W pierwszy weekend września odwiedzamy malownicze Pieniny. Ta stosunkowo niewielka grupa górska płożona jest na północny wschód od Tatr, niespełna 30 km od Nowego Targu. Pieniny wprawdzie nie wysokie, gdyż najwyższe szczyty nie przekraczają nawet 1000 m n.p.m słyną ze skalistych wapiennych turni i przepięknego przełomu Dunajca, przedzierającego się pomiędzy stromymi urwiskami. Spływ przełomem Dunajca jest bez wątpienia największą atrakcją turystyczną nie tylko Pienin, ale i całej Małopolski.
Wąskie drewniane czółna, łączone po pięć w tratwy i kierowane przez miejscowych flisaków od ponad stu kilkudziesięciu lat spływają z turystami najbardziej malowniczym odcinkiem Dunajca. Przełom pieniński od strony polskiej jest dostępny tylko dzięki spływowi rzeką. Dla tych którzy zechcą spłynąć drewnianą 12-osobową tratwą w obecności flisaków trasa rozpoczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnych Kątach, gdzie dalej mija Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor (po słowackiej stronie), a następnie prowadzi przełomowym wąskim wąwozem o stromych skalistych stokach. Spieniona rzeka ostro zakręca wokół zboczy Facimiecha (z lewej), Holicy (z prawej) i Sokolicy (znów z lewej) by opuścić przełom nieopodal dolnej części Szczawnicy, gdzie znajduje się przystań końcowa dla rejsów tratwami. Trasa spływu flisakami łodziami ma długość ok 15 km, a różnica poziomów wynosi na tym odcinku 36 metrów. Istnieje oczywiście jeszcze inna forma spływu tego wspaniałego i wyjątkowego szlaku wodnego z nieco większymi emocjami…
Od kilku lat ze względu na atrakcyjny, górski charakter rzeki , wydano zgodę przez władze Pienińskiego Parku Narodowego na organizację spływów kajakowych oraz pontonowych w tym regionie. Spływy na wartkim i malowniczym fragmencie Dunajca zaczęły się cieszyć bardzo dużą popularnością ze względu na możliwość zaliczenia wspaniałej przygody z małym zastrzykiem adrenaliny… Najciekawszym i najbardziej widokowym fragmentem rzeki jest oczywiście odcinek przez słynny przełom Dunajca ze Sromowców Niżnych do Krościenka nad Dunajcem. Organizacją spływów pontonowych oraz kajakowych zajmuje się obecnie kilka lokalnych firm, które dysponują ogromną flotą sprzętu z zapewnieniem transportu. My postanowiliśmy skorzystać z firmy Kajakowe południe , która to kompleksowo obsłużyła nas podczas naszego dwudniowego spływu na Dunajcu (1 dzień : Sromowce Niżne – Krościenko n/ Dunajcem, 2 dzień : Krościenko n/ Dunajcem – Tylmanowa). Organizator zapewnił nam profesjonalny sprzęt (dwuosobowe kajaki, kapoki, wiosła, kaski, worki wodoszczelne oraz bilety na szlak wodny Pienińskiego Parku Narodowego.
Na pierwszy dzień wybraliśmy spływ widokowym przełomem Dunajca. Szybki nurt, liczne bystrza oraz wspaniałe widoki na Trzy Korony i nie tylko w pełni zasługują na miano najpiękniejszego odcinka rzeki Dunajec. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że jest to spływ rzeką górską, a nie nizinną dla tego trzeba tu zachować szczególną ostrożność oraz zdrowy rozsądek. Głębokość Dunajca w niektórych miejscach sięga nawet 10-12 metrów, a przy spiętrzeniach rzeki zobaczycie jak w niektórych, miejscach tworzą się niewielkie wiry wodne, na które trzeba w szczególności uważać. Kajakowy spływ górskim odcinkiem zalecam raczej osobą, które już miały jakiekolwiek wcześniejsze doświadczenia z kajakiem czy pontonem. Mimo naszej ostrożności i obycia ze sprzętem nie obyło się bez drobnych przygód… Na bystrzu, gdzieś w połowie przełomu zaliczyliśmy spektakularną wywrotkę aż trzech kajaków, z czego po jednym przepłynęła tratwa flisacka… na szczęście skończyło się bez większych szkód, po za kilkoma siniakami i utopionymi okularami. Za to wtedy dowiedzieliśmy się po co obowiązkowo należy mieć założone kapoki oraz kaski 🙂 . Po krótkim wodowaniu wydostaliśmy się na brzeg, wypróżniliśmy kajaki pełne wody i popłynęliśmy dalej. Ze względu na wspólny spływ pontoniarzy, kajakarzy i flisaków na rzece w sezonie panuje całkiem spory ruch. Mimo szerokiego koryta rzeki na tym odcinku musimy zachować dystans od innych jednostek pływających, w szczególności należy uważać na tratwy flisackie, gdyż mają one bardzo ograniczoną sterowność np. w przypadku gdy dojdzie do wywrotki naszego kajaka w pobliżu tratwy (jak miało to miejsce w naszym przypadku).
Od miejscowości Sromowce Niżne zaczyna się przełom Dunajca, długi na 12 km głęboki kanion o wysokich zboczach i szczytach Pienin takich jak Trzy Korony oraz Sokolica. Przepłyniecie przez przełom Dunajca należy do największej atrakcji Pienin którą obowiązkowo trzeba zaliczyć tratwą, kajakiem czy też pontonem. Nasz spływ na dystansie Sromowce Niżne – Krościenko nad Dunajcem liczył ok 16 km i zajął nam około 3,5 godziny z jedną przerwą na wywrotkę i drugą na piwko po słowackiej stronie na przystani w Leśnicy 🙂 .
Dla tych, którzy do tej pory pływali tylko na rzekach nizinnych zapewne spływ górskim odcinkiem będzie nowym, fantastycznym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą… Dzięki profesjonalnej obsłudze naszego weekendowego spływu, wszyscy (mokrzy i szczęśliwi… ) dotarli bezpiecznie na linie mety. Kajakowe południe to profesjonalny sprzęt i fachowe doradztwo.
Podczas naszego kajakowego weekendu w Pieninach za bazę noclegową obraliśmy niewielką miejscowość Grywałd położoną zaledwie kilka kilometrów od Krościenka nad Dunajcem. Pięknie położone na końcu wsi i świetnie wyposażone domki ośmioosobowe z widokiem o nazwie Hrycówka z zapierającą dech w piersiach panoramą na Tatry. Serdecznie polecam.
INFO :
- Trasa spływu : 1 dzień ( Sromowce Niżne – Krościenko nad Dunajcem ok 16 km, 3-3,5 godz.) 2 dzień (Krościenko nad Dunajcem – Tylmanowa ok 11 km 2-2,5 godz.). Istniej możliwość kontynuacji spływu aż do Starego Sącza.
- Organizator spływu : Kajakowe południe
- Cena jednodniowego spływu kajakowego to 60 zł/osoba. W cenie zawarte jest : kajak, kask, kamizelka asekuracyjna, wiosło, transport, darmowy parking w Krościenku nad Dunajcem, bilety do Pienińskiego Parku Narodowego, akcesoria wodoszczelne, dla zmarzluchów możliwość wypożyczenia pianki neoprenowej.
- Noclegi w Grywałdzie : Hrycówka Domki z Widokiem