Serbia –  Bułgaria – Turcja      19.06-04.07.2015

20150625_161607 DSC03547 efes_celsus_library____by_beyzakurtÖlüdeniz.original.932DSC03361

Na tegoroczną wakacyjną wyprawę postawiliśmy sobie ambitny cel. Odwiedziliśmy trzy wspaniałe, ale jakże różne kraje. Naszą niezawodną Astrą w kombi mającą już 18-nastkę na karku zaliczamy Serbię, Bułgarię oraz Turcję pokonując łącznie ok. 6500 km. O dziwo nasz euro-azjatycki trip przebiegł bez większych niespodzianek i awarii technicznych. Będąc prawie trzy tygodnie w podróży odwiedzamy szereg wspaniałych miejsc, mniej oraz bardziej znanych, spotykamy masę wspaniałych ludzi i zaliczmy wiele interesujących i zabawnych przygód. W związku z tym zapraszam was na krótką fotorelacje naszym Orient Expresem.

STACJA 1 – Belgrad

Pierwsze miejsce jakie odwiedzamy na naszej wakacyjnej trasie jest Belgrad. Stolica i największe miasto Serbii liczy dziś 1,4 mln mieszkańców  i ma za sobą ponad 7000 lat historii. Miasto składa się 3 części: Zemun, Novi Beograd i Stari Grad (Stare Miasto). Zemun dawniej był niepodległym miasteczkiem należącym do Austro-Węgier. Dlatego też architektura miasta jest podobna do austriackiej. Novi Beograd ( Nowy Belgrad) to nowoczesna część miasta, gdzie znajduje się szereg postkomunistycznych budynków. Stari Grad to stara i zarazem najładniejsza część miasta usytuowana po drugiej stronie Sawy. To tu właśnie znajduje się kolebka stolicy i tam znajduje się słynny Kalemegdan. Stolica nie jest wprawdzie w żaden sposób wyjątkowo atrakcyjna turystycznie, lecz na pewno warto odwiedzić Belgrad ze względu na interesujący klimat i jego serdecznych mieszkańców.Ludność wciąż pamięta jeszcze niedawne krwawe naloty bombowe przeprowadzonych podczas operacji Allied Force przez wojska NATO w roku 1999, w której zginęło kilka tysięcy cywilów oraz wojskowych.

Nocleg : Na wypad do Belgradu polecam hostel “Sweet Dreams” w niewielkim mieszkaniu kamienicy w samym centrum Belgradu przy ulicy Karadjordjeva 69 ,koszt noclegu to 10 euro, warunki studenckie ale za to bardzo sympatyczna właścicielka.

Dunarea-la-Belgrad-2

Stari Grad wieczorową porą.

DSC_10325

Kalemegdan – największy i najważniejszy kompleks historyczny w stolicy Serbii.Twierdza belgradzka usytuowana jest ponad ujściem rzeki Sawy do Dunaju.

zindan-kapija-kalemegdan-2

Początki belgradzkiej twierdzy sięgają czasów celtyckich. Zabudowania znajdujące się na wzgórzu współcześnie, pochodzą głównie z  XVII wieku. Znajdują się tam również antyczne wykopaliska i katakumby rzymskie. Są tam również cerkwie, bramy historyczne, grobowce tureckie, a także muzeum wojskowe oraz ogród zoologiczny.

DSC02777

Panorama na Nowy Belgrad.

DSC_10064

Hram św.Sawy to największa świątynia prawosławna na Bałkanach,a pod względem powierzchni i objętości to największy kościół tego wyznania na świecie.

DSC_09985

Świątynia powstała ponad 100 lat temu ale z powodu ostatniej wojny oraz bombardowań NATO w 1999 roku prace przerwano,dlatego do dziś wnętrze budowli nadal jest niewykończone.

DSC_10355

Widok na Zemun,najbardziej klimatyczną dzielnicę Belgradu.

DSC_10444

Zemun -kościół Najświętszej Marii Panny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potężne wieżowce z tzw. wielkiej płyty są tutaj wszechobecne .

15

Zachodnia Brama Belgradu.Ten 140 m komunistyczny moloch to jeden z symboli stolicy.Na samej górze znajduje się obrotowa restauracja .

DSC02757

Transformers in Belgrad.Pomniki robotów znajdują się przy wejściu na główny deptak Kneza Mihaila.

DSC02884

Na zdjęciu dawny budynek Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego oraz MSW zbombardowany przez wojska NATO w 1999 roku.Zbombardowane budynki przy Nemanjina ulica zostały zachowane na pamiątkę wydarzeń sprzed 17 lat.

DSC02832

Ulica Skadarska jest pełna cyganów, zabytkowych kamienic i przytulnych knajpek,podobno grywał tu Jimi Hendrix,a w tutejszych restauracjach bywali Georg W.Bush,czy Josip Broz Tito.

tvornica-pljeskavica

Do najbardziej znanych potraw w regionie należą čevapčici, popularne na całych Bałkanach “paluszki” z mielonego mięsa, które podaje się z cebulą i chlebem. Będąc w Belgradzie bezwzględnie należy spróbować również pljeskavicy – przypiekanego na grillu kotleta z mielonego mięsa wołowego oraz przypraw.

STACJA 2 – Sozopol

Po krótkiej wizycie w Serbii, pora aby odwiedzić Bułgarię. Po przejechaniu przez mało ciekawą stolicę kraju – Sofie, udaliśmy się elegancką autostradą nad czarnomorskie wybrzeże w kierunku Burgas. Za miejsce pobytu wybraliśmy urocze nadmorskie miasteczko,jeszcze niedawno związane jedynie z rybołówstwem dziś znany i lubiany przez Bułgarów a także Polaków kurort turystyczny. Ceniony przez odwiedzających ze względu na swój urokliwy klimat Sozopol, położony jest 35 km od Burgas, na malowniczym skalistym cyplu. Jest najstarszym  i jednym z najczęściej odwiedzanych miasteczek na wybrzeżu czarnomorskim. Sozopol dzięki swojej zabytkowej starówce oraz pięknym plażą jest prawdziwą turystyczną perełką Bułgarii, gdzie co roku przybywa tysiące turystów.

Noclegi : Apartament Atanusow, położony jest na skalistym klifie nad samym morzem (pow. ok 70 m2, 4-6 osób,taras z widokiem na morze).Cena za apartament 40 euro (10 euro/osoba).Przy dłuższym pobycie możliwość negocjacji.

DSC02911

Plaża w starej części miasta należy do spokojniejszych.Druga bardziej imprezowa i dość mocno zatłoczona to plaża Hermanite zlokalizowana w nowej części Sozopolu.

DSC02903

Widok z tarasu naszego apartamentu.

DSC02909

Sozopolska starówka widziana z nowej części miasta ,podziwiać stąd można zatokę oraz typową bułgarską zabudowę mieszkalną.

DSC02925

Sozopol,czyli dawną Antheie założyli Trakowie.Następnie nazwę zmieniono na Apollonia,ku czci greckiego boga. W starożytności rządy  sprawowali tu Grecy a po nich Rzymianie.Za czasów Imperium Osmańskiego nazwę miasteczka zbliżono do obecnej.Z antycznych czasów zostało wiele cennych pamiątek historycznych,które możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.Część znajduje się pod gołym niebem natomiast drobniejsze pamiątki jak np. kamienne wazony podziwiać można w Muzeum Archeologicznym znajdującym się na starówce.

DSC02917

Bułgarskie pamiątki.Z długiej listy tutejszych suwenirów największą popularnością cieszą się tutaj : wyroby z dodatkiem olejku różanego z którego produkcji słynie Bulgaria ( perfum, olejków, wody różanej, kremów, mydełek różanych albo pysznych konfitur, miodów czy alkoholi z domieszką płatków róż. Inne pamiątki rozchwytywane przez turystów to : wyroby skórzane,ceramiczne ,piękne ikony no i oczywiście niedrogie ale jakże smaczne bułgarskie wina.

DSC02931

Podczas spaceru nasze oko cieszą wąskie uliczki i typowe bułgarskie domy o kamiennych fundamentach i drewnianych piętrach.

DSC02938

Urokliwe stare miasto obejmuje ponad 200 zabytkowych domów z XVIII i XIX wieku.Od 1970 roku aby chronić historyczne centrum Sozopola zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DSC02949

W oddali niezamieszkana wyspa św. Jana.Objęta ochroną przyrody. Znajdują się na niej ruiny XII wiecznego monastyru oraz latarnia morska ,która sygnalizuje wejście do portu w Burgas.

DSC03064

STACJA 3 -Nessebar

To niewielkie miasteczko położone jest 3 km od znanego bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Malownicze stare miasto ulokowane na skalistym półwyspie. Liczący sobie prawie 3000 lat. Nessebar został wpisany na listę UNESCO ze względu na swą historyczną zabudowę. Będąc w miasteczku warto przespacerować się po zabytkowych, wąskich uliczkach, gdzie przesiadują miejscowi artyści. Stare miasto zachwyca swą  architekturą.  Piękne domami z drewna i kamienia pochodzące z czasów Odrodzenia Narodowego  liczne cerkwie czy też pozostałości obwarowań miejskich pamiętające czasy antycznej Grecji starożytnego Rzymu. A gdy już zakończycie lekcje historii warto przysiąść w jednej z uroczych i klimatycznych knajpek i zakosztować miejscowych rybnych specjałów. Na amatorów mocnych wrażeń czeka największy i najnowocześniejszy park wodny w Bułgarii – Aqua Paradise.

nessebar-bulgaria-1920x1200

Nessebar często nazywane jest perłą Morza Czarnego lub Dubrownikiem Bułgarii.

DSC03000

DSC03008

Jednym z najcenniejszych zabytków Nessebaru jest bardzo dobrze zachowana średniowieczna cerkiew Chrystusa Pantokratora.

The_church_of_St._Sofia,_Nessebar,_Old_City

Pierwszym obiektem sakralnym – idąc od strony głównego wejścia – jest licząca sobie ponad 1500 lat Cerkiew św. Sofii, z której dzisiaj pozostała jedna nawa i część kolumnady.

DSC03014

Kościół św. Jana Chrzciciela z X wieku.

DSC03017

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia miejsce pozostawało nieco zapomniane, a głównym zajęciem mieszkańców były połowy ryb i rolnictwo. Przez turystykę zostało odkryte po 1959 roku, kiedy na wybrzeżu Morza Czarnego powstał kompleks turystyczny Słoneczny Brzeg.

DSC03029

DSC03030

Wąskie uliczki oraz drewniana zabudowa tworzą niepowtarzalny klimat.

ss

Aqua Park Paradise to największy i najbardziej atrakcyjny park wodny w Bułgarii. Po modernizacji wykonanej w sezonie w 2009 roku, park zachwyca swoją wielkość i dwudziestoma nowymi, unikalnymi atrakcjami.

STACJA 4 – Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg to największy i najbardziej popularny kurort Bułgarii.Znajduje się tu ponad 600 hoteli oraz 400 restauracji. Jego budowa rozpoczęła się w 1958 roku,w miejscu gdzie jeszcze kilkaset lat wcześniej znajdowały się tylko studnie, zaopatrujące pobliski Nessebar (staroż. Mesambrię) w wodę.

Miasto jest nazywane Las Vegas Eurpy Wschodniej. Dyskoteki, kluby, restauracje, parki rozrywki i zespoły hotelowe z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże. W okolicy znajdują się 2 parki wodne. Miasto jest obecnie stolicą rozrywkowo – imprezową czarnomorskiego wybrzeża, którą upodobali sobie w szczególności “młodzi”.

W Słonecznym Brzegu znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie, by spędzić wakacje przyjemnie i bezstresowo. Oprócz czystego piasku na sprzątanych codziennie plażach, słońca i ciepłego morza mamy do wyboru szeroką ofertę restauracji, barów i knajpek. Za to wszystko zapłacimy dość słono – przeciętne ceny, nawet na straganach z warzywami, bywają 2, 3 razy wyższe niż w sąsiednich wioskach!

DSC03055

Podczas kąpieli podziwiamy charakterystyczny półwysep ,gdzie znajduje się zabytkowy Nessebar.

DSC03056

Zatłoczona czarnomorska riwiera,w Słonecznym Brzegu nie do końca przypadła nam do gustu.

STACJA  5 – Stambuł

Po kilku dniach spędzonych na “bułgarskiej riwierze”,udajemy się na południe.Granicę bułgarsko – turecką przekraczamy w małym, prowincjonalnym miasteczku – Małko Tyrnowo. Po sprawdzeniu wiz i paszportów,zakupieniu winiety HGS oraz szczegółowej kontroli bagażu wjeżdżamy na teren Republiki Turcji.Pierwszym miejscem jaki odwiedzimy w kraju słynącym z pięknych dywanów, rządów sułtanów oraz wyśmienitej kawy i herbaty będzie Stambuł –  najbardziej orientalne miasto świata. Istambuł jest największym miastem Turcji i jednym z największych na świecie. Cała aglomeracja liczy blisko 15 mln mieszkańców.Co szósty obywatel tego kraju mieszka właśnie w tym mieście. Podzielone jest przez Cieśninę Bosfor na część europejską oraz azjatycką. Dawny Konstantynopol ,dziś bez dwóch zdań jest symbolem orientu ,a każdy kto tu zawita stwierdzi że jest to jedno z najbardziej egzotycznych i fascynujących miast na świecie. Wyjątkowy klimat tego miejsca poczujecie wszędzie ,gdzie tylko się znajdziecie : na gwarnych uliczkach starego miasta w części Sultanahmet, na zatłoczonym Grand Bazarze, w nowoczesnej dzielnicy Taksim, czy w czasie romantycznego rejsu po Bosforze,gdzie najlepiej ogarnąć wielkość oraz fenomen tego miasta.

Nocleg : Zatrzymaliśmy się w uroczym hostelu “Avrasya” w dzielnicy Sultanahmet. Za przytulny 4 osobowy pokój z łazienką zapłaciliśmy 50 euro za dobę.

DSC03066

Pierwsze chwile spędzone w Turcji kojarzyć nam się będą z dwoma rzeczami.Po pierwsze z wizerunkiem  Atatürka – tureckiego męża stanu,który od momentu przekroczenia granicy pojawiał się w każdym miejscu. Zaczynając od pomników na głównych placach miejskich do obrazków i fotografii w budynkach publicznych, hotelach,sklepach a nawet stajach benzynowych. Natomiast druga ciekawa sytuacja ,która nas zaskoczyła przy wjeździe do kraju to liczne żółwie (całkiem spore) wygrzewające się m.in na głównej drodze prowadzącej do Stambułu.

tumblr_static_istanbul_by_night_pano

Stambuł jest jedynym miastem na świecie położonym na dwóch kontynentach, który w ciągu swojej 2500 letniej historii był stolicą trzech imperiów: rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego.

DSC03124

Kościół Hagia Sophia (Mądrości Bożej),niegdyś największy kościół chrześcijański świata,a obecnie muzeum.Wstęp 10 euro.

DSC03148

Kopuły świątyni sięgają wysokości 18 pięter, natomiast światło do wnętrza wpada przez 170 okien tworząc ciekawą atmosferę półmroku.

DSC03177

Tuż obok Hagia Sophia znajduje się wejście do łaźni słynnej sułtanki Roksolany ( Hürrem).Budowla została wybudowana przez słynnego Sinana na zlecenie żony Sulejmana I ,Haseki Hürrem. Obecnie w środku znajduje się wystawa i sklep z dywanami.Wstęp bezpłatny.

DSC03082

Meczet Sułtana Ahmeta zwany popularnie Błękitnym Meczetem należy do największych atrakcji turystycznych miasta.Świątynie wybudowano w latach 1609-17 na planie kwadratu pokrytego kopułą o średnicy 23 metrów,której wysokość sięga 43 m.

DSC03104

Błękitny Meczet nadal jest miejscem kultu muzułmanów lecz napotykając tak ogromną ilość turystów wewnątrz  bardziej przypominało to muzeum niż czynną świątynię. Wstęp do środka jest bezpłatny.Wchodząc należy ściągnąć obuwie.Kobiety mają obowiązek zakryć chustą głowę oraz ramiona.

DSC03116

Nazwa Błękitnego Meczetu wywodzi się od niebieskich kafli,którymi ozdobione jest wnętrze świątyni.Na rozkaz sułtana ponad 300 zakładów w Izniku musiało pracować bez przerwy aby wyprodukować 21 tysięcy fajansowych kafelek ,do puki nie skończyli mieli zakaz wykonywania innych zleceń.

DSC03132

44219816

Będąc w Turcji obowiązkowo musimy zjeść kebaba. Wprawdzie amatorzy polskich kebabów nie byli by z nich zadowoleni. Kebaby tureckie są bardzo skromne, suche i zimne. Funkcjonują wprawdzie w kilku odmianach (w bułce, w chlebku pita, czasem z humusem), ale raczej daleko im do „polskich  kebabów”. Ceny w miejscach turystycznych wahają się od 5 nawet do 10 TL , natomiast  w lokalizacjach mniej obleganych przez podróżnych,ulubiony fast food zjecie nawet za 2 TL .

DSC03188

Pałac Topkapi to dawana rezydencja sułtanów osmańskich, pełnił swoją funkcję od 1453 roku przez ponad 380 lat. Kompleks zajmuje powierzchnię 70 ha i otoczony jest potężnymi murami z 28 wieżami.

DSC03293

Harem to pomieszczenia mieszkalne sułtańskiej rodziny. Na czele haremu stała matka panującego sułtana. Zgodnie z prawem islamskim, sułtan mógł mieć cztery żony. Jeśli chodzi o konkubiny, islam zezwalał, aby mężczyzna miał ich tyle, ile może utrzymać. Harem składa się z kilkuset komnat, ale udostępnione do zwiedzania jest tylko kilkanaście.

DSC03343

Aby zwiedzić zabytkowe wnętrza pałacu trzeba zapłacić 30 TL,za zobaczenie haremu dodatkowo 15 TL.

DSC03225

Widok na cieśninę Bosfor z okien Pałacu Topkapi.Historyczna i geograficzna granica pomiędzy Europą i Azją .Obecnie ich brzegi spinają dwa kilometrowe mosty drogowe (Bosforski i Mehmeda Zdobywcy).

20150625_161603

DSC03346

Kryty Bazar (Wielki Bazar), czyli Kapalıçarşı. To jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie, którego początki sięgają ponad 550 lat wstecz. Wszystko zaczęło się za czasów Mehmeda II, kiedy to w 1461 roku zaczęto wznosić bazar.

DSC03509

Dziś Grand Bazar zajmuje powierzchnię 4,5 hektara, znajduje się tu prawie 4000 sklepików i straganów  w których pracuje ok 25.000 osób. Znajdziemy tu dywany, przyprawy, akcesoria do kąpieli, ubrania, biżuterię, ceramikę czy też lampy.

DSC03508

Drugie najsłynniejsze targowisko Stambułu to Bazar Egipski nazywany również Korzennym to po turecku Mısır Çarşısı. W języku tureckim słowo Mısır oznacza właśnie Egipt, ale również… kukurydzę. Zbieżność nazw nie jest przypadkowa – to właśnie z kraju nad Nilem sprowadzano w dawnych czasach na tereny dzisiejszej Turcji zboża, przyprawy, wonności i hennę. Towary te były przywożone galeonami do portu w Istambule, a następnie sprzedawane na Bazarze Egipskim.

istanbul20120426-62

Pamiętajcie o targowaniu się na bazarach.Z zakupami nie należy się zbytnio śpieszyć,podstawa to cierpliwość, odwiedźcie kilka sklepów i straganów,porównajcie towar, zanim zdecydujecie się na zakup.Nie wpadajcie w zbytnią euforie przy zakupach,udawajcie raczej obojętnych i mało zainteresowanych,wtedy sprzedawca na pewno obniży cenę aby was zatrzymać i zachęcić do zakupu.Tureccy kupcy całkiem nieźle mówią po angielsku,a zdarza się że i po polsku,w związku z tym nie ma większych problemów z komunikacją.W tej materii na pewno panie poradzą sobie stanowczo lepiej niż mężczyźni 🙂

DSC03349

99% ludności Turcji to muzułmanie. Islamską kulturę widać i słychać w całym kraju. W odróżnieniu od innych krajów islamskich, Turcja jest krajem świeckim. Sprawy religii oddzielane są od spraw państwowych, a uroczystości oświatowe czy rządowe nie są obchodzone z udziałem ceremonii religijnych. Zgodnie z nauką islamu, muzułmanie modlą się pięć razy dziennie, a każdy wierny przynajmniej raz w życiu powinien odbyć pielgrzymkę do Mekki. W całej Turcji można usłyszeć śpiew muezina dobiegający z minaretów, który zaprasza wiernych na modlitwę.

DSC03367

Meczet Sulejmana – według naszej oceny to jeden z najciekawszych świątyń,które udało nam się zobaczyć  i zarazem najbardziej przyjaznej turystom.Nie spotkacie tu tłumów jak przy Hagia Sophia czy Błękitnym Meczecie. Ciekawe jest umiejscowienie budowli,na wzgórzu w samym sercu tzw. Złotego Rogu.Po zmroku podświetlone dzieło wielkiego Sinana wygląda wyjątkowo okazale.

DSC03386

Pierwszy od lewej to Nowy Meczet – XVI-wieczny meczet w dzielnicy Eminönü. Świątynia jest ostatnią sakralną budowlą Osmanów o tak znaczących rozmiarach. Do Nowego Meczetu uczęszcza dziś największa ilość wiernych w całym Stambule.Na drugim planie widzimy meczet Sulejmana wybudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego. Po Błękitnym Meczecie jest drugim co do wielkości meczetem w mieście.

DSC03399

Przejażdżka statkiem po Bosforze to obowiązkowy punkt pobytu w Stambule.My zdecydowaliśmy się na zwykły prom osobowy z przystani  Eminönü (część europejska) do Üsküdar(część azjatycka),a następnie z Üsküdar do Kabatas ,gdzie znajduje się słynny pałac Dolmabahce. Za jeden kurs zapłaciliśmy 4 TL od osoby .Gdy zdecydujemy się na rejs typowo wycieczkowy po Bosforze zapłacimy ok. 20-30 TL (w zależności od przewoźnika i długości rejsu).

DSC03420

Wieża Leandra znajduje się ok. 200 metrów od azjatyckiego brzegu Stambułu. W słynnej latarni morskiej na bezludnej wyspie, jeden z sułtanów więzić miał niegdyś swoją córkę, by uchronić ją przed pechową przepowiednią wyroczni.Latarnia nazywana jest przez turków Kız Kulesi – Wieża Panny.Dziś na wyspę dostaniemy się bez problemu promem,a w zabytkowej przysiądziemy na kawę lub herbatę przy której będziemy mogli podziwiać widoki licznych statków oraz promów przemierzających Bosfor.

DSC03426

Üsküdar dawniej niezależne miasto obecnie jedna z dzielnic Stambułu znajdująca się po  po azjatyckiej stronie . Do dziś zachowała ona swój tradycyjny i pobożny charakter. Do dzielnicy warto przypłynąć promem lub łodzią motorową z  Eminönü, Karaköy lub Kabataş i pospacerować jej uliczkami.Przy porcie odwiedzić warto dwa meczety zaprojektowane przez słynnego Sinana :Meczet Iskale oraz Meczet Semsi Pasza.

SONY DSC

Pałac Dolmabahce pełnił siedzibę administracyjną Imperium osmańskiego w latach 1853 – 1922 (przerwa w latach 1889-1909). Pałac był pierwszym pałacem w Stambule zbudowanym w stylu europejskim. Kosztował równowartość 35 ton złota.

DSC03453

Brama wejściowa na teren Pałacu Dolmabahce. Zwiedzanie odbywa się tylko w formie zorganizowanej z przewodnikiem.Pałac podzielony jest na dwie części Selemlik – część oficjalna oraz Harem część prywatna.Bilet wstępu uprawniający do zwiedzenia całego obiektu kosztuje 30 TL.

DSC03466

Lody z koziego mleka można nabyć na ulicy w jed­noos­bo­wych lodziar­niach. Pan nakła­da­jący lody, robi to w bardzo interesujący spo­sób. Wyciąga wielki kawał lodów na meta­lo­wym kiju i nim obraca, lody się roz­cią­gają, wirują, ale nie spa­dają. Gdy uda się wam już kupić lody, nie dosta­nie­cie ich tak łatwo. Pan lodziarz dysponuje dużym poczuciem humoru i bawi się z klien­tami, pod ­rzuca lody, podstawia pod nos i zabiera 🙂

DSC03492

W dzielnicy Beyoglu jednym z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych jest Wieża Galata. Obiekt cieszy się sporą popularnością odwiedzających Stambuł, stąd rozciąga się piękna panorama całego miasta.Na górę gdzie znajduje się kawiarnia z tarasem widokowym turystów wywożą dwie windy po 12 osób.Koszt podziwiania miasta z góry to 25  TL od osoby.

DSC03489

Zwłaszcza latem, na każdym rogu w Turcji znajdziemy małe sklepiki, które sprzedają świeżo wyciskane soki owocowe. Pomarańczowy, z granatów, „atom”, czyli mieszanka owoców i miodu: prawdziwy raj dla miłośników owocowych smaków. Dodam, że szklankę świeżego soku można wypić za 1 TL na tureckich peryferiach do ok. 5 TL w centrum Stambułu.

orig_5360_0

Mehmet Efendi to kawa nr jeden w Turcji. Ich kawa to arabika, o mocnym aromacie i lekko kwaskowatym smaku. Mały firmowy sklepik znajduje się tuż przy targu przypraw .Panuje tu zawsze spora kolejka,ale ta kawa jest warta czekania.

20150625_202525

Jedną z ciekawszych i bardziej oryginalnych pamiątek jaką można przywieźć z Turcji to dywany.Dywany i kilimy wyrabiane w tym kraju są naprawdę wysokiej jakości.Dobry produkt powinien zawierać od 40 do 250 tyś węzłów na 1 m oraz powinien być farbowany naturalnymi barwnikami. Pamiętajcie, aby przed zakupem koniecznie zdjąć buty i bosymi stopami sprawdzić jakość poszczególnych dywanów.

20150625_202415

Widok na Bosfor z tarasu naszego hostelu Avrasya w dzielnicy Sultanahmet. Bardzo dobra lokalizacja, zaledwie 5 min od Błękitnego Meczetu i Hagia Sophia.

DSC03435

W mieście znajduje się tysiące bezpańskich kotów.Biegają po ulicach, leżą na dachach, wygrzewają się na słońcu, siedzą na drzewach,znajdziecie je nawet w największych atrakcjach turystycznych Stambułu.Mieszkańcy i turyści dokarmiają zwierzaki,dzięki temu mają się całkiem nieźle.

istanbul_city_portrait_pic_low

W 2012 roku populacja Stambułu wynosiła 13 854 743. Zasługuje na miano najludniejszego miasta w Turcji, jak i w Europie. Liczba mieszkańców nieustannie rośnie wskutek migracji ludności z obszarów wiejskich. Co roku przybywa około 500 000 mieszkańców, dobudowując nowe ulice – około 1000 rocznie.Największy problem i zagrożenie dla przyjeżdżających tu własnym transportem turystów zapewne jest ogromny ruch samochodowy oraz ogólny chaos komunikacyjny w którym o dziwo mieszkańcy Stambułu czują się jak ryba w wodzie.

STACJA 6 – Pamukkale i Hierapolis

Po odwiedzinach największej metropolii w kraju,udajemy się 600 km w kierunku tureckiej riwiery. Docieramy do niewielkiego Pamukkale położonego 15 km od miasta Danizeli w południowo – zachodniej Turcji (Anatoli). To właśnie tutaj znajdują  się słynne “wapienne tarasy” oraz Hierapolis – starożytne miasto położone na zboczu góry Cökelez.

Nocleg : Zatrzymaliśmy się w przytulnym Dolphin Hotel położonym ok 300 metrów od “wapiennych tarasów”.Za pokój 4 osobowy ze śniadaniem zapłaciliśmy 100 TL.W cenie pobytu był także parking oraz basen.

DSC03530

Wapienne tarasy w Pamukkale oraz antyczne miasto Hierapolis znajdują się na terenie parku narodowego.Ze względu na wyjątkowe walory tych miejsc  wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

DSC03542

Pamukkale znaczy dosłownie “zamek z bawełny” .Wapienne tarasy robią naprawdę duże wrażenie.Wyglądem przypominają nieco ogromną kopalnie soli albo lodowiec pośrodku upalnej krainy.Wstęp do kompleksu to wydatek rzędu 10 euro od osoby.Gdy przejdziemy przez kasy spacer po tarasach kontynuujemy już na boso.

DSC03562

Źródła bijące z góry Cökelez gdzie założono starożytne miasto są bogate w wapń.Tryskająca od tysięcy lat z wewnątrz ziemi woda zawierająca ogromne ilości tego pierwiastka ,osadzała go na powierzchni .Po przez duże nawarstwienie się tego minerału zaczęły się tworzyć kaskadowe nacieki przypominające tarasy lub baseny tzw. trawertyny,które dziś tworzą kompleks o wielkości 4 km2.

DSC03568

Zalew masowej turystyki w latach 90 doprowadził do wysychania wapiennych tarasów,ze względów na złe gospodarowanie zasobami leczniczych wód.Wapienne źródła bez żadnej kontroli wykorzystywały na swoje potrzeby licznie powstające tu hotele.Gdy proces zaczął postępować tarasy objęto ścisłą ochroną a hotele zlikwidowano.Dla celów turystycznych pozostawiono tylko jeden hotel z dużym basenem powstałym po zalaniu części ruin antycznego miasta.

DSC03598

Hierapolis zostało założone najprawdopodobniej przez króla Pergamonu Eumenesa II na początku II wieku p.n.e.. Nazwa miasta wiązana jest z imieniem Hiery, żony Telefosa, króla Myzji, któremu oddawano w Pergamonie cześć jako herosowi i legendarnemu założycielowi.

DSC03610

Teatr Rzymski to jeden z najlepiej zachowanych obiektów na terenie antycznego miasta. Zbudowany w II wieku na polecenie cesarza Hadriana. Widownia teatru wkomponowana w zbocze góry, została podzielona diazomatą na dwie części, z których wyższa miała 20 rzędów, a niższa 25. Siedem biegnących promieniście, przejść dzieliło całą widownię na sektory. Na wprost sceny znajdowała się loża honorowa. Teatr mógł pomieścić około 10 tysięcy widzów. Z dwupiętrowej ściany sceny zachował się tylko niższy poziom. Scenę zdobiły liczne płaskorzeźby, posągi umieszczone w niszach w ścianie i pomiędzy drzwiami.

DSC03678

Według starożytnych przekazów w Hierapolis znajdują się słynne wrota do piekieł.Skalna pieczara nazwana Brama Plutona miała być przejściem do świata podziemi. Składane tu ofiary,dziwnym trafem umierały nagłą śmiercią ,miał to być znak że bóg podziemi przyjął dar.Obecnie już wiadomo że składane w ofierze zwierzęta ginęły nie od nieziemskiej mocy lecz od oparów dwutlenku węgla,który tam się gromadził.

DSC03685

Dziś do kąpieli dla turystów wybudowane zostały sztuczne baseny komponujące się z całością.Kąpiel jest bardzo przyjemna,gdyż temperatura wody w nich wynosi od 30 do 55 stopni.Natomiast naturalne tarasy zostały objęte całkowitą ochrona aby uchronić je przed dalszą degradacją człowieka.

DSC03702

Na terenie starożytnego Hierapolis zachowały się liczne ruiny budynków,które pełniły ważną rolę  publiczną w ówczesnym życiu mieszkańców m.in : Wielkie Łaźnie,Świątynia Apolla,Łaźnia Rzymska,Nimfeum, Święta sadzawka zwana Basenem Kleopatry( basen z wodą termalną w Motelu Pamukkale, jedynym hotelu pozostawionym na terenie Hierapolis) ,Nekropola,Ulica handlowa Frontiniusa oraz liczne kościoły.

DSC03717

Po wizycie na wapiennych tarasach naprawdę warto poświecić kilka godzin aby odwiedzić zabytkowe ruiny starożytnego miasta,które w czasach Rzymian liczyło ponad 100 000 mieszkańców.

DSC03668

DSC03747

Do starożytnego uzdrowiska Hierapolis, przybywali Rzymianie, a następnie Bizantyjczycy, aby podreperować swoje zdrowie.

Hierapolis-antik-fürdő-1024x768

Basen Kleopatry, to basen z wodą termalną w Motelu Pamukkale, jedynym hotelu pozostawionym na terenie Hierapolis (inne hotele zostały wyburzone po utworzeniu na tym terenie Parku Narodowego). Woda z gorących źródeł, o wysokiej zawartości związków mineralnych, ma podobno właściwości odmładzające. W basenie, w krystalicznie czystej wodzie zatopione są antyczne kolumny będące dodatkową atrakcją tego miejsca.Wstęp na baseny to 8 euro,w tej cenie kąpielą możemy raczyć się  przez 2 godziny.

DSC03757

Brama Domicjana pierwotnie była wejściem do budynku łaźni.W okresie chrześcijaństwa budowle przebudowano na kościół.

DSC03817

Współczesne,sztuczne tarasy położone na samym końcu starożytnego miasta.Relaksacyjna kąpiel to idealne zakończenie wycieczki tym bardziej że przez cały dzień doskwierał nam 40 stopniowy upał. O dziwo w tym miejscu nie pobierano żadnych dodatkowych opłat 🙂

Na drugą część fotorelacji z naszej wyprawy Orient Express zapraszamy już wkrótce.