Ostrawa     23.03.2019

Tym razem w mocnym, męskim gronie postanowiliśmy wybrać się do naszych jakże sympatycznych przyjaciół zza  południowej granicy. Odwiedzamy wielkomiejską Ostrawę, a konkretnie DOV (Dolní oblast Vítkovice) – jeden z największych kompleksów poprzemysłowych w Czechach i Europie 😍🇨🇿🏭🛠. Niegdyś znajdujące się w tym miejscu kopalnia Hlubina, koksownia Karolina oraz wielkie piece huty Vitkovice tworzyły unikalny kompleks na skale europejską gdzie w jednym miejscu wydobywano węgiel, produkowano koks oraz surówkę żelaza. Po zakończeniu eksploatacji huty i wygaszeniu wielkich pieców w roku 1998 zaczął się długi proces rewitalizacji. Po kilkunastu latach ciężkiej pracy i ogromnych nakładów ze środków unijnych otwarto największy skansen industrialny w Czechach. Obecnie Dolny Obszar Witkowic (Dolní oblast Vítkovice) to szereg obiektów kulturalno – edukacyjno – rozrywkowych dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zatrzymujemy się w samym sercu przemysłowej dzielnicy Ostrawy – Witkowicach przy ul. Ruskiej 2994/18. Historia tego miejsca sięga roku 1828, kiedy to powstała huta założona przez Rudolfa Jana Habsburga arcybiskupa ołomunieckiego i wybitnego inżyniera. Kopalnia Hlubina, koksownia Karolina oraz wielkie piece tworzyły unikalny kompleks na skale europejską gdzie w jednym miejscu wydobywano węgiel, produkowano koks oraz surówkę żelaza. Podczas nieprzerwanej produkcji, trwającej 162 lata, wyprodukowano 90 mln ton surówki i 42 mln ton koksu. Po zakończeniu eksploatacji wielkich pieców w roku 1998 zaczął się długi proces rewitalizacji. Po kilkunastu latach na terenach poprzemysłowych Witkowic otwarto największy park industrialny w Czechach, a może i w Europie w którym obecnie tysiące odwiedzających korzysta z obiektów kulturalno – edukacyjno – rozrywkowych. Do najważniejszych atrakcji DOV należą : 

  • VP 1 – Wielki Piec – szlak dydaktyczny prowadzący śladami surówki żelaza. Zobaczyć można także wnętrza wielkiego pieca oraz wdrapać się na punkt widokowy znajdujący się ok. 70 metrów nad ziemią skąd rozpościera się piękny widok na Ostrawę i okolice.
  • GONG – w dawnym zbiorniku gazu powstała ogromna wielofunkcyjna aula Gong, w której odbywa się szereg imprez kulturalnych,edukacyjnych i rozrywkowych.
  •  U6 – dawna centrala energetyczna zmieniła się w Mały Świat Techniki, w którym poprzez zabawę poznacie sekrety nauki i techniki, a to wszystko w klimacie powieści Juliusza Verne.
  • STC – w Świecie Techniki zapoznacie się z różnymi ciekawostkami oraz doświadczeniami. Podobne do warszawskiego Centrum Kopernika.
  • Landek Park – w najstarszej kopalni węgla kamiennego w Ostrawie zobaczycie ekspozycję dotyczącą górnictwa.

Podczas naszej wycieczki decydujemy się odwiedzić jedną z wielu atrakcji kompleksu jakim jest Bolt Tower (niegdyś Wielki Piec nr 1). Po zakupie biletów (bilet normalny 210 Kc + przewodnik w języku polskim 100 Kc) wraz z naszym przewodnikiem udaliśmy się w prawie 2 godzinną industrialną trasę VP 1 po wielkim piecu śladami produkcji surówki żelaza. Największą atrakcją jest na pewno wejście do wnętrza wielkiego pieca, wyjazd wyciągiem skipowym oraz wdrapanie się na taras widokowy znajdujący się prawie 80 metrów nad ziemią gdzie znajduje się się kawiarnia widokowa skąd rozpościera się piękny widok na przemysłową Ostrawę oraz Beskidy. Po prawie 2 godzinnym zwiedzaniu z naszym przewodnikiem trasy Bolt Tower udajemy się jeszcze na krótki spacer po całym kompleksie aby móc poczuć ogrom dawnego, przemysłowego giganta. Dawniej serce przemysłowej Ostrawy dziś stało się miejscem dziedzictwa kultury gdzie możemy zobaczyć jak niegdyś działały i wyglądały wielkie hutnicze piece, odwiedzimy muzeum górnictwa i techniki czy weźmiemy udział w jednym z licznie organizowanych tu koncertów w dawnym zbiorniku gazu. 

LINKI :