małe wypady

blog turystyczny

Góra Boga Radegasta

Beskid Śląsko-Morawski – Radegast  15.08.2014

Tym razem celem naszej wycieczki był Beskid Śląsko-Morawski, a konkretnie słynna góra Radegast (Radhost), symboliczne miejsce wszystkich Czechów. Przy okazji odwiedziliśmy także największy skansen w Republice Czeskiej – Wałaskie Muzeum w Przyrodzie znajdujący się w Rożnowie pod Radegastem (Rożnov pod Radhostem).

Radhost

Wyjeżdżamy z całą ekipą z Gliwic, kierujemy się autostradą A1 w stronę granicy czeskiej. W Ostrawie zjeżdżamy z autostrady na  drogą krajową prowadzącą nas  do miasta Frenstat pod Radhostem,a konkretnie parę kilometrów dalej do przysiółka Trojanovice. Jedziemy  do końca wsi, gdzie znajduje się park linowy Tarzanie, turystyczna chata Roztoka oraz duży parking gdzie zostawiamy nasze auta.

DSCN0608  DSCN0615

Zwarci i gotowi ruszamy z parkingu asfaltową drogą. Po kilkuset metrach droga idzie dalej prosto w stronę kolejki krzesełkowej na Pustewny , natomiast my nie idziemy na łatwiznę i skręcamy w lewo gdzie prowadzi szlak zielony. Trasa prowadzi  dość mocno pod górę. Po ponad godzinnym marszu w lesie wychodzimy na główny grzbiet Radegasta. Postanawiamy zrobić krótką przerwę, w międzyczasie podziwiamy pierwsze widoki. Dalej szlakiem niebieskim kierujemy się na główny wierzchołek Radegasta (1129 m.n.p.m).

DSCN0616 DSCN0610 

Radegast to dla Czechów góra symboliczna,w czasach przedchrześcijańskich był miejscem pogańskiego kultu. Prawdopodobnie właśnie tutaj czczono słowiańskiego boga słońca i urodzaju – Radegasta. Na szczycie Czesi wybudowali pomnik oraz kaplica im. św. Cyryla i Metodego aby uczcić wydarzenie chrystianizacji Państwa Wielkomorawskiego ,której dokonali owi święci. W kaplicy zobaczyć możemy kopie obrazu Wałaskiej Madonny oraz sceny z życia świętych.

DSCN0612 DSCN0625

Pustevny-altán2013b

Widok na Pustevny.

Po odwiedzeniu kaplicy i po zdobyciu głównego wierzchołka Radegasta zawracamy i udajemy się do schroniska poniżej. Za 20 min. już cała ekipa siedzi na tarasie przy zimnym lanym „Radegaście” i podziwiamy piękne widoki  na Beskid Śląsko-Morawski oraz Jaworniki. Pora w drogę.Teraz zmierzamy niebieskim szlakiem w kierunku przeł. Pustewny . Po ok 30 min. dochodzimy do miejsca w którym stoi potężna 4 metrowa rzeźba bóstwa Radegasta z 1930 r. Maszerujemy dalej szutrową drogą biegnącą główną grzbietem ,po drodze mijamy sporą liczbę rowerzystów jadących od parkingu na przeł. Pustewny. Od statuy ok pół godzinki drogi i jesteśmy na siodełku.

Przełęcz Pustewny (1018 m.n.p.m) oddziela Radgoszcza od masywu Kniechyni. Nazwa miejsca wzięła się od pustelników który dawniej zamieszkiwali to miejsce. Dzisiaj jest to bardzo popularne centrum turystyczne w czeskiej części Beskidów. Znajduje się tu również kompleks pięknych schronisk turystycznych autorstwa  Dusana Jurkovica z końca XIX wieku (zdjęcie poniżej).

Przełęcz Pustevny. Schroniska Libušín i Maměnka.

Po krótkiej „sjeście”w jednym z kilkunastu tu obecnych lokali gastronomicznych(polecam pyszne buchty z jagodami,pycha 🙂 schodzimy niebieskim szlakiem wzdłuż trasy kolejki linowej na nasz parking (Roztoka).

Z Trojanovic udajemy się do Rożnowa pod Radgoszczem. Po przejechani ok 12 km parkujemy w centrum i udajemy się do największej atrakcji miasta czyli skansenu (Valasske muzeum v prirode).Obiekt podzielony jest na 3 niezależne części : Drewniane Miasteczko, Wioska Wałaska oraz Młynowa Dolina, ze względu na późną godzinę musimy wybierać jedno z nich – Drewniane Miasteczko. Po przekroczeniu bramy przy której kupujemy bilety wstępu przenosimy się w czasie do innej epoki. Widok ponad stuletnich chałup , kościoła z Wietrzykowic, ratusza z Rożnowa, spichlerza, sklepu, gospody i wiele innych pozwala nam przybliżyć chociaż namiastkę życia ludzi, którzy żyli innym rytmem niż my dzisiaj, co napawa nas refleksją i lekkim smutkiem, który pogłębia coraz mocniej padający deszcz. Wybawieniem okazuje się gospoda na terenie skansenu w której możemy się osuszyć i napić czegoś ciepłego, bardzo głodni też będą zadowolenie bo gospoda uraczyła nas od pełnych dań po przekąski i desery. Czas co prawda nam się zatrzymał w tym uroczym miejscu, ale zegarki okrutnie wskazały porę powrotu jak i ogólnie czas naszego pobytu w skansenie (2 h-2,5 h).

DSCN0631  DSCN0650  DSCN0649

INFO :

  • Przejazd : Gliwice-Ostrava-Frenstat pod Radhostem-Trojanowice(Roztoka) ok 120 km, nie potrzeba winiety (nie trzeba wjeżdżać na odcinki płatne)
  • Trasa piesza : Trojanowice (Roztoka) – Radegast 1129 m.n.p.m – Pustewny – Trojanowice (Roztoka)
  • Czas przejścia : ok. 4-5 h
  • Piwo lane Radegast 10 w schronisku ok. 25-30 Kc
  • Koszty : Wałaskie Muzeum w Przyrodzie.  Drewniane miasteczko i Młynowa Dolina (dorośli 80 Kc,dzieci 40 Kc), Wałaska Wioska (dorośli 100 Kc, dzieci 50 Kc). Godziny otwarcia skansenu lipiec-sierpień 09-19, kwiecień-wrzesień 09-17. Kolejką linowa Roztoka -Pustevny codziennie 8-18 bilet do góry : dorosły 100 Kc , dziecko 60 Kc

DSCN0647  

Radegast-mapa

LINKI :

1 Comment

  1. Gabi

    Pojechałabym tam na te buchty z jagodami ( i nie tylko), aż ślinka kapie. 🙂

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén