Beskid Mały   17.02.2019

W ten piękny słoneczny weekend wybraliśmy się na górski spacer w okolice Andrychowa w województwie małopolskim we wschodnią część Beskidu Małego czyli tzw. Góry Zasolskie. Polecam wszystkim, którzy nie lubią się zbytnio przemęczać 🙂  bardzo przyjemną, łatwa trasę szlakiem czerwonym prowadzącą z parkingu na Przełęczy Kocierskiej (718 m.n.p.m) do prywatnej chatki tuż pod szczytem Potrójnej (883 m.n.p.m). To ciekawa propozycja wypadowa w szczególności dla ludzi starszych, z małymi dziećmi czy ze swoimi pupilami ze względu na niewielki stopień trudności, przewyższenia oraz długości trasy (w dwie strony ok 8 km/3h-3,5h). Chatka na Potrójnej to typowe górskie, studenckie schronisko górskie. Powstało z zaadoptowanej starej, drewnianej chałupy góralskiej. Na co dzień w chatce można wypocząć oraz przenocować w skromnych, “studenckich” warunkach (25 zł za nocleg na tzw. lotnisku), a dodatkowo w weekendy czekają tu na was pyszna kawa i rewelacyjne, domowe ciasto drożdżowe. Natomiast z pobliskiego szczytu Potrójnej przy słonecznej pogodzie roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Beskid Mały, Śląski i Żywiecki w tym na beskidzką królową – Babią Górę. Z Potrójnej możecie kontynuować dalszą wędrówkę na wschód szlakiem czerwonym w kierunku najwyższej w tym paśmie Łamanej Skały (929 m.n.p.m) oraz nieco dalej na Groń Jana Pawła II i  Leskowiec, gdzie znajduje się, jedyne w tej części Beskidu Małego schronisko PTTK. Na Potrójną dostaniecie się także żółtym szlakiem z Targanic, czarnym z Rzyk oraz najłatwiejszym czerwony  szlakiem prowadzącym z parkingu na przełęczy Kocierskiej. 

INFO : 

  • Wycieczkę najlepiej rozpocząć z parkingu na przeł. Kocierskiej przy drodze nr 781 Andrychów – Łękawica (w pobliżu Hotelu Kocierz)
  • Trasa : Przeł. Kocierska (718 m.n.p.m) – Potrójna (883 m.n.p.m) – Przeł. Kocierska (718 m.n.p.m) 8 km/ 3-3,5h . 
  • Fragment szlaku jest częścią tzw. Małego Szlaku Beskidzkiego : Przełęcz Kocierska – Potrójna – Przełęcz Zakocierska – Łamana Skała – Anula – Smrekowica– rozdroże pod Smrekowicą – Na Beskidzie – Potrójna (847 m) – przełęcz Beskidek – Leskowiec – schronisko PTTK Leskowiec – Krzeszów.
  • Chatka na Potrójnej dysponuje kilkunastoma miejscami noclegowymi  w skromnych, “studenckich” ale za to bardzo klimatycznych warunkach (25 zł za nocleg na tzw. lotnisku).