małe wypady

blog turystyczny

Mała Fatra i Wielki Rozsutec

Mała Fatra   14.09.2013

P1110072

Wielki Rozsutec i Stoh

Podczas naszego weekendowego wypadu postanowiliśmy odwiedzić góry naszych słowackich kamratów. Za główny cel naszej wycieczki obraliśmy Wielki Rozsutec (1610 m.n.p.m), najbardziej charakterystyczny i chyba najpiękniejszy szczyt “Krywańskiej” Małej Fatry.

Udajemy się do niewielkiej miejscowości  Stefanova (625 m.n.p.m) położonej w samym sercu Parku Narodowego Mała Fatra. Położona jest zaledwie kilka kilometrów od Terchovej, znanej z miejsca urodzenia słynnego słowackiego zbójnika Juraja Jánošíka. Z parkingu w Stefanovej rozpoczynamy naszą wycieczkę. Szlak zielony prowadzi nas od samego początku ostro pod górę, początkowo przez las, następnie trawersujemy otwartą przestrzenią. Pierwsza zadyszka jest już za nami, podejście na wszystkich zadziałało lepiej niż mocna kawa. Po ok 1,5 godziny jesteśmy na przełęczy Medzicholie (1185 m.n.p.m). Na lewo w słońcu lśni się cel naszej wycieczki Wielki Rozsutec, natomiast po prawej przypominający kopiec kreta – Stoh. Siedzimy na siodełku i raczymy się zakupionym w “coop jednota” słowackim browarkiem.

P1110089

Terchova – pomnik Janosika

Obraz 092

Piknik na przełęczy Medzicholie.

Po przerwie, ruszamy dalej. Od przełęczy drepczemy już czerwonym szlakiem. Naszym oczom ukazują się coraz piękniejsze widoki, a słoneczko świeci coraz mocniej. Podejście robi się bardziej strome i skaliste, kilkaset metrów przed szczytem pojawiają się sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów, które nie sprawiają nam zbyt wielkich trudności, przechodzimy je bez problemów. Pojedynczo w delikatnych odstępach dochodzimy na szczyt po ok. 1,5 godziny (od siodełka). Panorama jest rewelacyjna, podziwiamy pasma Małej Fatry ,Wielkiej Fatry, Tatr Zachodnich, Góry Choczańskich oraz Beskidów.

Obraz 090

Wielki Rozsutec 1610 m.n.p.m.

Obraz 144

Widok na przełęcz Medziholie.

Obraz 159

Szczytujemy !!! 🙂

Na górze łapiemy oddech, szybka sesja zdjęciowa i ciśniemy na dół. Po kilkudziesięciu metrach znowu przygoda z łańcuszkami. Ok godziny zajmuje nam ostre zejście czerwonym szlakiem na przełęcz między Wielkim i Mały Rozsutcem, tam robimy chwile pauzy. Powoli schodzimy  z otwartej przestrzeni i zielonym szlakiem udajemy się w stronę zalesionego wąwozu Tesna riżna i Horne diery, po 30 min od siodła jesteśmy już na pierwszych kładkach, mostkach i łańcuchach. Nasze kobietki na początku trochę panikują, ale po kilku przeszkodach sytuacja jest opanowana, dziewczyny przestały marudzić i skaczą po przeszkodach jak kozice 🙂

  Obraz 232  Obraz 240  Obraz 248Obraz 267  Obraz 261  Obraz 210

Po przejściu “odcinka specjalnego” po ok.1,5 h od siodła dochodzimy do rozwidlenia Podżar,w tym miejscu po przejściu przez kładkę w lewo ucieka żółty szlak, którym po 40 min. dochodzimy do parkingu w Stefanovej. Po drodze jeszcze ostatni rzut oka na  Wielki Rozsutec i powoli żegnamy się z Małą Fatrą .

INFO :

 • trasa przejazdu : Gliwice – Żory – Cieszyn – Czadca – Terchova – Stefanova (ok. 160 km)
 • nie potrzebna winieta
 • trasa piesza :  Stefanova – sedlo Medziholie 1,5h (szlak zielony), sedlo Medziholie – Wielki Rozsutec 1,5h (szlak czerwony), Wielki Rozsutec – sedlo Medzirozsutce 1h (szlak czerwony), sedlo Medzirozsutce – Stefanova 2h (szlak zielony i żółty)
 • czas przejścia : ok 6-7 godzin
 • na trasie brak schroniska
 • trasa średnio trudna
roszutec_4

Mapa – Mała Fatra (rejon Wielkiego Rozsutca)

LINKI :

 

1 Comment

 1. Gabi

  Mała Fatra to bardzo urokliwy zakątek.Polecam każdemu.
  Opis trasy bardzo wyczerpujący i precyzyjny 🙂

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén