Międzygórze 04.03.2014
Jakiś czas temu szperając w internecie postanowiłem znaleźć jakąś ciekawą i przytulną miejscówkę na rodzinny weekend. Szukałem miejsca nieco na uboczu z dala od miejskiego zgiełku i tłumów ludzi. Wtedy natknąłem się na niewielką miejscowość z ciekawą historią i masą atrakcji, która skrywa się pod masywem Śnieżnika (1425 m). To Międzygórze. Ta perełka Dolnego Śląska oddalona jest zaledwie 30 km od bardziej znanego i większego Kłodzka. Miejsce nieco zapomniane przez turystów. Przez to panuje tu niepowtarzalny klimat, gdzie każdy odwiedzający przy użyciu odrobiny wyobraźni przeniesie się do początku minionego stulecia i zobaczy arcydzieło księżnej Marianny Orańskiej, jakim było stworzenie “alpejskiej wioski”, w sam środek Sudetów.
trochę historii…..
Największą sławą oraz założycielką letniska w Międzygórzu była królewna Marianna Orańska, żona księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna, jedna z najbardziej znanych i cenionych Europejek XIX w. Nabywając te tereny w roku 1840 w krótkim czasie zmieniła ją z wioski drwali w jedno najpiękniejszych i najbardziej sławnych kurortów w ówczesnych Prusach. Na jej polecenie urządzono w Międzygórzu stawy, w których hodowano pstrągi, a wyżej zbudowano pensjonaty dla pierwszych letników. Pierwsi turyści spacerowali już z przewodnikiem na pobliski Śnieżnik, a ci bardziej zamożni mieli możliwość zostać wniesieni na lektyce. W ten, bowiem sposób dotarła na Halę Pod Śnieżnikiem ks. Marianna Orańska na uroczyste otwarcie Szwajcarki – farmy krów prowadzoną przez alpejskiego pasterza, który został sprowadzony specjalnie na polecenie księżnej. Z czasem zagroda przekształciła się w schronisko turystyczne pod Śnieżnikiem.
W czasie, gdy Międzygórze należało do księżnej przystąpiono również do zagospodarowania położonego w centru miejscowości Wodospadu Wilczki i skalistego wąwozu poniżej. Kaskade otoczono balustradami, zbudowano punkty widokowe połączone kamiennymi stopniami oraz przerzucono mostek nad progiem, z którego można podziwiać nie tylko wąwóz za wodospadem, ale także napawać się pięknem spadającej wody.
Dla księżnej Orańskiej wybudowano wspaniałą wille w charakterystycznym stylu tyrolskim, na którym to wzorowane były następne zabudowania powstające na terenie letniska.
Międzygórze dawne Wolfelsgrund przyciągała coraz więcej letników, którzy zachwycali się pięknem okolicy i walorami klimatycznymi. W 1875 roku dotarł do miejscowości doktor Janisch z Jawora, współpracujący przy zakładaniu uzdrowiska w Sokołowsku. Postanowił stworzyć tutaj konkurencyjny ośrodek leczenia chorób płuc. Już w 1882 uruchomił luksusowy kompleks sanatoryjny – obecny OW Gigant. Uzdrowisko cieszyło się bardzo dużą popularnością.
Lata świetności Międzygórza to okres międzywojenny, istniało tu wówczas 10 hoteli , 15 pensjonatów, liczne gospody oraz uzdrowisko ze 100 miejscami noclegowymi. Do tego czynna była skocznia narciarska, tory saneczkowe, basen i kąpielisko. Dalszy rozwój powstrzymała wojna. Na szczęście wojna oszczędziła to miejsce i zachowały się tu prawie wszystkie zabytki.
Po wojnie wszystkie pensjonaty zostały upaństwowione i cieszyły się niezłą kondycją aż do początku lat 90. Obecnie Międzygórze ponownie zaczyna przeżywać turystyczny renesans i świecić dawnym blaskiem.
Przyjeżdżając tu na weekend warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić miejsca z którymi związana, bądź stworzyła pomysłowa i pracowita księżniczka niderlandzka. Poniżej przedstawię wam kilka atrakcji które trzeba obowiązkowo zaliczyć podczas pobytu w tym sudeckim zakątku.
- Wodospad Wilczki znajduje się w sercu Międzygórza,tuż przy szlaku prowadzącym do sanktuarium na Iglicznej. Dawniej najwyższy wodospad w całych Sudetach 27 metrów. Po powodzi w 1997 roku kiedy to wymyło 5 metrowy próg skalny, siklawa troszkę zmalała i jest obecnie druga zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka.
- Sanktuarium Mari Śnieżnej to jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów miejsc na ziemi kłodzkiej. Zbudowano je w latach 1781-1921. Jednak historia tego miejsca zaczęła się trzydzieści lat wcześniej , kiedy jeden z mieszkańców pobliskiego Wilkanowa przyniósł z pielgrzymki do austriackiego Mariazell drewniana kopię figurki tamtejszej Matki Boskiej. Została ona umieszczona na pniu drzewa nieopodal obecnego kościoła. Kiedy w 1765 r. potężna nawałnica zwaliła rozłożyste drzewo, ale oszczędziła figurkę, wierni pod wpływem tego wydarzenia postawili najpierw drewnianą kapliczkę, a następnie wybudowali kościół.
Znajduje się tu wystawa związana z historią sanktuarium oraz całoroczna szopka bożonarodzeniowa. Od maja do września zwiedzanie sanktuarium odbywa się w godzinach od 10 do 18. Warto tu również podejść dla wspaniałej panoramy, która roztacza się na rozległą Kotlinę Kłodzką. Poniżej sanktuarium znajduje się niewielkie Schronisko na Iglicznej, do którego prowadzi kilka szlaków turystycznych (zielony, żółty oraz czerwony). Na wycieczkę z Międzygórza wraz ze zwiedzaniem trzeba poświęcić ok 2 godzin.
- Ogród Bajek to baśniowa kraina, w której można spotkać wiele bajkowych postaci m.in: Koziołka Matołka, Bolka i Lolka, Gargamela, Pinokia, Kota w butach, Jasia i Małgosię, Shreka czy samego ducha gór Liczyrzepę. Miejsce to jest szczególnie lubiane przez dzieci, ale my nieco starsi również wyszliśmy zadowoleni przypominając sobie błogie czasy dzieciństwa. Ogrodem opiekuje się regionalny oddział PTTK i pobiera za zwiedzanie symboliczną opłatę kilku złotych. Najlepiej dostać się tu żółtym szlakiem z centrum miejscowości ok. 30 min lub wytyczonym dla dzieci “szlakiem Krasnala” z tj. pętli PKS w Międzygórzu (w kolorach czerwonym i żółtym). Ogród Bajek czynny jest codziennie:
od października do kwietnia w godz. 10:00 – 16:00 natomiast od maja do września w godz. 10:00 – 18:00.
-
Śnieżnik 1425 m.n.p.m. Na tę atrakcję warto przeznaczyć sobie cały dzień. Wycieczka na szczyt nie jest bardzo męcząca, większą część szlaku maszerujemy lasem, na trasie znajduje się klimatyczne schronisko pod Śnieżnikiem , które dawniej pełniło rolę farmy mlecznej a jego historia ma już ponad 200 lat, ze schroniska obowiązkowo udajemy się na szczyt gdzie roztaczają się wspaniałe widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Karkonosze oraz czeskie Jesioniki. Z Międzygórza na wierzchołek Śnieżnika prowadzą dwie trasy czerwony szlak ok. 2 godz. oraz niebieski ok. 2.5 godz.
To był niezapomniany wypad każdy z nas znalazł tu coś dla siebie : ja miłośnik historii i mocnych wrażeń, moja żona pasjonatka romantycznych miejsc oraz pięknych widoków oraz nasz pies amator górskich wędrówek 🙂
Atrakcje w okolicy :
- Międzygórze
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
- Kopalnia Uranu w Kletnie
- Lądek Zdrój – atrakcje
- Jaskinia Radochowska
- Huta Szkła Violetta w Stroniu Śląskim
- Twierdza Kłodzko
- Kopalnia złota w Złotym Stoku
INFO
- Noclegi : Willa Krokus (polecam, klimatyczne miejsce, dobra kuchnia)
- Gastronomia : Cafe Orańska (nastrojowo, smacznie, ale dość drogo)
autor: M.U