Via ferrata Mürren – Gimmelwald (Szwajcaria- Berneński Oberland)  27.06.2019

Jedną z ciekawszych wycieczek w okolicach Lauterbrunnen jest przejście “pełnej dreszczyku” via ferraty Mürren – Gimmelwald 🇨🇭👣🌞🧗‍♂️. Piękna 3 godzinna trasa biegnąca ponad 700 metrów nad zieloną Doliną Lauterbrunnen prowadzi po licznych stopniach, drabinkach, mostach linowych w towarzystwie cudownych wodospadów z widokami na okoliczne ośnieżone alpejskie szczyty.

Początek trasy

Na początek ferraty docieramy z naszego Lauterbrunnen, a dokładniej z Campingu Jungfrau. Do Mürren dostajemy się pierwszym kursem, najpierw kolejką linową do Grutschalp (1486 m.n.p.m), a następnie tradycyjną kolejką szynową do Mürren (1638 m.n.p.m). Z dworca kolejowego maszerujemy kilka minut w kierunku centrum miasteczka i stacji kolejki linowej na Schilthorn (2970 m.n.p.m). Wędrując asfaltem przez miasteczko punkt wejścia oznaczony jest dużym plakatem. Via ferrata rozpoczyna się przy centrum sportowym poniżej budynku poczty w Mürren (charakterystyczne boisko), gdzie docieramy do tajemniczych drzwi oraz tablicy informacyjnej dotyczącej naszej ferraty.  Zanim przejdziemy przez owe drzwi należy przywdziać obowiązkowo nasz alpinistyczny sprzęt (kask,uprząż i lonżę z absorberem). Po przejściu krótkiego tunelu dochodzimy do początku “żelaznej drogi”, od tego momentu należy być już wpiętym do stalowej liny, z której wypniemy się dopiero po ok 3 godzinnej wędrówce. 

Panorama z Mürren na Jungfrau 4158 m.n.p.m (po lewej), Breithorn 3782 m.n.p.m (w środku) oraz Tschingelhorn 3557 m.n.p.m (po prawej).

Punkt startu Via ferraty Mürren – Gimmelwald.

Via Ferrata – przebieg trasy
Trasa przebiega początkowo ponad 700 metrów nad dnem Doliny Lauterbrunnen, widoki zapierają dech w piersiach… Wędrujemy przy użyciu zabezpieczeń w dół wzdłuż stromej, skalnej ściany z miasteczka Mürren do Gimmelwald. Bardzo strome przejścia pokonujemy dzięki licznym stopniom, drabinom i stalowym liną. Na trasie zaliczamy 2 mosty linowe i jeden tzw. nepalski ( najdłuższy ok 7o metrów długości).  Niestety tyrolka którą mijamy na trasie dozwolona jest tylko w towarzystwie przewodnika górskiego, którego w tym czasie nie było na stanowisku… Dlatego mijamy ją bokiem korzystając z mostu linowego. Jedną z głównych atrakcji ferraty, która zrobiła na nas największe wrażenie było przejście wąwozu na końcu trasy po tzw. nepalskim moście. Czas w jakim udało nam się pokonać “żelazny szlak” to około 3 godziny. 

Wiszący mostek, obok tryskający wodospad i cudowne widoki w tle, po prostu bajecznie…

Kilkudziesięciometrowe drabinki.

Widok na wiszący nad wodospadem most linowy.

Cudowny widok na leżącą prawie 700 metrów poniżej Dolinę Lauterbrunnen.

W dole Dolina Lauterbrunnen, a na drugim planie potężne ośnieżone zbocza masywu Jungfrau.

Wodospady były jedyną formą orzeźwienia na naszej trasie podczas 30 stopniowego upału.

Widok z nepalskiego mostu na położoną 500 metrów poniżej wioskę Stechelberg.

Największa ekspozycja na trasie. Przejście po stopniach na pionowej ścianie.

Wiszący most liczy ponad 70 metrów długości.

Zejście i powrót
Naszą ferratę kończymy kilka minut za naszym 70 metrowym wiszącym, nepalskim mostem. Szlak przez chwilę prowadzi nas przez alpejskie łąki, a następnie wyprowadza bezpośrednio przy stacji kolejki linowej w Gimmelwald 1363 m.n.p.m ( I etap górskiej kolejki na Schilthorn), skąd udajemy się wagonikiem w dół do miejscowości Stechelberg (bilet w dół 6 CHF, kolejka nie objęta Jungfrau Travel Pass. Tuż obok dolnej stacji kolejki znajduje się przystanek autobusowy skąd za 3,5 CHF dostaniemy się busem do centrum Lauterbrunnen.  

Kolejka linowa z Gimmelwald do Stechelberg.

Widok z kolejki na Dolinę Lauterbrunnen i wioskę Stechelberg.

Zdjęcie zrobione podczas zjazdu kolejkę na nasz wiszący most. Robi wrażenie ???

Podsumowanie

Ta wspinaczkowa przygoda dostępna jest jedynie dla doświadczonym turystów wyposażonych w uprząż do wspinaczki, lonżę i kask. Sprzęt wspinaczkowy jest tutaj obowiązkowy i można go wypożyczyć w tutejszych sklepach sportowych (np. w Mürren). Na pewno największymi atrakcjami jest przejście wąwozu z tyrolką i przez wiszący most na końcu ferraty. Pamiętajcie że “żelazna droga” jest dostępna tylko w miesiącach letnich, od połowy czerwca do końca października. Trasa wymaga odwagi i na pewno braku lęku wysokości, ale w zamian dostarcza nam mnóstwo emocji i fantastyczną dawkę adrenaliny.

INFO : 

  • Czas przejścia : ok 3 godziny 
  • Dystans : 2,2 km (300 metrów przewyższenia)
  • Poziom trudności – K3  (relatywnie trudna)
  •  Punkt początkowy : Mürren 1670 m.n.p.m (powyżej Doliny Lauterbrunnen). Do Mürren można dotrzeć koleją Schilthornbahn z Stechelberg lub kolejką górską Lauterbrunnen-Mürren.
  • Punkt końcowy : Gimmelwald 1363 m.n.p.m (stacja kolejki linowej Schilthorn).

LINKI :