Beskid Śląsko-Morawski 15.08.2014
Kolejną naszą propozycją na weekendowy wypad będzie Beskid Śląsko-Morawski, znajdujący się u naszych południowych kamratów ?, a konkretnie krótka piesza wycieczka na słynną górę – Radegast (Radhošť)⛰️ , symboliczne miejsce wszystkich Czechów, która w czasach przedchrześcijańskich była miejscem pogańskiego kultu. Prawdopodobnie właśnie tutaj czczono słowiańskiego boga słońca, zwycięstwa i urodzaju – Radegasta od którego obecnie wzięła się nazwa, znanego wszystkim złocistego napoju ?. Przy okazji odwiedzimy także największy i najpiękniejszy skansen w Republice Czeskiej – Wałaskie Muzeum w Przyrodzie znajdujący się w Rożnowie pod Radegastem (Rożnov pod Radhostem).
Wyjeżdżamy z całą ekipą z Gliwic, kierujemy się autostradą A1 w stronę granicy czeskiej. W Ostrawie zjeżdżamy z autostrady na drogę krajową prowadzącą nas do miasta Frenstat pod Radhostem, a konkretnie parę kilometrów dalej do przysiółka Trojanovice. Jedziemy do końca wsi, gdzie znajduje się park linowy Tarzanie, turystyczna chata Roztoka oraz duży parking gdzie zostawiamy nasze auta.
Zwarci i gotowi ruszamy z parkingu asfaltową drogą. Po kilkuset metrach droga idzie dalej prosto w stronę kolejki krzesełkowej na Pustewny, natomiast my nie idziemy na łatwiznę i skręcamy w lewo gdzie ostro pod górę prowadzi nas zielony szlak. Po ponad godzinnym marszu leśną drogą wychodzimy na główny grzbiet Radegasta. Postanawiamy zrobić tu krótką przerwę, w międzyczasie podziwiamy pierwsze widoki na zalesione szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego. Dalej szlakiem niebieskim kierujemy się na główny wierzchołek Radegasta (1129 m.n.p.m).
Radegast to dla Czechów góra symboliczna, w czasach przedchrześcijańskich był miejscem pogańskiego kultu. Prawdopodobnie właśnie tutaj czczono słowiańskiego boga słońca i urodzaju – Radegasta. Na szczycie Czesi wybudowali pomnik oraz kaplica im. św. Cyryla i Metodego aby uczcić wydarzenie chrystianizacji Państwa Wielkomorawskiego ,której dokonali owi święci. W kaplicy zobaczyć możemy kopie obrazu Wałaskiej Madonny oraz sceny z życia świętych.
Po odwiedzeniu kaplicy i zdobyciu głównego wierzchołka zawracamy i udajemy się do oddalonego o ok. 300 m na południowy wschód od szczytu hotel górski Radegast . Po chwili marszu z całą ekipą siedzimy już na tarasie przy zimnym lanym “Radegaście” i podziwiamy piękne widoki na Beskid Śląsko-Morawski oraz pasmo Jaworników. Po krótkiej przerwie na złoty napój, który nieco nas rozleniwił ruszamy w dalszą drogę. Teraz zmierzamy niebieskim szlakiem w kierunku przeł. Pustewny . Po ok 30 min. dochodzimy do miejsca w którym stoi potężna 4 metrowa rzeźba bóstwa Radegasta z 1930 r, która jest częstym celem regionalnych wycieczek i idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. Od obelisku maszerujemy dalej szutrową drogą biegnącą głównym grzbietem, po drodze mijamy sporą liczbę rowerzystów jadących od parkingu na przeł. Pustewny. Jakieś pół godzinki drogi od pomnika Radegasta i dochodzimy do siodełka, gdzie znajduje się duży parking, schroniska oraz wiele punktów gastronomicznych.
Przełęcz Pustewny (1018 m.n.p.m) oddziela Radgoszcza od masywu Kniechyni. Nazwa miejsca wzięła się od pustelników który dawniej zamieszkiwali to miejsce. Dzisiaj jest to bardzo popularne centrum turystyczne w czeskiej części Beskidów. Znajduje się tu również kompleks pięknych schronisk turystycznych z 1898 roku (zdjęcie poniżej). Secesyjne drewniane budynki, zaprojektowane zostały przez Dušana Jurkoviča, z elementami typowymi dla budownictwa wołoskiego. Niestety, pożar niedawno zniszczył dach jednego z nich i uszkodził jadalni, obecnie zabezpieczony czeka na odbudowę.
Po krótkiej “sjeście”w jednym z kilkunastu tu obecnych lokali gastronomicznych (osobiście polecam tutejsze, pyszne buchty z jagodami 🙂 ), schodzimy niebieskim szlakiem wzdłuż trasy kolejki linowej na nasz parking (Trojanovice – Roztoka).
Z Trojanovic udajemy się do Rożnowa pod Radgoszczem położonego na Morawskiej Wołoszczyźnie, gdzie znajduje się drugi najstarszy i zarazem największy skansen w Czechach. Po przejechani ok. 12 km parkujemy w centrum i udajemy się do największej atrakcji miasta czyli skansenu – Wałaskiego Muzeum Przyrody (Valašské muzeum v přírodě). Teren „Drewnianego miasteczka” oddaje charakter małego prowincjonalnego miasta w okresie XIX-ego i na początku XX-ego wieku. Jego atmosfera została odtworzona dzięki przeniesionym oryginalnym budowlom i kopiom obiektów wyposażonych w ekspozycje zaznajamiające odwiedzających muzeum z warunkami mieszkania, pracami przeprowadzanymi w domu, instytucjami urzędowymi lub kościelnymi albo działalnością uzdrowiska klimatycznego w Rożnowie. Obiekt podzielony jest na 3 niezależne części : Drewniane Miasteczko, Wioska Wałaska oraz Młynowa Dolina, ze względu na późną godzinę musimy wybierać jedno z nich – Drewniane Miasteczko. Po przekroczeniu bramy przy której kupujemy bilety wstępu przenosimy się w czasie do innej epoki. Widok ponad stuletnich chałup , kościoła z Wietrzykowic, ratusza z Rożnowa, spichlerza, sklepu, gospody i wiele innych pozwala nam przybliżyć chociaż namiastkę życia ludzi, którzy żyli innym rytmem niż my dzisiaj, co napawa nas refleksją i lekkim smutkiem, który pogłębia coraz mocniej padający deszcz. Wybawieniem okazuje się gospoda na terenie skansenu w której możemy się osuszyć i napić czegoś ciepłego, bardzo głodni też będą zadowolenie bo gospoda uraczyła nas od pełnych dań po przekąski i desery. Czas co prawda nam się zatrzymał w tym uroczym miejscu, ale zegarki okrutnie wskazały porę powrotu jak i ogólnie czas naszego pobytu w skansenie (2 h-2,5 h).
INFO :
- Przejazd : Gliwice-Ostrava-Frenstat pod Radhostem-Trojanowice(Roztoka) ok 120 km, nie potrzeba winiety (nie trzeba wjeżdżać na odcinki płatne)
- Trasa piesza : Trojanowice (Roztoka) – Radegast 1129 m.n.p.m – Pustewny – Trojanowice (Roztoka)
- Czas przejścia : ok. 4-5 h
- Piwo lane Radegast 10 w schronisku ok. 25-30 Kc
- Wstępy : Wałaskie Muzeum w Przyrodzie. Drewniane miasteczko i Młynowa Dolina (dorośli 80 Kc,dzieci 40 Kc), Wałaska Wioska (dorośli 100 Kc, dzieci 50 Kc). Godziny otwarcia skansenu lipiec-sierpień 09-19, kwiecień-wrzesień 09-17. Kolejką linowa Roztoka -Pustevny codziennie 8-18 bilet do góry : dorosły 100 Kc , dziecko 60 Kc
LINKI :
Gabi
Pojechałabym tam na te buchty z jagodami ( i nie tylko), aż ślinka kapie. 🙂