Bory Tucholskie 02.05.2019
Długi weekend majowy tym razem postanowiliśmy spędzić na północy naszego pięknego kraju. Wybór padł na Bory Tucholskie, które należą do najmniej zanieczyszczonych obszarów Polski. Obszar ten położony jest z dala od dużych miast oraz zakładów przemysłowych, występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a wody tutejszych jezior i strumieni należą do najczystszych w całym kraju. To właśnie tu w rozległych sosnowych borach bieliki budują swoje gniazda, a nad brzegami jezior i rzek zadomowiły się bobry. Bory Tucholskie ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze są idealnym miejscem na wypoczynek, jak i doskonale nadają się do uprawiania aktywnej turystyki pieszej oraz rowerowej.
Poniżej krótka fotorelacja z naszej jednodniowej wycieczki rowerowej wokół Jeziora Karsińskiego. Trasa : Osada Swory – Dąb Bartuś – Krzyż Napoleoński – Bachorze – Struga Siedmiu Jezior – Drzewicz – Swornegacie – Chociński Młyn – Małe Swornegacie – Osada Swory. Ten 35 kilometrowy szlak wiedzie po rewelacyjnie przygotowanych trasach rowerowych na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Podczas takiej wycieczki zapewne zakochacie się w tym miejscu i tutejszej przyrodzie. Na bazę noclegową z całą pewnością polecamy, pięknie położony nad samym Jeziorem Karsińskim ośrodek domków campingowych – OsadaSwory.
Ośrodek campingowy – Osada Swory w miejscowości Małe Swornegacie.
Liczne bagna oraz torfowiska to częste zjawisko, które możemy zaobserwować podczas wycieczki po terenie Parku Narodowego.
Liczne tablice informacyjne oraz mapy z wyznaczonymi szlakami bardzo ułatwiają turystą poruszanie się po obszarze chronionym.
Tereny torfowiskowo-bagienne w okolicy Strugi Siedmiu Jezior.
Dąb Bartuś położony nad Jeziorem Plęsno, a jego obwód wynosi 7,2 metra, natomiast szacunkowy wiek to ok 600 lat.
Wycieczka piesza lub rowerowa po tutejszych borach pozwala na bezpośredni kontakt z tutejszą przyrodą. Serdecznie Polecam.
W Borach Tucholskich są wytyczone dziesiątki jak nie setki kilometrów tras rowerowych. Dlatego miejsce to zapewne spodoba się wszystkim miłośnikom dwóch kółek i nie tylko.
Krzyż Napoleoński . Pierwotny krzyż postawili żołnierze armii napoleońskiej (m.in. legioniści polscy), którzy w 1812 przemieszczali się tędy w drodze ze Szczecinka, przez Chojnice, Bachorze i Swornegacie w kierunku Bytowa.
Wejście do Parku Narodowego Borów Tucholskich w miejscowości Bachorze – jednego z najmłodszych obszarów chronionych w naszym kraju. Park Narodowy utworzono tutaj dopiero w 1996 roku.
Struga Siedmiu Jezior o długości zaledwie 13,9 km wypływająca z Jeziora Ostrowitego, łączy ze sobą siedem jezior: Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica , uchodząc do Jeziora Charzykowskiego.
Prawdziwa perełka PN Borów Tucholskich – niewielki krystalicznie czysty strumień – Struga Siedmiu Jezior.
Struga Siedmiu Jezior łączy ze sobą siedem jezior a co ciekawe poza jeziorami długość samego cieku wynosi zaledwie 1,9 km.
Jezioro Plęsno.
Jezioro Wielkie Krzywce znajdujące się tuż przy czarnym szlaku rowerowym prowadzącym z miejscowości Małe Swornegacie do Drzewicza.
Szlak rowerowy pomiędzy Drzewiczem a Swornegaciami, jest to fragment Kaszubskiej Marszruty czyli projektu obejmującego ponad 160 kilometrów szlaków rowerowych, wiodących przez piękne Bory Tucholskie po specjalnie wybudowanych traktach.
Regionalna kuchnia, czyli to co najbardziej lubimy w trakcie naszych wypadów. Tutejsza specjalność : kiszka ziemniaczana…Palce lizać .
Swornegacie i widok na taflę Jeziora Karsińskiego.
Swornegacie – przystań kajakowa.
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, w którym znajduje się ciekawa wystawa poświęcona Kaszubom oraz sklep z pamiątkami.
Tradycyjna kaszubska chata i neobarokowy kościół św. Barbary w Swornegaciach.
Most w Chocińskim Młynie i widok na kajakarzy spływających rzeką Chociną.
Struga Siedmiu Jezior uchodząca do Jeziora Charzykowskiego.
Jezioro Charzykowskie, największe w całym regionie. Latem odbywają się tam imprezy żeglarskie, regaty oraz inne wydarzenia związane z kulturą żeglarską, m.in. przegląd piosenki żeglarskiej.
Most zwodzony w Małych Swornegaciach.
Zachód słońca nad Jeziorem Karsińskim.
Zachód słońca nad Jeziorem Karsińskim w Osadzie Swory.
LINKI :