Broumovsko     17.02.2019

W tak piękny i pogodny weekend udajemy się na pogranicze polsko – czeskie w mało znany rejon Gór Stołowych jakim jest skalny rezerwat Ostaš w regionie Broumovsko (zaledwie 45 km na zachód od Kłodzka). Skalne labirynty Ostaš to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów i w spokoju podziwiać piękne formacje skalne, głębokie przepaście i wąwozy oraz delektować się wspaniałymi widokami na Broumowskie Ściany, Karkonosze, Gór Kamienne oraz Sowie. W drodze powrotnej zaglądamy także do stolicy regionu – urokliwego Broumova, gdzie odwiedzamy piękny klasztor benedyktyński i jeden z najstarszych browarów w Europie, produkujących wyborne piwo Opat.

Na ten piękny i słoneczny weekend wybieramy region Broumovsko. Trasa z Gliwic zajmuje nam ok 3 godzin (205 km). Ok 9.00 docieramy docieramy na parking przy ośrodku campingowym w osadzie Ostaš (3 km od Police nad Metují). Do wyboru mamy dwie opcje: Górny labirynt, czyli szlak niebieski prowadzący na szczyt Ostaša (700 m.n.p.m)  ok 2 godziny (3 km) oraz Dolny labirynt szlak zielony na tzw. Kočičí hrad – Koci zamek ok 1,5 godziny (2 km). My ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Ostaša. 

 Ta niepozorna góra ze swoimi cudownymi skalnymi labiryntami posiada bardzo ciekawą historię… Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Eustacha lub Ostacha), patrona myśliwych, którzy w Średniowieczu chętnie tu polowali, a także trudnili się przeprowadzaniem osób przez pobliską granicę. Później masyw stanowił schronienie dla prześladowanych protestantów, zwłaszcza po ich porażce pod Białą Górą (m.in. pod skałą Mogiła Śmierci torturowano i zamordowano około stu niewinnych mieszkańców Policy nad Metują w każdym wieku, a zwłoki wrzucono w szczelinę skalną – zwoje włosów znajdowano przy późniejszym karczowaniu lasu). Odbywano tu także pielgrzymki do kapliczki na stoku (pierwsza, drewniana powstała w 1484; zastąpiono ją nową, okazalszą w 1669, a w 1720 postawiono jeszcze większą, którą zburzono w 1788 z rozkazu cesarza Józefa II; 8 września 1859 poświęcono kolejną, zbudowaną z inicjatywy lokalnego mieszkańca – Celestyna Velca, jako wotum za przetrwanie wojny francusko-austriackiej, która dotrwała do naszych czasów). W czasach współczesnych Ostaš stał się celem miłośników wspinaczki. Przy kaplicy stoi pomnik alpinisty z Policy nad Metują – Miroslava Šmída. 

Podczas malowniczego spaceru skalnymi labiryntami Ostaš napotykamy fantastyczne formacje skalne o nieszablonowych nazwach, takie jak : Czarci Samochód (Čertovo auto), Kopijnik (Zbrojonoš), Zdrajca (Zdrádce), Cyganka (Cikánka) czy Żaba. 

Gdy docieramy na wierzchołek płyty górnej Ostaša (700 m.n.p.m) na tzw. Frydlantską Skałę z kilkoma punktami widokowymi, przy dobrej i bezchmurnej pogodzie mamy okazję podziwiać panoramy Broumowskich Ścian, Karkonoszy (w tym Śnieżki), Gór Kamiennych, Sowich, Orlickich i Bystrzyckich. 

Nasza pętla przez górny labirynt Ostaša w warunkach zimowych zajmuje nam ok 2 – 2,5 godziny. Całość trasy jest bardzo łatwa i przyjemna idealnie nadająca się na wycieczki rodzinne, z dziećmi czy waszymi pupilami. 

W drodze powrotnej odwiedzamy stolice regionu Broumovsko. Sympatyczne miasteczko Broumov jest centralnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym całego regionu. Wspaniała okoliczna przyroda w połączeniu ze znanymi zabytkami tworzy z Broumova świetny cel wycieczek dla wielu turystów. Warto zwiedzić historyczne stare miasto z domami mieszczańskimi i kościołami ale bezspornie najwięcej uwagi przyciąga wspaniały Klasztor Benedyktynów wraz z kościołem św. Wojciecha . Warto zajrzeć do tutejszego klasztoru, który w okresie wojen husyckich był kilkakrotnie oblegany ale dzięki potężnym murom obronnym jednak nigdy go nie zdobyto. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie według projektu K.I. Dientzenhofera. Do tutejszych ciekawostek należy unikatowa replika Całunu Turyńskiego, mumie vambereckie z XVII i XVIII wieku, znajdujące się w podziemiach klasztornych, fresk gotycki „Pokłon Trzech Króli“ w dzwonnicy czy relikwie krzyża świętego. W klasztorze są przechowywane także relikwie świętego Prokopa. 

Będąc w okolicach Broumova nie można pominąć wizyty w miejscowym browarze, który jest jednym z najstarszych browarów w tej części Europy. Jest to idealne miejsce dla wszystkich miłośników piwa. 🤪🍻🍻🍺 Piwo Opat, które jest tu rozlewane, warzone jest nadal tradycyjnymi metodami. Obiekt obecnie w rękach prywatnych udostępniony jest do zwiedzania, gdzie sam właściciel zapozna was z całym procesem powstawania złotego napoju w jednym z najstarszych klasztornych browarów (tradycje sięgające roku 1348). Oprowadzanie wraz z degustacją piwa to wydatek rzędu 200,- kč za osobę, na której będziecie mogli zakosztować kilku rodzajów piw, a następnie najlepsze zakupić w niewielkim sklepie firmowy tuż przy browarze. Opat co ważne nie należy do wielkich koncernów piwowarskich co wyczuwalne jest w wyjątkowym smaku tego piwa o czym zapewne przekonacie się sami odwiedzając to miejsce i kosztując pierwszy kufelek tego szlachetnego trunku 😉.

INFO : 

  • Miejsce wyjściowe: parking w osadzie Ostaš (3 km od Police nad Metují)
  • Przebieg trasy:  Górny labirynt – szlak niebieski na Ostaš  ok 2 godziny (3 km) oraz Dolny labirynt szlak zielony na tzw. Kočičí hrad – Koci zamek ok 1,5 godziny (2 km)
  • Infrastruktura turystyczna : U podnóża skalnych labiryntów znajduje się osada domków kempingowych Ostaš oraz niewielkie pole namiotowe, popularne zwłaszcza wśród wspinaczy, a także obiekty gastronomiczne. Kilkaset metrów dalej położony jest parking, do którego można dojechać boczną drogą z drogi krajowej nr 303.
  • Zwiedzanie browaru w Broumovie (Olivětín) jedynie po wcześniejszej rezerwacji pod numerami telefonów: +420 602 642 672 (polski, czeski) + 420 491 523 779 (czeski). Cena zwiedzania browaru : 150,- kč za osobę, min. 8 osób; zwiedzanie browaru z degustacją piwa: cena: 200,- kč za osobę.

LINKI :