U Orla” jedyny ukończony z planowanej twierdzy „Orel”, dwukondygnacyjny, dwustronny, o IV (najwyższej) kategorii odporności. Obiekt został wybetonowany w grudniu 1936 roku. Zniszczony w 1945 roku, trwa renowacja. Możliwość zwiedzania wnętrza po kontakcie z właścicielem.

MO-S 21 Jaroš – bunkier przeciwpiechotny. Bunkier został zrekonstruowany do stanu z 1938r.

W oddali bunkier MO-S 20 “U Orla”.

Czołgi T-34 stojące przy bunkrze MO-S 20 “U Orla”

Ścieżka rowerowa z Hlučina do Darkoviček przebiegająca m.in obok bunkrów MO-S 21 Jaroš oraz MO-S 20 Orel.

Polecam to miejsce zarówno pasjonatom militariów czy fortyfikacji jak i rodziną z dziećmi, które poprzez zabawę zapoznają się z ciekawą historią tego miejsca. To, jak i wile innych wspaniałych miejsc, wspomnianych powyżej oraz tych, których nie zdążyliśmy zobaczyć i poznać, zachęca do tego aby wyskoczyć za miedzę na krótką wycieczkę i odkryć uroki Śląska Opawskiego.  

INFO :

  • Zamek Hradec nad Morawicą : Wstępy : od 20 Kc (bilet normalny) za wejście teren parku zamkowego do 120 Kc za zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz pałacowych. Możliwość wejścia na teren parku z psami. Parking płatny (10 Kc/godzina)  Godziny otwarcia : 

maj-wrzesień oprócz Pon 9:00-12:00 12:30-17:00 (z przewodnikiem)

kwiecień, październik Sob, Nie, święta państwowe i inne (dni wolne od pracy) 10:00-12:00 12:30-16:00 (z przewodnikiem)

przez cały rok przez cały dzień (na zamówienie)

maj-wrzesień Sob, Nie, święta państwowe i inne (dni wolne od pracy) 10:00-12:00 12:30-17:00 (z przewodnikiem)

  • Opawa : Restauracja  U Bílého koníčka,  Dolní námesti 115/4. Podają tu tradycyjne dania czeskiej kuchni. Ceny umiarkowane. Miła obsługa. Parking : w centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania (parkomaty), w tygodniu opłata w niedziele bez opłat.
  • Pałac Kravaře : Wnętrza pałacowe udostępnione do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10 – 14. Wejście na teren parku bezpłatne. Parking bezpłatny. 
  • System fortyfikacji Hlucin – Darkowice : Muzeum – wnętrza bunkra Alej. Kontakt: opevneni@szm.cz. Parkin bezpłatny. Godziny otwarcia : 

kwiecień-czerwiec, wrzesień, październik Czw, Pt 9:00-15:30 (z przewodnikiem)

kwiecień-czerwiec, wrzesień, październik Sob, Nie, święta państwowe i inne (dni wolne od pracy) 11:00-17:00 (z przewodnikiem)

lipiec, sierpień Wt-Pt 9:00-17:00 (z przewodnikiem)

lipiec, sierpień Sob, Nie, święta państwowe i inne (dni wolne od pracy) 11:00-17:00 (z przewodnikiem)

styczeń-marzec, listopad, grudzień przez cały dzień (na zamówienie)

LINKI :