Czarnogóra – Góry Durmitor     30.08.2019

 

Planując wypad do słonecznej Czarnogóry zachęcam wszystkich do przejazdu przez Park Narodowy Durmitor, który powinien być obowiązkowym punktem waszego programu podczas wizyty w tym kraju. Trasa P14 przez górski masyw jest jedną z najpiękniejszych oraz najwyżej położonych dróg w Czarnogórze jak i na całych Bałkanach. Nasza górska droga prowadzi przez liczne serpentyny, skaliste tunele wśród wspaniałych wysokogórskich pejzaży zupełnie nie ustępując innym tego typu trasom w Austrii, Szwajcarii czy Włoszech.

Nasza droga w pierwszej części (jadąc od przejścia granicznego w Šćepan Polje) przebiega malowniczym kanionem rzeki Piva (droga M18). Trasa ta jest szalenie widokowa, za każdym zakrętem chcielibyśmy się zatrzymać i robić zdjęcia. Wciśnięte w kanion jezioro przybiera piękne kolory błękitu i zieleni. W niektórych miejscach wysokość skalistych ścian doliny sięga nawet 1200 metrów. Jadąc drogą M18 od granicy bośniacko-czarnogórskiej wzdłuż kanionu dojeżdżamy do potężnej zapory Mratinje. Wybudowana w latach 70. miała za zadanie spiętrzyć i ujarzmić górską Pivę. Wymiary tej drugiej co do wysokości tamy w Europie są imponujące. Potężna budowla ma wysokość 200 metrów, a jej grubość wynosi 36 metrów. Korona zapory o długości 268 metrów służy również jako most. Fundamenty zapory znajdują się 38 metrów pod powierzchnią ziemi, a do jej budowy zużyto 820 000 m³ betonu i 5000 ton stali. W ten sposób kanion rzeki został zalany i powstało sztuczne jezioro (Pivsko jezero) o powierzchni 12,5 km2 i objętości 880 mln m3, które obecnie jest drugim co do wielkości jeziorem w Czarnogórze.

Kanion Piva.

Kanion Piva.

Malownicza droga krajowa M18 biegnąca wzdłuż kanionu Piva do przejścia granicznego z Bośnią przecina dziesiątki tuneli wykutych w litej skale. 

Malownicza droga krajowa M18 biegnąca wzdłuż kanionu Piva do przejścia granicznego z Bośnią przecina dziesiątki tuneli wykutych w litej skale. 

Pivskie Jezioro powstałe w 1975 r. przez przegrodzenie rzeki Piva zaporą w rejonie miejscowości Mratinje. Drugie co do powierzchni jezioro Czarnogóry.

Widok na Pivsko jezero (Jezioro Pivskie) i słynny most w okolicach miasteczka Pluzine w okolicach którego rozpoczyna się malownicza droga P14 biegnąca przez PN Durmitor.

Kilkanaście kilometrów na południe od zapory Mratinje (tuż przed miejscowością Plużine) skręcamy ostro w lewo w wąską asfaltową drogę P14. 50 kilometrowa trasa widokowa P14 prowadzi z niewielkiego Plużine położonego w kanionie malowniczej rzeki Pivy do górskiego kurortu – Żabljak przez najpiękniejsze zakątki górskiego pasma – Durmitor. Durmitor to góry wapienne, pełno tu więc zjawisk krasowych, niezwykle głębokich kanionów, jaskiń, źródeł wypływających wprost ze skał i rzek tajemniczo znikających pod ziemią. Nasza górska droga prowadzi przez liczne serpentyny, skaliste tunele wśród wspaniałych wysokogórskich pejzaży zupełnie nie ustępując innym tego typu trasom w Austrii, Szwajcarii czy Włoszech, a w odróżnieniu od nich, nie zagościła w tu jeszcze wszechobecna komercja 😉 . Przejazd uatrakcyjnią wspaniałe widoki na najwyższe szczyty Durmitoru, potężne płaskowyże ze swą skąpą roślinnością, wszędobylskie owce oraz dzikie konie wypasających się w pobliżu niewielkich górskich stawów. Droga nie jest zbyt szeroka, ale za to bezpieczna (spokojnie miną się tu dwa samochody osobowe). W najwyższym miejscu na przełęczy (Prevoj Sedlo) osiąga wysokość 1907 metrów n.p.m, gdzie znajduje się parking i dobry punkt wypadowy na najwyższy szczyt w całym paśmie – Bobotov Kuk 2523 m.n.p.m.

Rozległy płaskowyż, a w oddali PN Sutjeska położony na granicy bośniacko-czarnogórskiej. 

Widok na pasiasty szczyt Prutaš (2393 m.n.p.m).

Dzikie konie wypasające się tuż przy naszej trasie.

Widok na pasiasty szczyt Prutaš (2393 m.n.p.m) .

Droga P14 łagodnie opadająca z Przełęczy Sedlo w kierunku Żabljaka.

Piękne krajobrazy i góry na wyciągnięcie ręki. Widok na najbardziej widowiskowy masyw przy drodze P14 – Sedlena Greda (2227 m n.p.m.).

Dzikie konie wypasające się na górskich pastwiskach.

Droga do Żabljaka wiedzie przez najwyższy punkt na naszej trasie – Przeł. Sedlo 1907 m.n.p.m.

Przeł. Sedlo 1907 m.n.p.m. – najwyższy punkt na naszej trasie.

Punkt widokowy na szczyt Sedlena Greda (2227 m n.p.m.) przy trasie P14.

Punkt widokowy na szczyt Sedlena Greda (2227 m n.p.m.) przy trasie P14.

Dzikie konie wypasające się na okolicznych pastwiskach.

W najwyższym miejscu droga P14 na przełęczy (Prevoj Sedlo) osiąga wysokość 1907 metrów n.p.m, gdzie znajduje się parking i dobry punkt widokowy oraz wypadowy na najwyższy szczyt w całym paśmie – Bobotov Kuk 2523 m.n.p.m. 

Na wycieczkę samochodową drogą P14 trzeba zarezerwować przynajmniej 2 godziny, a w praktyce z krótkimi wędrówkami, przerwami na fotki oraz zakupy i degustację pysznych miejscowych serów zrobi się z tego spokojnie cały dzień. Dlatego zachęcam was to odwiedzin oraz noclegu w Katun Eko Selo Camp – miejscowym ekologicznym gospodarstwie (10 km od Żabljaka przy P14), w którym prześpicie się w klimatycznych drewnianych szałasach za jedyne 5 euro. Po za noclegiem, czeka tu na was : jazda konno po okolicznych górach oraz wspaniała kuchnia. Gospodarz na miejscu wyrabia genialne owcze sery ,a na zamówienie przygotuje dla was pieczoną baraninę. Dodatkowo czas będzie umilać wam sympatyczne towarzystwo w postaci zwierzyny na wolnym wybiegu (konie, kozy, owce, psy oraz uparty osioł). 😂

Katun Eko Selo Camp – miejscowe ekologiczne gospodarstwo położone 10 km od Żabljaka tuż przy trasie P14.

Bydło oraz konie swobodnie wypasające się na halach w okolicach Katun.

Wszędobylskie i wiecznie głodne kozy… 🙂

W Katun Eko Selo Camp sympatyczne zwierzaki takie jak : konie, kozy, krowy i pies towarzyszyły nam podczas każdego posiłku. 

Panorama z naszego eko-gospodarstwa w kierunku najwyższych partii Durmitoru.

Klimatyczne szałasy w Katun Eko Selo Camp.

Nasza miejscówka na ostatni biwak w górach Durmitor w okolicach wioski Trsa przy trasie P14.

LINKI :