Wadowice   15.08.2017

Wadowice to niewielka podkrakowska miejscowość w województwie małopolskim. Zapewne każdy z was słyszał o Wadowicach i jego najsłynniejszym mieszkańcu. Myślę że to wyjątkowe miejsce każdy prawdziwy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu zaraz po : Krakowie, Jasnej Górze oraz byłym obozie koncentracyjnym – Auschwitz. Bo to właśnie tu na świat przyszedł i spędził swoją młodość nasz największy rodak – Karol Wojtyła, który to 16 października 1978 roku został wybrany na papieża – Jana Pawła II. Warto tu przyjechać aby odwiedzić miejsca z nim związane, takie jak : dom rodzinny Wojtyłów (obecnie Muzeum Ojca Świętego), Bazylika NMP w której został ochrzczony, a także obowiązkowo wpaść na pyszną kremówkę na tutejszy rynek do jednej z cukierni, których to częstym gościem był niegdyś młody Karol…

Po przybyciu do Wadowic kierujemy się na tutejszy rynek – serce miasta. Koniecznie nasz dzień musimy zacząć od mocnej kawy i miejscowego specjału, czyli papieskiej kremówki 🙂 . Udajemy się pod budynek dawnej cukierni Karola Hagenhubera, która znajduje się na Placu Jana Pawła II (rynek) nr 15 u wylotu ul. Adama Mickiewicza. To właśnie on w roku 1936 roku przywiózł recepturę produkcji kremówek z samego Wiednia. Te pyszne ciastko z kremem szybko zyskało na popularności i sprzedawało się rewelacyjnie wśród tutejszych mieszkańców. Wadowiczanie tę cukiernię uważali za najlepszą w mieście i tu chętnie przebywali kosztując się także znakomitą wiedeńską kawą i herbatą.  Absolwenci tutejszego gimnazjum zdaną maturę także zawsze świętowali właśnie w tym miejscu. Także sam młody Karol Wojtyła zajadał się tu słodkościami, o czym nie omieszkał wspomnieć na jednej z pielgrzymek w roku 1999 słynnymi już słowami : A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali…, te kremówki po maturze. Dziś w tym miejscu możemy zobaczyć symboliczną tablicę pamiątkową ze słynnym cytatem wypowiedzianym przez Ojca Świętego, która została powieszona na ścianie kamienicy w pobliżu obecnej kawiarni. Cukiernia Hagenhubera przestała działać w 1945 r., a wspomniane przez Ojca Świętego kremówki można dziś kupić w wszystkich wadowickich kawiarniach, piekarniach i cukierniach.

Gdy tak już siedzimy na tym pięknym rynku i delektujemy się miejscowymi specjałami, w między czasie podziwiamy w oddali wspaniały Kościół parafialny oraz  Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Z  perspektywy czasu możemy sobie wyobrazić to miejsce, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było małym prowincjonalnym miasteczkiem pozostające w cieniu pobliskiego Krakowa, natomiast dziś świeci blaskiem i przyciąga tysiące turystów oraz pielgrzymów, głównie dzięki naszemu wielkiemu rodakowi. Po słodkiej przekąsce warto udać się do największej i najważniejszej świątyni w mieście jaką jest Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Obecna budowla pochodzi z końca XVIII wieku, została wzniesiona przez miejscowego majstra w stylu późno barokowym w miejscu poprzedniej, strawionej przez pożar świątyni. Kościół posiadał charakterystyczną bryłę oraz fasadę zwieńczoną wieżą z baniastym hełmem na wzór wielu budowli sakralnych w zaborze austriackim z tego okresu. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Bożej. Na filarach umieszczono sześć ołtarzy m.in.; św. Antoniego, św. Franciszka, św. Józefa i Bożego Miłosierdzia. Nawy boczne zakończone są czterema kaplicami : Kaplica Świętokrzyska, której głównym elementem jest ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowanym przez Jana Pawła II na wadowickim rynku 16 czerwca 1999 r. Kaplica Świętej Rodziny z chrzcielnicą i błogosławieństwem papieskim dla wszystkich odnawiających przyrzeczenia chrzcielne. Kaplica Ukrzyżowania – w ołtarzu eksponowane są relikwie św. o. Pio, św. o. Maksymiliana Kolbe, św. Szymona z Lipnicy. Kaplica św. Jana Pawła II – na mensie ołtarza znajduje się relikwiarz z kroplą krwi św. Jana Pawła II. Na sklepieniu znajduje się ilustracja ostatniej 14. z papieskich encyklik, przedstawiająca cudowne rozmnożenie chleba. 

To właśnie w tym kościele Karol Wojtyła 20 czerwca 1920 roku jako trzecie dziecko  Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich Wojtyłowej przyjął chrzest święty. Natomiast w maju 1929 r. przystąpił do Pierwszej Komunii św., a w 1938 r. otrzymał z rąk Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Adama Sapiehy sakrament bierzmowania. W dniu 10 listopada 1946 r. ks. Karol Wojtyła odprawił tu także swoją pierwszą msze po święceniach kapłańskich.

Po wyjściu z bazyliki napotykamy potężny dwu i półmetrowy pomnik Ojca Świętego, wykonany z brązu, który przedstawia uśmiechniętego papieża w stroju pontyfikalnym stojącego na granitowej skale; w lewej dłoni papież trzyma pastorał, a prawą rękę ma wyciągniętą w geście błogosławieństwa. 

Po odwiedzinach tutejszej bazyliki, obowiązkowym punktem wycieczki w Wadowicach jest wizyta w Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Po zakupie biletu w cenie 20 zł (normalny) zostajemy umówieni na konkretną godzinę i przyporządkowani do danej grupy z przewodnikiem. Muzeum znajduje się w domu rodzinnym Karola Wojtyły mieszczące się w kamienicy przy ulicy Kościelnej 7, tuż obok Bazyliki Ofiarowania NMP. Miejsce to ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym życie i działalność kapłańską Ojca Świętego, a także związki papieża z Wadowicami. Oprowadzanie rozpoczyna się od ekspozycji “Mała Ojczyzna” związanej z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły. To właśnie w tym budynku od 1919 roku do 1938 roku małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie. Tu także 18 maja 1920 roku w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, gdzie następnie mieszkał przez cały okres nauki w miejscowym Gimnazjum. Nasz przewodnik zabiera nas na pierwsze piętro, gdzie znajduje się to niewielkie mieszkanko w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty, akcesoria gospodarstwa domowego, dokumenty, pamiątki związane z rodziną Wojtyłów. Na ścianach wewnątrz kamienicy wiszą liczne fotografie oraz prezentacje multimedialne, które ukazują jego życie studenckie, zajęcia którymi się trudnił, okres wstąpienia do seminarium, a także późniejsze życie kapłańskie w Krakowie i Watykanie. Podziwiamy jego liczne pasje sportowo – turystyczne o których przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów . Wystawione są tu także cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska. Spacerując po salach poznajemy i przeżywamy historie życia Jana Pawła II, widzimy jak wchodzi w stan kapłaństwa, jak obejmuje głowę kościoła katolickiego w Watykanie, przykre chwile zamachu na życie Jana Pawła II a także liczne pielgrzymki papieskie, które przyciągały tłumy wiernych. Na ponad 1200 metrach kwadratowych oraz czterech kondygnacjach zgromadzony jest “kawał” historii kapłana, papieża ale przede wszystkim WIELKIEGO CZŁOWIEKA , jakim był nasz rodak Jan Paweł II. Dlatego uważam, iż każdy Polak, wierzący czy nie wierzący powinien obowiązkowo odwiedzić to wspaniałe miejsce.

LINKI:

 

Informacje zawarte w poście zostały pozyskane z witryn internetowych www.it.wadowice.pl oraz www.wikipedia.pl