Słowacja – Liptów – Vlkolínec     13.04.2019

Z naszego ukochanego Śląska udajemy się w region słowackiego Liptowa w okolice miasta Rużomberk (Ružomberok) ok. 80 km na południe od przejścia granicznego w Korbielowie. Właśnie tutaj znajduje się najcenniejszy kompleks zabytków architektury ludowej na Słowacji, notowany na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO razem z piramidą Cheopsa, Wielkim Murem Chińskim czy Wawelem. Niewielki Vlkolínec , o którym mowa jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na całej Słowacji. Wizyta w Wilkolincu to istna podróż w czasie i przejście do zupełnie innej bajki… Pod wzgórzem Sidorovo w paśmie Wielkiej Fatry czekają na was chatki z maleńkimi okienkami, dachami krytymi gontem i kolorowymi ścianami. Wnętrza wypełnione duchem przeszłości, bez modnych tandetnych gadżetów pozwolą wam dowiedzieć się jak żyli i mieszkali przodkowie naszych słowackich przyjaciół. 

W wiosce znajduje się 45 oryginalnych, przeważnie XIX-wiecznych domów. Wszystkie są drewniane, kryte gontem. Ściany są pokryte gliną i pomalowane w pastelowe barwy. Wewnątrz są trzy pomieszczenia: przedsionek, komora i pokój. Rolę kuchni pełni przedsionek. Znajduje się w nim potężny piec z zapieckiem, na którym nie tylko zimą wygrzewali stare kości seniorzy rodu. Podłoga w przedsionku i w komorze jest jastrychowa (udeptana glina), a w pokoju – drewniana. Domy z reguły nie posiadają piwnic. Są one budowane obok, na podwórzu. Wilkoliniecki kościół to jedyna murowana stara budowla we wsi. Bo nawet dzwonnicę ma drewnianą. Owa dzwonnica jest – obok domów – najbardziej charakterystycznym obiektem we wsi. Bo obok znajduje się plac, na którym odbywają się przeróżne imprezy.

  
 Mieszkańcy osady w przeszłości utrzymywali się z pracy w polu, hodowli owiec i bydła, mężczyźni pracowali jako pasterze i drwale. Byli wśród nich także zręczni rzeźbiarze i pomysłowi cieśle, którzy budowali drewniane domy. Osada jest nadal zamieszkana, a do zwiedzania udostępniono dom rolniczy z ekspozycją przedstawiającą typowe wnętrze, galerię sztuki ludowej z ekspozycją prac plastycznych i trofeów myśliwskich oraz galerię mieszczącą się w dawnym spichlerzu.

Vlkolinec leży na wysokości 718 m n.p.m. na przedgórzu Wielkiej Fatry, nad doliną Revucy. Na północy nad wsią góruje masywna góra Sidorovo (1099 m). Dziś wieś jest dzielnicą Ružomberoku (formalnie podlega władzom miasta), miasta w zachodniej części Liptowa, słowackiej krainy znanej u nas dzięki serialowi Janosik

W jednym z zabytkowych, folkowych domków takim jak Drewenica Kolovratok możecie skorzystać z noclegu i przenieść się w dawne czasy i poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. 

LINKI :