Prawczicka Brama i spływ rzeką Kamenicą 04.05.2015
Tym razem zapraszam was na pogranicze polsko – czesko – niemieckie, które skrywa jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów, które udało mi się kiedykolwiek odwiedzić . Ten urokliwy zakątek znajduje się zaledwie 70 km na zachód od polskiej Bogatyni. Park Narodowy Czeska Szwajcaria, o którym mowa to najbardziej oblegany przez turystów region w Czechach i jeden z najpopularniejszych w całej Europie Środkowej. Obszar ten obfituje w potężne formacje skalne. Najbardziej znaną atrakcją, którą obowiązkowo trzeba zobaczyć i zarazem symbolem parku jest Prawczicka Brama (Pravčická brána) – największa naturalna skalna brama znajdującą się na naszym kontynencie. Czeska Szwajcaria to nie tylko słynne miasta skalne, ale również romantyczne wąwozy rzek. W związku z tym zaliczymy także wyjątkowy spływ łodzią po malowniczej rzece Kamenicy, która jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie rezerwatu. Wraz z sąsiadującymi Niemcami, Czesi tworzą potężny kompleks turystyczny nazwany popularnie Sasko – Czeską Szwajcarią. W regionie znajdziemy niezliczoną ilość szlaków turystycznych, rowerowych, punktów widokowych, atrakcji przyrodniczych i krajoznawczych. Zapraszam na krótką wycieczkę 🙂 .
Naszą wycieczkę zaczynamy z parkingu w przysiółku Mezni louka. Stąd niebieskim szlakiem całą ekipą schodzimy leśną ścieżką do doliny rzeki Kamenica. Po ok 1,2 km dochodzimy do rozdroża “nad souteskami“, gdzie skręcamy w prawo i kontynuujemy nasz marsz szlakiem żółtym. Początkowo skalistym wąwozem a następnie sztucznie przygotowaną drogą wzdłuż rzeki docieramy do górnej przystani naszego spływu Divoka souteska (Dziki przesmyk). Tutaj kupujemy bilety (60 Kc – normalny) na pierwszą przeprawę. Wsiadamy do naszych wielkich łodzi, które mogą pomieścić 25 osób i odpływamy w siną dal. Nasz woźnica opowiada ciekawe historie w języku czeskim oraz niemieckim. Po polsku niestety nie mówił, ale co nie co udało nam się zakodować. Najważniejszą informacją, którą wszyscy zrozumieli, to aby nikt nie trzymał rąk na burtach, bo było już kilku takich którzy nie posłuchali przestrogi i wrócili ze spływu bez palców 🙂 Biorąc sobie to do serca siedzimy grzecznie podziwiając widoki. Po ok. 20 minutach spływu wysiadamy i podążamy dalej naszym malowniczym wąwozem. Przechodzimy przez kilka wydrążonych tuneli oraz skalistych galerii po czym dochodzimy do początku naszej drugiej przeprawy “promowej” – Edmundova souteska(80 Kc).
Nasza następny rejs jest nieco dłuższy, trwa ok 25 minut. Przepływamy pod wodospadem , który nasz “flisak” własnoręcznie uruchamia, no cóż… czego się nie robi dla zwiększenia oglądalności. Przejażdżka dobiega końca, łącznie przepłynęliśmy 1,6 km. Żółtym szlakiem po ok. 30 min. dochodzimy do Hřenska (Hrzeńska). To urokliwe miasteczko jest położone w ciasnym skalnym kanionie, gdzie rzeka Kamenica wpada do Łaby. Hřensko to centrum turystyczne Czeskiej Szwajcarii, znajduje się tu wiele hoteli, pensjonatów i restauracji. W szczególności miejscowość upodobali sobie niemieccy turyści ze względu na przygraniczne położenie oraz dobre ceny tutejszej gastronomi. Nie zbyt pozytywne wrażenie robią wszędobylscy Wietnamczycy, którzy handlują czym popadnie na swoim bazarze rozstawionym wzdłuż głównej promenady Hrzeńska.
Ale do miejscowości zajrzymy nieco później, na razie udajemy się w kierunku naszej największej atrakcji jaką jest skalna brama. Z Hrenska ruszamy w górę czerwonym szlakiem, początkowo asfaltem aż do rozwidlenia Tri premeny, gdzie skręcamy w lewo. Dalej już ostro pod górę prowadzić nas będzie leśna ścieżka. Po pokonaniu stromej i krętej drogi dochodzimy do pod nuży Pravčická brána. Naszym oczom ukazuje się skalny olbrzym. Robi wielkie wrażenie, wymiary bramy również są imponujące : wysokość otworu to 16 m, a rozpiętość łuku 26,5 m. Aby w całości móc podziwiać bramę z góry trzeba wykupić bilet za 50 Kc. Powyżej kas znajdują się liczne punkty widokowe, gdzie możemy podziwiać naszą perełkę w całej okazałości. Z kamiennych tarasów uwagę przykuwa również, wkomponowane w skalny krajobraz dawny pałacyk Sokole Gniazdo, w którym obecnie znajduje się restauracja. Co ciekawostka przy Prawczickiej Bramie nakręcono scenę filmu Opowieści z Narnii, w której dzieci i bobry wyruszają na ratunek Edmundowi.
Po zwiedzeniu rejonu Prawczickiej Bramy wracamy na nasz czerwony szlak i idziemy dalej skalnym trawersem. Droga powstała w 1892r. i nosi nazwę Gabrielina stezka (Ścieżka Gabrieli). Trasa ciągnie się wzdłuż skał i stale do nich przylega, od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki. Nad nami wyłaniają się liczne skalne formacje: Velky Pravcicky kuzel (Duży Pravcicki Stożek), Homole cukru (Głowa cukru), Kridelni stena (Ściana w kształcie skrzydła). Po kilku kilometrach przejdziemy na szerszą leśną drogę i zejdziemy do Mezni Louka , gdzie znajdują się nasze auta.
Po trasie pieszej robimy sobie jeszcze krótka objazdówkę. Zaliczmy spacer po Hrensku, a następnie udajemy się na punkt widokowy Belweder w miejscowości Labská Stráň skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę Łaby i Saską Szwajcarię po stronie niemieckiej.
W drodze powrotnej, po ogromnej dawce wrażeń pora coś zjeść. Nasz wybór pada na klimatyczną “Starą Hospodę” w Doubicach . Serwują tam bardzo dobre regionalne jedzenie i nie tylko. W ofercie posiadają także noclegi, polecam.
INFO :
- Czas przejścia : ok 5-6 godz.
- Koszty : parking 100 Kc,spływ rzeką Kamenica 60 i 80 Kc (cała przeprawa 140 Kc), Prawczicka Brama 50 Kc
- Atrakcje w okolicy : Brana Pravcicka, formacje skalne nad Gabrielinou stezkou (Ścieżką Gabrieli), Divoka i Edmuandova souteska (Dziki i Cichy przesmyk), punkt widokowy Belweder, miasteczko Hrensko, Jetrichovickie steny, Tiske steny
Linki :