Ojcowski Park Narodowy    26.01.2019

Ferie w pełni, w górach zrobiło się tłoczno….Dlatego na zimową wycieczkę wybraliśmy nieco spokojniejsze miejsce… Odwiedzamy 💚Ojcowski Park Narodowy💚. Ten najmniejszy polski park narodowy obejmuje przepiękny fragment krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej 🦇🦇🦇. Okolica słynie z wapiennych skałek, głębokich wąwozów i licznych jaskiń ukrytych w tutejszych bukowych lasach. Przez środek parku przebiega dolina Prądnika – malowniczej rzeki płynącej jarem, którego głębokość dochodzi miejscami do 100 metrów ! 


Będąc w okolicy Krakowa nie sposób nie wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego, a w szczególności do Doliny Prądnika, która jest najdłuższą z okolicznych dolin – ma 15 km długości 🙂 oraz uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin polskich. Podczas spaceru doliną Prądnika warto odwiedzić przynajmniej kilka z wielu atrakcji, które możemy tutaj znaleźć. Zacząć warto od odwiedzin imponującego gotycko-renesansowego zamku – Piaskowa Skała 🏰, który ze względu na swój wygląd nazywany był często Małym Wawelem. Pieskowa Skała to także miejsce, które wyjątkowo ulubili sobie filmowcy. Nagrywano tu nie tylko „Janosika”, ale i takie arcydzieła jak „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”, „Królowa Bona”, „Potop”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawka większa niż życie”. W serialu „Janosik” zamek był siedzibą walczącego ze zbójnikami słynnego hrabiego Horvatha. Tuż obok zamku znajduje się chyba najsłynniejsza skała w naszym kraju – Maczuga Herkulesa. Niezwykły kształt tego ostańca stał się inspiracją dla wielu ciekawych legend. Według jednej z nich diabeł postawił ją tutaj na życzenie szlachcica Twardowskiego.

Zamek w Pieskowej Skale to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, na samym jego skraju.

Maczuga Herkulesa, jak stała tak dalej stoi, mimo wielkich starań nie udało mi się jej przewrócić 🙂 .

Zamek Pieskowa Skała ze względu na swoje podobieństwo architektoniczne do Zamku Królewskiego w Krakowie często nazywane jest właśnie Małym Wawelem.

Rzeźba Św. Jan Nepomucena pod Pieskową Skałą.

W samym Ojcowie nie można przejść obojętnie obok pięknie położonej Kaplicy “Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika ⛪️. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania na ziemi ojcowskiej w czasach zaborów, w związku z tym omijając “delikatnie” prawo, zbudowano więc kaplicę na wodzie. W Ojcowie warto zajrzeć także do najsłynniejszej miejscowej groty jaką jest Jaskinia Łokietka, gdzie podobno miał się ukrywać król polski uciekając przed czeskim monarchą – Wacławem II . Jaskinia Łokietka, zwana niegdyś Jaskinią Królewską, położona jest na zboczu Chełmowej Góry. Wejście do jaskini to wąska szczelina skalna, z której wychodzą dwa korytarze – jeden do tzw. Sypialni, drugi do Kuchni, która znajduje się blisko ziemi. W roku 1927 jaskinia została uznana za zabytek. Będąc w centrum miasteczka nie sposób nie zauważyć malowniczych ruin zamku ojcowskiego, który w części odrestaurowany także można zwiedzić. Zamek rycerski w Ojcowie z XIII w. rozbudował w 2 poł. XIV w. Kazimierz Wielki. Poważnie zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, został odrestaurowany w 1660 r. Obecnie jest w ruinie. Zachowały się gotycka brama wjazdowa i ośmioboczna baszta z kamiennych ciosów (z XIV w.), fragmenty murów kaplicy zamkowej i murów obwodowych. Na zwieńczenie wycieczki koniecznie trzeba zakosztować tutejszego specjału, jakim jest grillowanego lub wędzony pstrąg z okolicznych stawów. Wszystkich wspaniałych miejsc w obrębie OPN nie jesteśmy w stanie zobaczyć w ciągu jednego dnia, dlatego kolejną porcję atrakcji w okolicach Ojcowa pozostawiamy sobie na następny weekend 😉

Malownicza dolina Prądnika.

Zamek rycerski w Ojcowie z XIII w. .

Drewniana kaplica “Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika w Ojcowie.

LINKI :