Zlaté Hory 20.05.2018
Podczas naszej kolejnej weekendowej wycieczki odwiedziliśmy Zlaté Hory w Czechach – urocze, dawne górnicze miasteczko tuż przy granicy z Polską (25 km na południe od Nysy). Pięknie położone u stóp Biskupiej Kopy niewielkie miasteczko przyciąga niepowtarzalnym klimatem i piękną architekturą. Tu znajduje się najdłuższy na Śląsku bo aż 350-metrowy rynek z barokową zabudową. Miejsce to posiada także bogate tradycje górnicze, gdyż od czasów średniowiecza wydobywano tu rudy złota i miedzi. Dziś po górnictwie nie ma już śladu lecz w odwzorowanym skansenie górniczym z unikatowymi młynami oraz dzięki ścieżce dydaktycznej możemy zobaczyć jak niegdyś pozyskiwano drogocenny kruszec. Kto lubi piesze wycieczki, koniecznie musi wdrapać się na Biskupią Kopę (890 m.n.p.m), która jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Opawskich. Trud wędrówki rekompensuje piękna panorama Opolszczyzny, Beskidów i Jeseników z zabytkowej wieży widokowej z roku 1898 wybudowanej na cześć ówczesnego cesarza Franciszka Józefa I. Na koniec wycieczki koniecznie trzeba przysiąść w jednej z knajpek na podłużnym rynku i dostarczyć sobie trochę czeskich kalorii w postaci lanego piwka? i smażonego sera ?.
Mimo swoich niewielkich rozmiarów miasteczko i okolica przyciąga do siebie całą masą atrakcji, które prezentujemy poniżej.
Muzeum Miejskie w Zlatych Horach
Dawny budynek pocztowy. Pierwsza wzmianka o tutejszym urzędzie pocztowym pochodzi z dziennika Samuela Kiechla z Ulm z roku 1586. Obecnie mieści się tu Muzeum Miejskie ze zbiorami historii miasta, górnictwa złota i procesów czarownic.
Skansen Górniczy Młyny Rudy Złota
Jest to replika średniowiecznych młynów górniczych połączonych ze ścieżką dydaktyczną. W dwóch drewnianych budowlach można prześledzić proces kruszenia rudy złota, a przy odrobinie szczęścia kawałki tego cennego metalu zabrać ze sobą. Drewniane urządzenia, wykonane według oryginalnych szkiców, napędzane są kołem wodnym, które czerpie energię ze specjalnego kanału. W okolicy Skansenu Górniczego przebiega ścieżka dydaktyczna „Dolina Zagubionych Sztolni”. Do najważniejszych imprez organizowanych w Złotych Górach należą: mistrzostwa w płukaniu złota, Święto Miasta – Złote Dni.
Wieża widokowa na Kopie Biskupiej
Znajduje się na szczycie Kopy Biskupiej na wysokości 890 m n.p.m. Uroczyście została otwarta 26 sierpnia 1898r. z okazji 50-rocznicy koronacji austriackiego cesarza Franciszka Józefa I. Jej całkowita wysokość wynosi 19,30 m. Otwarta jest prze cały rok. Z jej korony można zobaczyć całe pasmo Jeseników z najwyższym szczytem Pradziadem a także: Beskidy, Śnieżkę i Nizinę Śląską.
Wieża widokowa Biskupia kopa jest otwarta w miesiącach od maja do października – codziennie od 9.oo do 18.oo W pogodne dni od wschodu do zachodu słońca. w miesiącach od listopada do kwietnia – w soboty, niedziele, święta i dni wolne od nauki od godz. 11.oo do 15.oo. W razie potrzeby można uzgodnić termin – kontakt tel. +420 603 342 011. Wieża widokowa znajduje się w strefie granicznej, proszę zabrać ze sobą dokumenty. Wstęp kosztuje 20 koron czeskich (około 3,50 zł) dla dorosłych, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo, uczniowie, studenci i emeryci płacą 10 koron czeskich. Na Biskupią Kopę najszybciej i najłatwiej wdrapać się z parkingu Petrovy Boudy położonego przy drodze 457 Zlate Hory – Petrovice , spacer pod wieżę zajmie nam ok. 30 – 40 minut (2,5 km w jedną stronę).
Sanktuarium Najświętszej Panny Marii Wspomożycielki
Swoimi korzeniami sięga czasów wojen szwedzkich. Kościół i pobliskie budynki zostały wysadzone w powietrze w 1973r. Po odbudowie, ponownego poświęcenia sanktuarium dokonano w 1995r. Corocznie przychodzą tu liczne pielgrzymki , z których największą jest wrześniowa „Pielgrzymka Trzech Narodów”.
Ruiny średniowiecznych zamków
Historia tych zamków sięga 2 połowy XIII wieku. Granicy księstwa opawskiego chronił w pobliżu Zlatych Hor potężny zamek Edelstein. Graniczny zameczek nad Pokrzywną, wspólnie z zameczkiem Leuchtenstein na stoku Kopy Biskupiej, strzegły drogi, którą przewożono złotonośny urobek ze Zlatych Hor do Opawy. Zamek Koberstein, nad Rejvizem, strzegł traktu handlowego z Ołomuńca do Nysy. Do dziś z zamków przetrwały jedynie słabo zachowane ruiny, gdzie prowadzą szlaki turystyczne z centrum miasteczka.
Sanatorium „Edel”
Otwarcie sanatorium w Zlatych Horach, ówczesnym Zuckmantlu, odbyło się dzięki staraniom dr. Aniela w roku 1881. Przyjeżdżało tu na kuracje wiele znanych osobistości z terenu całych Czech, min. Franz Kafka i Leoš Janáček. Obecnie leczą się tutaj dzieci z chorobami górnych dróg oddechowych. 1 marca 1995 w nieczynnych sztolniach kopalnianych uruchomiono speleoterapię. Istnieje możliwość jej zwiedzania po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym.
Zlatohorska górnicza ścieżka edukacyjna
Prowadzi po najciekawszych terenach wyrobisk górniczych, z których 10 zostało uznane za pamiątki dziedzictwa kulturowego. Na wyznakowanych przystankach można się zapoznać z technikami wydobycia rud złota, od średniowiecza do czasów współczesnych. Ścieżkę dydaktyczną można przejść całą, lub jedynie jej dolną część. Całkowita długość w zależności od wariantu wynosi od 11 do 16 km, a przewyższenie od 330 metrów do 545 metrów.
Ścieżka edukacyjna „Dolina zagubionych sztolni”
Ścieżka edukacyjna w okolicy Młynów Rudy Złota, zapoznaje nas z technikami eksploatacji i pozyskiwania tego cennego metalu. Doprowadzi nas również do miejsca, gdzie „woda płynie w górę”. To złudzenie optyczne jest tak silne, że obserwator nie może na miejscu wyjść z podziwu dla umiejętności średniowiecznych górników.
Na 2 km ścieżki znajduje się 11 specjalnie oznakowanych przystanków.